Zdieľajte článok:

Začali si u vás stavať hniezdo sršne alebo osy? Zakročte skôr, ako bude neskoro

:

Nasťahovali sa vám do záhrady nevítaní návštevníci? Zatočte s nimi hneď na začiatku, aby sa váš problém nerozrástol a to doslova.


Zdroj: Canva

Hniezda a ako ich rozoznať

Možno aj vy ste si našli na záhrade hniezdo malé ako golfová loptička a nevedeli ste komu patrí. Nečudujeme sa vám. Rozoznať osie, včelie a sršnie hniezdo je náročnou úlohou, no nie nemožnou. Poďme sa spolu pozrieť na rozdiely. 

Osie hniezdo

Osie hniezdo má v priemere rozmer 5 až 15 cm.

Hniezdo zakladá kráľovná, ktorá sa do vašej záhrady nasťahuje ako prvá. Kto sa k vám nasťahoval vám napovie materiál, z ktorého je postavené. 


Zdroj: Canva

Osie hniezdo je zvyčajne mixom drevnej hmoty, slín a blata, takzvanej buničiny. Obývať ho dokáže od 20 do 40 ôs. Nájsť ich môžete na rozličných miestach. Najčastejšie sú však niekde skryté. Preto sa pozrite najmä pod strechu v altánku alebo napríklad do prázdnych kvetináčov. Tie sú ideálnymi miestami na založenie nového osieho domova.

Tieto hniezda vzhľadom pripomínajúce papier majú tvar vaku. Hniezdo je členené na pozdĺžne bunky, do ktorých sa na noc osy schovávajú.

Včelie hniezdo

Hniezda sa vyznačujú najmä svojím objemom, ktorý môže dosiahnuť 30 až 60 litrov, keď necháte tvorbe hniezda voľný proces. Hniezda sú pozdĺžne a tvorené zo včelieho vosku. Do včelieho hniezda sa dokážu nasťahovať tisícky včiel. Dokopy môžete mať vo včelom úle od 20 do 80-tisíc jedincov


Zdroj: Canva

Vytvárajú si domov z dômyselných plástov. Ich hlavnou výhodou je opeľovanie rastlín, zber peľu a tvorba medu

Včely sa prevažne zdržiavajú na miestach, kde majú bohaté možnosti opeľovania rastlín. Nájsť ich hniezda teda môžeme v záhradách, lesoch aj na lúkach.

Sršnie hniezdo

Rozhodne najväčší a najhlučnejší člen z radu blanokrídlovcov je sršeň. Spoznáte ho ihneď, čo ho uvidíte. Ako však spoznať jeho hniezdo a kde ho nájsť?

Sršne majú hniezda väčšie ako osy. Tvoria ho taktiež z buničiny. Sršnie hniezda však môžete nájsť skôr v dutinách stromov alebo na povalách starých domov. Okrem veľkosti je odlišný aj ich vzhľad. 


Zdroj: Canva

Sršne si stavajú uzatvorené hniezda s jedným vstupom. Sú zvyčajne sivé a do ich vnútra tak ľahko nedovidíte. 

Treba brať na vedomie, že existujú rôzne druhy včiel, ôs aj sršňov, a preto, ak si nie ste istý, čo sa k vám nasťahovalo, je namieste sa poradiť s odborníkom.

Mám hniezda či úľ ničiť? 

Ak sa vám do záhrady nasťahovali včely, určite ich úle neničte. Včely sú nielen užitočné, ale absolútne esenciálne pre náš život na zemi. Preto, ak ste boli poctení touto návštevou, no nechcete ich mať vo svojej záhrade, zavolajte včelára. 

Ak si však nájdete osie či dokonca sršnie hniezdo na dvore je dôležité zakročiť skôr než hniezdo narastie. 

Čo mi pomôže pri boji s osami či sršňami?

Pomalší spôsob ako sa zbaviť ôs je umestniť na dvore pascu. Pasca na osy, sršne, ale aj iné hmyzy funguje jednoducho. Je to nástavec, ktorý dáte na plastovú fľašu namiesto vrchnáka.

Skôr ako to však urobíte, dajte do flaše návnadu podľa toho, čoho sa chcete na dvore zbaviť. 

Pre všetky typy múch je ideálna návnada:

  •  0,5L vody + 20 - 30 g surových rybích zvyškov (sardinky)

Takto pasca vyzerá: 

Pre osy a sršne môžete skúsiť viacero kombinácií:

  • 0,5 litra piva + 2 lyžice cukru alebo medu
  • 0,5 litra vody + 3 lyžice medu + 1 pohár octu červeného vína
  • 0,5 litra sladkého bieleho vína sladeného cukrom alebo medom + 0,5 litra sirupu z mäty

Pre drosophila suzukii, čiže malú mušku postačí:

  • 250ml jablčného octu + 100ml červeného vína+ 1 lyžicu cukru

Pre obaľovače, mory a iné druhy motýľov nechajte odstáť 1 liter vína + 7 lyžíc cukru + 15 klinčekov + pol škoricovej tyčinky + 3 litre vody po dobu dvoch týždňov. Takto získate 4 litre návnady na použitie pre 8 pascí.

Pre ovocné mušky (čerešňa, oliva, orech, citrusy..):

  • 0,5 litra kvapalného amoniaku ( bez parfumov na čistenie) + 20-30g surovej ryby

Po tom, čo fľašku naplníte, nasadíte žltý nástavec a kusom šnúrky priviaže napríklad na strom.

Čo pomôže pri boji s hniezdami? 

Pokiaľ ste našli hniezda a chcete sa ich zbaviť, vhod vám padnú spreje proti sršňom a osám. Použiť ich môžete zo vzdialenosti až 5 metrov, čo výrazne znižuje riziko poštípania hmyzom. Pokiaľ viete, kde sa osie hniezdo nachádza a zabezpečili ste si k nemu bezpečný prístup, môžete sa pripraviť na jeho likvidáciu za pomoci spreja BROS. Najvhodnejší čas je v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách, keď je najväčšia pravdepodobnosť, že všetky osy sa už nachádzajú vo vnútri.

Sprej je účinným prostriedkom ako posádku v hniezde do niekoľkých minút úplne vyhubiť a zbaviť sa ich navždy. Po vyhubení jedincov nezabudnite zničiť aj samotné hniezdo, napríklad spálením.

Dajte škodcom v záhrade zbohom

Nielen osy a sršne sú škodcovia, ktorých sa chcete v záhradke zbaviť. Všetky prostriedky na to, nájdete v našom e-shope.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 28.07.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
V záhrade mám krtka, čo s tým?

V záhrade mám krtka, čo s tým?

Možno aj na vašej záhrade práve teraz veselo vystrája krtko. Tieto na pohľad neškodné a milé tvory nám dokážu v záhradkách narobiť riadny... Čítať ďalej 

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

Aj vy neznášate ten pocit, keď si konečne sadnete večer na terasu a zrazu okolo vás začne lietať celý roj komárov? Nezúfajte, dá sa s tým niečo... Čítať ďalej 

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

V predošlom článku sme sa pozreli na ôsmich škodcov, no naša hitparáda nimi nekončí. Sami viete, že škodcov v záhradách býva neúrekom, a preto... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí