Zdieľajte článok:

Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

:

Záhradkárska sezóna je v plnom prúde, no v plnom prúde je aj rozmnožovanie a útoky škodcov na vašu zeleninu, ovocie či okrasné rastliny. Ako im v tom zabrániť?

atrapa sovy v prírode

Zdroj: Canva

Ochrana proti vtákom 

Či už sa jedná o vinohrady, stromy alebo iné ovocie a zeleninu, vtáky vedia v záhrade narobiť riadnu skazu. Mnohé z nich sú však aj chránené. Vo svojich záhradkách preto musíte byť skutočne vynaliezaví. Našťastie, existuje viacero druhov ochrany, ktoré vám s tým pomôžu. 

letiace holuby

Zdroj: Canva

  • Ochranné siete

Medzi účinné prostriedky patria siete, ktoré natiahnete na rastlinu, o ktorú sa bojíte, aby sa k nej vtáctvo nevedelo dostať. Nemôžeme si zakrývať oči pred skutočnosťou, že mnoho vtákov už nereaguje napríklad na vyrobených strašiakov v záhrade alebo si nachádzajú nové, inteligentné cesty ako prekuknúť vašu ochranu. 

Preto je vhodné zvoliť nie jednu, ale viacero druhov ochrany naraz, aby ste ju znásobili. 

  • Plašiče vtákov

Ďalšia užitočná pomoc v záhradke, ale aj na bakónoch sú práve plašiče. Ako už majú aj v názve, ich cieľom je odplašiť škodcov zo záhrady. Napríklad maketa sovy môže u viacerých vtákov vyvolať strach a nechcú sa k nej priblížiť, čím ochráni vašu úrodu.Ako je to možné? Sovy sú nočné dravce s pôsobivým vzhľadom a schopnosťou tichého letu. Ich ostré pazúry a silné zobáky môžu vzbudzovať u iných vtákov rešpekt. U akých napríklad? Drozd, vrabec, holub, ale zľakne sa aj taká veverička.

  • Hroty proti vtákom 

Pokiaľ potrebujete ochranu na balkóne, kde si pestujete zeleninu alebo ovocie, pomôcť môžu aj hroty. Tie im zabránia sadaniu na zábradlie, čím im eliminujete možnosť vyhliadnuť si práve váš balkón ako obeť. 

Ochrana proti hlodavcom 

Zatiaľ, čo vtáky robia nájazdy zo vzduchu, hlodavce útočia zo zeme. Rovnako efektívne vám však vedia zničiť úrodu, a preto je nutné sa voči nim vyzbrojiť. 

Menej invazívne spôsoby ochrany úrody sú odpudzovače a klietky, ktoré ich z vašej záhradky vyženú pomocou zvuku alebo ich ručne odnesiete preč vy. 

Razantnejší spôsob proti hlodavcom sú pasce a to buď sklápacia alebo lepová. Myslite však na to, že takáto pasca môže ohroziť deti, či iné zvieratá ako mačky alebo psy, a preto ich dávajte na miesta, kde si budete istí, že nemôžete ublížiť žiadnemu človeku či domácemu zvieraťu.

Ochrana proti krtkom 

Hoci krtkovia sú sami osebe neškodné tvory, ich aktivita môžu mať negatívny vplyv na rastliny a estetický vzhľad záhrady.

Jedným zo spôsobov, akým krtkovia môžu škodiť v záhrade, je tvorba krtincov. Kopčeky zeminy, ktoré krtkovia vyhrabávajú pri kopaní tunelov, môžu poškodiť trávnik, či sťažiť kosenie trávnika.

Okrem toho, krtkovia môžu poškodiť aj korene rastlín kopaním tunelov pod zemou.

Tunely môžu oslabiť koreňový systém rastlín a znižovať ich schopnosť absorbovať vodu a živiny. To môže viesť k zníženému rastu a celkovému oslabeniu rastliny.

Ďalším problémom spojeným s prítomnosťou krtkov v záhrade je ich jedálniček. Krtkovia sa živia hlavne hmyzom a červami, ktorí sú užitoční pre pôdu a záhradu. Ich lov môže narúšať ekologickú rovnováhu v záhrade. 

Účinnou ochranou sú mocné siete proti krtkom, cez ktoré sa neprekopú. Keď krtko zistí, že nemá šancu, nájde si iné miesto na rozkopávanie.

krtko trčiaci zo zeme

Zdroj: Canva

Všetky pomôcky proti škodcom nájdetena našom e-shope

Či už hľadáte pascu na myši, odpudovač alebo plašič, všetko nájdete v našom e-shope. Neváhajte si pozrieť celý sortiment produktov do záhradky, aby pestovanie bolo radosťou, nie starosťou.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 24.05.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako si vybrať kurín?

Ako si vybrať kurín?

Aj vy si predstavíte pod kurínmi chlieviky pozbíjané zo starých lát, prekryté plechovou strechou v ktorých je tma, prach a špina? Dnes to už... Čítať ďalej 

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pomôcť pri liečení nám môžu okrem liekov aj bylinky. Ktoré? Obrázok od Mojca-Peter z... Čítať ďalej 

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Krásny, sýtozelený, mäkký trávnik, rovnomerne pokosený - to je predstava, ktorú má väčšina majiteľov trávnatých plôch. Zima môže vášmu krásnemu... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí