Zdieľajte článok:

Ako často čistiť kurín a ako zatočiť s roztočmi?

:

Možno sa to dakedy nerobilo, no je načase to zmeniť. To, ako vyzerajú kuríny ovplyvňuje zdravie sliepok, zvyšuje produkciu znášania vajec a šetrí vám čas pri opravách či dokonca úplnej výmene kurína. 

Zdroj: Canva

Ako často čistiť kurín? 

Pri čistení kurína veľa záleží od toho, koľko sliepok v ňom chováte a akému počasiu je vystavený. Vo všeobecnosti sa však môžete držať nasledovného rozpisu: 

  • každý deň spravte bežné veci, ktoré nezaberú veľa času ako výmena vody v miskách, napájačkach, vyčistenie od výkalov či doplnenie čerstvej podstielky
  • každý týždeň vyčistite kurín poctivejšie, skontrolujte misky s jedlom, s vodou, vymeňte podstielku a ak sa vám zdá kurín príliš špinavý, po odstránení výkalov ho aj vydezinfikujte
  • raz za tri mesiace vykonajte veľké čistenie. K úkonom, ktoré sú v predošlých bodoch pridajte zametanie a dôkladnú dezinfekciu všetkých povrchov v kuríne.

Okrem čistenia si bude kurín vyžadovať aj kontrolu technického stavu a prípadné opravy. Určite si ich nenechávajte na neskôr, ale opravte ich hneď. Čím dlhšie budete nechávať kurín v zanedbanom stave, tým kratšiu životnosť bude mať.

Zdroj: Canva

Zoznam vecí, ktoré by ste mali v kuríne pravidelne čistiť

  • Pravidelné čistenie podlahy: Udržujte podlahu kurína čistú a suchú. Odstraňujte výkaly.
  • Výmena podstielky: Pravidelná výmena podstielky je dôležitá pre udržanie čistoty. Keď sa začne znečisťovať, nahraďte ju novou.
  • Čistenie hniezd: Ak chováte nosnice, udržujte hniezda čisté a suché. Pravidelne zbierajte vajíčka.
  • Čistenie krmív a vody: Udržujte nádoby na jedlo a pitie čisté. Zabezpečte sliepkam stály prístup k čerstvej vode. 
  • Vetranie kurína: Umožnite dostatočné vetranie, aby sa minimalizovala vlhkosť a zápach. Dobrá cirkulácia vzduchu prispieva k udržaniu čistého a zdravého prostredia.
  • Pravidelná dezinfekcia: Pravidelné dezinfikovanie môže pomôcť zabrániť šíreniu chorôb. Používajte bezpečné dezinfekčné prostriedky vhodné pre chovateľstvo.

Ako čistiť kurín a čím? 

Pred čistením sliepky z kurína vyžeňte von. Dajte ich na dvor alebo napríklad do výbehu, aby ste mali plný prístup ku kurínu. Začnite výmenou podstielky, vody a jedla. Kurín pozametajte a oškrabte výkaly, ktoré sú poprichytávané na stenách kurína. Na to vám napríklad výborne pomôže špachtľa.

Zoberte si dezinfekčný prostriedok a vyčistite ním všetky povrchy. Použiť môžete napríklad biely ocot alebo sódu bikarbónu, ktoré nie sú pre sliepky toxické a sú veľmi účinnými dezinfekčnými prostriedkami. 

Očistiť steny vám pomôže aj obyčajná handrička s horúcou vodou a trochou saponátu.

Nechajte celý kurín preschnúť a vpustite sliepky naspäť.

Zdroj: Canva

V kuríne mám roztoče, čo s tým? 

Keď sa vo vašom kuríne rozmnožili roztoče, prichádza na rad dôkladný poriadok. Vyčistite kurín tak, ako sme písali vyššie. Potom aplikujte prípravok proti roztočom a podľa návodu na obale ho nechajte pôsobiť. Týmto prípravkom očistite všetky časti kurína aj jeho príslušenstvo. 

Skontrolujte, či aj sliepky nemajú roztoče. Ak áno, je nutné im podať prípravok na ošetrenie. Poradiť s ošetrením sliepok vám môže aj veterinár. Kurín nechajte po očistení prípravkom dobre vyvetrať a preschnúť.


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 12.01.2024
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Záhradkárska sezóna je v plnom prúde, no v plnom prúde je aj rozmnožovanie a útoky škodcov na vašu zeleninu, ovocie či okrasné rastliny. Ako... Čítať ďalej 

Ako si vybrať kurín?

Ako si vybrať kurín?

Aj vy si predstavíte pod kurínmi chlieviky pozbíjané zo starých lát, prekryté plechovou strechou v ktorých je tma, prach a špina? Dnes to už... Čítať ďalej 

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pomôcť pri liečení nám môžu okrem liekov aj bylinky. Ktoré? Obrázok od Mojca-Peter z... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí