Zdieľajte článok:

Ako na úspešné liahnutie prepelíc?

:

Chcete si odchovať vlastné prepelice? Prepeličie vajcia nazývajú mnohí ľudia zázrakom v škrupine. Sú zdrojom bielkovín, obsahujú minimum tukov a nájdu sa v nich aj vitamíny a minerály. Ak chcete mať doma vlastné prepelice, ktoré vám budú pravidelne znášať vajcia, prečítajte si rady, ako ich úspešne vyliahnete.

 

Zdroj: Canva

Pred liahnutím zabezpečte vhodné podmienky

V prvom rade je dôležité zabezpečiť prepeliciam vhodné podmienky na to, aby sa uchytili. S tým vám pomôže liaheň na prepeličie vajcia. 

Vyberajte ideálne takú, ktorá: 

  • otáča vajcia
  • reguluje teplotu a vlhkosť vzduchu
  • má dostatočný priestor, podľa toho, koľko prepelíc chcete vyliahnuť

Okrem liahne si zabezpečte násadové vajcia, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé prepeličky. Dobre si overte skadiaľ ich beriete a aké staré sú. Tieto faktory veľmi ovplyvnia to, akú úspešnosť budete mať pri liahnutí. 

Čo robiť po nasadení vajec do liahne?

V prvom rade je dôležité udržiavať vajcia v dostatočnom teple. Ideálna teplota je okolo 37,5 až 38 °C, no záleží od toho, akú liaheň doma máte. Ďalším dôležitým faktorom pri liahnutí je vlhkosť vzduchu. Na začiatok by mala stačiť okolo 50 až 60 % vlhkosť.

Nezabudnúť taktiež treba na pravidelné otáčanie vajec. Ideálne je otočiť vajcia trikrát za deň, aby sa embryo neprilepilo na vnútornú stranu škrupiny. Ak na to nemáte čas, kúpte si liaheň, ktorá to urobí automaticky za vás.

Celkový vývoj prepelíc vo vajciach trvá od 15 do 20 dní. Počet dní sa môže líšiť podľa druhu prepelíc, ktoré chcete vyliahnuť.

Na 15. deň zvýšte vlhkosť vzduchu v inkubátore na 70 %. Ešte v ten deň položte prepeličie vajcia na mriežku alebo plastovú podložku, ktorá býva súčasťou liahní na doliahnutie prepelíc.


Zdroj: Canva

Po akom čase viem, či bol proces úspešný?

Ak sa prepelice nevyliahnu do 20 dní, je pravdepodobné, že sa neuchytili. Ak chcete predísť takýmto nepríjemným prekvapeniam, odporúčame vám kúpiť si presvetľovačku vajec, vďaka ktorej budete môcť vyradiť neoplodnené vajcia alebo uhynuté zárodky. 

Pokiaľ zostanú chybné vajcia v liahni, hrozí rozšírenie chorôb.

V zdravom a oplodnenom vajci je za cca 5-15 dní vidieť krásnu cievnu štruktúru s postupne sa vyvíjajúcim plodom. Na širšej strane vajcia uvidíte vzduchovú bublinu, ktorá sa počas inkubácie postupne  zväčšuje. Posledný týždeň je väčšinou vidieť iba nepriehľadný zárodok a vzduchovú bublinu. Pri úplnej tme okolia a dobrom zraku je vidieť pohyby zárodku. Neoplodnené vajcia zostávajú aj po týždni v liahni číre. Uhynuté zárodky tvoria väčšinou uprostred vajca tmavý, relatívne úzky prstenec.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 30.04.2024
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Načo je dobré znáškové hniezdo?

Načo je dobré znáškové hniezdo?

Domáce vajíčka sú zaručená kvalita. Ak vás však trápi, že musíte zbierať vajcia po celom kuríne a častokrát ich nájdete rozbité a zničené, je... Čítať ďalej 

Ako na odchov prepelíc?

Ako na odchov prepelíc?

Zvládli ste úspešne liahnutie prepelíc? Gratulujeme. Teraz je dôležité vytvoriť im správne podmienky, aby sa mohli vyvíjať a rásť. Čo na to... Čítať ďalej 

Ako často čistiť kurín a ako zatočiť s roztočmi?

Ako často čistiť kurín a ako zatočiť s roztočmi?

Možno sa to dakedy nerobilo, no je načase to zmeniť. To, ako vyzerajú kuríny ovplyvňuje zdravie sliepok, zvyšuje produkciu znášania vajec a šetrí... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí