Zdieľajte článok:

Ako na odchov prepelíc?

:

Zvládli ste úspešne liahnutie prepelíc? Gratulujeme. Teraz je dôležité vytvoriť im správne podmienky, aby sa mohli vyvíjať a rásť. Čo na to potrebujú?

Zdroj: Canva

Veci, ktoré musíte mať pri odchove prepelíc

Keď chcete doma odchovať prepelice, potrebujete vhodné miesto na ich držanie. Ideálne bude, pokiaľ si zabezpečíte odchovňu prepelíc. Prepelice pre správny vývoj potrebujú teplo, svetlo, vetranie a správnu výživu. 

Svetlo 

Prvé dva týždne by mali mať prepelice vo svojej klietke neustále zasvietené. Je to potrebné preto, aby našli cestu ku krmivu a vode. Na tretí týždeň môžete skrátiť svietenie na 14 hodín svetla a 10 hodín tmy. Pokiaľ budete skracovať dobu svietenia o viac hodín než by ste mali, prepelice pohlavne dospejú neskoršie ako by dospeli pri správnom svietení.

Teplo

Na rozdiel od kuriatok, prepelice potrebujú po vyliahnutí viac tepla. Prvý týždeň by mala teplota dosahovať od 34 do 39 °C. Druhý týždeň ju môžete znížiť na 28 až 33 °C. V treťom týždni vývoja môžete teplotu udržiavať medzi 25 až 28 °C. Posledné dva týždne bude stačiť teplota v odchovni od 20 do 22 °C.

Teplota v odchovni nemusí byť všade rovnaká. Pod zdrojom tepla, napríklad pod infralampou, bude teplota vyššia a mimo zdroja môže byť o 5 až 8 °C nižšia. Pokiaľ bude v mieste, kde je teplota nižšia umiestnená miska s vodou alebo s krmivom, prepelice budú nútené chodiť aj na menej vyhriate miesta a tým si budú posilňovať a budovať termoreguláciu

Vetranie

Pre správny vývoj prepelíc je dôležité, aby sa odchovňa pravidelne vetrala. Z dýchania a výkalov sa v odchovni môže nahromadiť oxid uhličitý alebo napríklad čpavok. Takto nesprávne vetrané prostredie môže byť veľkým stresovým prvkom pre novovyliahnuté prepelice.

Výživa

Posledný, no nemenej dôležitý faktor pre správny odchov prepelíc je výživa. Správne zvolená výživa by mala pozostávať z dostatku bielkovín a dusíkatých látok. Ak nechcete riskovať, že niečo pri výžive zanedbáte, kúpte si hotové krmivo pre odchov prepelíc, ktoré zabezpečí, že budú mať vyváženú stravu. 

Takisto nezabudnite zabezpečiť pre prepelice dostatočný príjem vody. Malé prepelice by sa v nekrytej miskej s vodou mohli ľahko utopiť. Preto je ideálne im zabezpečiť napájačky, ktoré im budú vodu dávkovať postupne. Prepeličky sú známe aj pre svoje aktívne jedenie pri ktorom plytvajú množstvom stravy. Odporúčame preto vybrať také kŕmidlá, ktoré budú uzatvorené a prepelice budú jesť cez otvor na to určený.

Ako si vybrať odchovňu prepelíc

V prvom rade je dôležité vybrať si odchovňu podľa toho koľko prepelíc chcete odchovať. Okrem toho odporúčame pozerať aj na to, čo odchovňa obsahuje. Tie lepšie majú zabezpečenú infračervenú lampu, kŕmidlá, aj samotatnú zásuvku na trus. 

Niektorí chovatelia preferujú na odchov namiesto infralampy umelú kvočku, pod ktorú sa môžu malé prepelice schovať a nahradia tak skutočnú kvočku.

Nech už sa rozhodnete pre čokoľvek, všetko potrebné na odchov prepelíc nájdete na našom webe.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 21.05.2024
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Načo je dobré znáškové hniezdo?

Načo je dobré znáškové hniezdo?

Domáce vajíčka sú zaručená kvalita. Ak vás však trápi, že musíte zbierať vajcia po celom kuríne a častokrát ich nájdete rozbité a zničené, je... Čítať ďalej 

Ako na úspešné liahnutie prepelíc?

Ako na úspešné liahnutie prepelíc?

Chcete si odchovať vlastné prepelice? Prepeličie vajcia nazývajú mnohí ľudia zázrakom v škrupine. Sú zdrojom bielkovín, obsahujú minimum tukov a... Čítať ďalej 

Ako často čistiť kurín a ako zatočiť s roztočmi?

Ako často čistiť kurín a ako zatočiť s roztočmi?

Možno sa to dakedy nerobilo, no je načase to zmeniť. To, ako vyzerajú kuríny ovplyvňuje zdravie sliepok, zvyšuje produkciu znášania vajec a šetrí... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí