Zdieľajte článok:

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

Obsah článku:

V predošlom článku sme sa pozreli na ôsmich škodcov, no naša hitparáda nimi nekončí. Sami viete, že škodcov v záhradách býva neúrekom, a preto prinášame prehľad o ďalších piatich škodcoch, ktorí sa dostávajú na popredné priečky v ničení úrody.

larva na halúzke

Zdroj: freepik.com/Larva photo created by wirestock - www.freepik.com

Spriadač americký

spriadač americký húsenica

Zdroj: Karon Kelley z Pixabay

Ako vyzerá Spriadač americký?

Spriadač je druh motýľa so snehovobielymi krídlami, na ktorých môže, ale aj nemusí mať čierne fľaky. 

Spoznáte ho aj podľa jemných chĺpkov v okolí hlavy. Motýľ má viacero štádií vývinu. Prezimováva ako kukla v úkryte a pred letom začína svoju činnosť. Samička je schopná naklásť aj 500 vajíčok, z ktorej sa vyvinú larvy. Už larvy začínajú požierať listy aj žilnatinu hostiteľskej rastliny. Staršie instary spriadajú listy do hniezd.

Celý vývoj larvy trvá približne mesiac. Druhá generácia spradačov je ešte plodnejšia a dokáže naklásť aj 2000 vajíčok.

Aké rastliny napáda?

Spriadač americký najviac napáda ovocné stromy. 

Ako na spriadača bez chémie

Ak sa u vás usídlil Spradač americký, máte viacero možností ako sa ho zbaviť. 

spriadač americký a halúzke

Zdroj: Karon Kelley z Pixabay

 • Odstraňujte pavučiny

Ako sme už aj spomínali, spradač si vytvára hniezda, v ktorých vychováva novú generáciu húseníc. Skúste pavučiny odstrániť palicou či silným prúdom vody. Pavučiny, ktoré dopadnú na zem pošľapte, aby ste rozpučili všetky húsenice. 

Ak sa vám nepodarí odstrániť celé hniezdo nič sa nedeje. Tým, že ho narušíte, umožníte vtákom a ďalším škodcom, aby húsenice pojedli.

 • Prilákajte do záhrady užitočný hmyz

Jedným z riešení, ktoré sú aj viac-menej preventívne je zasadiť rastliny, ktoré prilákajú užitočný hmyz do záhrady. Podľa entomológov existuje viac ako 80 druhov predátorov, ktorí sa vedia postarať o elimináciu škodcov.

lienka na tráve

Zdroj: Filip Kruchlik z Pixabay

 • Použite nimbový olej

Veľmi širokospektrálnym pomocníkom pri boji so škodcami je nimbový olej. Je to organický prípravok, takže neublíži ľuďom ani zvieratám. 

 • Hnojte stromy

Jedným z odporúčaní, ktoré platia aj pri iných druhoch škodcov je pravidelné hnojenie stromov a rastlín. Rastlina, ktorá je silná a odolná, prežije aj napadnutie škodcami.

Chemická ochrana proti Spriadačovi americkému

Ak ste sa rozhodli pre chemickú ochranu stromov, odporúčame siahnuť po prípravkoch ako: 

 • Karate zeon 5 CS
 • Sanium ultra

Chrúst obyčajný

samček chrústa obyčajného

Zdroj: mkoziol z Pixabay

Ako vyzerá chrúst obyčajný?

Chrúst obyčajný alebo latinsky Melolontha melolontha je typickým škodcom v slovenských záhradách. 

V polovici 20. storočia bol chrúst takmer vyhubený, no po tom, čo sa prestali vo veľkom používať pesticídy chrústia populácia opäť vzrástla.

 • Dospelý chrúst

Chrúst je chrobák, ktorý v priemere dosahuje aj cca 3 cm. Je typický svojou hnedou farbou a zlatistými chĺpkami, ktoré skrýva pod tvrdými krídlami nazývanými krovky.

Rozoznať samičku a samčeka viete tak, že samička má na tykadle 6 lístkov a samček má 7 lístkov.

Škodu vedia napáchať nielen dospelé jedince, ale aj pandravy chrústa, ktoré sa na dospelého jedinca vyvíjajú približne 3-4 roky.

 • Pandrava chrústa

Pandravy sú jemne žltkasté, v pokojovom stave v tvare C. Mnoho pandrav iných, užitočných chrobákov vyzerá podobne. Chrústi sa budú nachádzať vždy hlboko v zemi, pokiaľ teda nájdete pandravy na iných miestach, pravdepodobne ide o iný druh.

pandrava chrústa obyčajného

Zdroj: Petra Göschel z Pixabay

Aké rastliny napáda?

Pandravy chrústa nie sú prieberčivé na potravu. Hoci sa sotva pohybujú, vo svojom okolí zjedia všetko, čo pod zemou nájdu.

Dopelé chrústy nalietavajú napríklad na duby či iné stromy, ktoré dokážu obžrať až do holožeru.

Ako sa zbaviť chrústa bez chémie

Medzi najčastejšie praktiky pri odstraňovaní chrústa sa radí jeho ručné zbieranie. Ak je však premnožený, bude sa vám zberať len ťažko. 

samička chrústa obyčajného

Zdroj: Claudia Peters z Pixabay

Prirodzení nepriatelia

Medzi prvú pomoc pri eliminácii chrústa radíme jeho prirodzených predátorov. Na pandravách chrústa si radi pochuti krtkovia. Dospelý jedinci sú vystavení väčšiemu nebezpečenstvu v podobe netopierov, ježkov, rôznych vtákov ako kukučka, ďateľ, havran, straka a i.

Ekologická ochrana

Pokiaľ nemáte v záhrade ich prirodzených nepriateľov, za pokus stojí vyskúšať: 

 • entomapatogénne huby
 • háďatká
 • parazitické hlístice rodu Heterorhabditis

Chemická ochrana proti chrústovi

Pokiaľ nezabrali predošlé rady, nevešajte hlavu. Stále je možné použiť chemickú ochranu proti chrústom: 

 • Karate zeon 5CS

Drôtovec

Ako Drôtovec vyzerá?

Drôtovec, po latinsky Elateridae, je podobne ako chrúst chrobák. Má podlhovasté, jemne zúžené telo. Je hnedej až červenkastej farby a typické sú preňho dve dlhé, článkované tykadlá.

Tri páry nôh mu vyrastajú tesne za hlavou. Počas roka majú jednu generáciu mladých. Larvy a dospelí jedinci prezimovávajú v pôde, a preto je pred zimou dôležité dobré obrábať polia, aby ste odtiaľ týchto škodcov vyhnali.

Aké rastliny napáda?

mrkva

Zdroj: klimkin z Pixabay

Najviac škôd vie drôtovec napáchať na zemiakoch, ale pochutí si aj na cvikle, cibuli, kukurici, cukrovej repe a mrkve. 

Ako sa zbaviť drôtovcov bez chémie

Ak nechcete siahnuť ihneď po chémii, vyskúšať môžete tieto tipy:

1. Preventivne opatrenie pred drôtovcami je dobre obrobená pôda pred zimou a udržiavanie čistej záhrady bez buriny.

2. Ak už drôtovcov v záhrade máte, môžete ich vyskúšať vyzbierať ručne.

3. Ďalším spôsobom sú ekologické návnady s obsahom kukurice či repky.

4. Vyskúšať si môžete namixovať taktiež tzv. sladký postrek. čo je v preklade iba rozpustený kryštalický cukor.

5. Vyskúšajte NOVAFERM VIVA, ktorý pôsobí proti škodco ako drôtovce a zároveň podporuje zdravie rastlín.

cibuľa v zemi

Zdroj: 1195798 z Pixabay

Chemická ochrana proti drôtovcom

Ak ste si zvolili chemickú cestu, na drôtovcov zaberie: 

 • Sanium

Háďatko zemiakové

ilustračná fotka

ILUSTRAČNÁ FOTO, Zdroj: Karolina Grabowska

Ako vyzerá háďatko zemiakové?

Háďatko zemiakové alebo po latinsky Globodera rostochiensis pripomína vzhľadom červíka, no na rozdiel od neho je bielej farby a na dĺžku meria v priemere 12 mm. Háďatko je veľmi silným škodcom, keďže sa dokáže extrémne rýchlo premnožiť a spôsobiť veľké škody na úrode.

Aké rastliny napáda?

Z názvu vyplýva, že je hlavným škodcom práve na zemiakoch, čo je pravda. Neuskromní sa však pri nich. Okrem zemiakov si teda pochutí aj na paprikách, rajčinách, baklažánoch a inej úžitkovej zelenine.

zemiaky v zemi

Zdroj: 1195798 z Pixabay

Ako sa zbaviť háďatka bez chémie

Ak nechcete na háďatká použiť chémiu, na rad prichádza pomoc z prírody. Aksamietnice sme spomínali už neraz, no práve tie sú ideálne na boj proti tomuto zákernému škodcovi. Stačí si ich vysadiť zopár do záhrady a máte po probléme. 

Pokiaľ chcete vyskúšať organický prípravok, odporúčame Novaferm VIVA.

Chemická ochrana proti háďatku

Pokiaľ biologická pomoc nefunguje, prichádza na rad chémia. V boji proti háďatkám sa osvedčil najmä prípravok: 

 • Careo koncentrát

Molica skleníková

molica skleníková

Ako Molica vyzerá? 

Molica, po latinsky Trialeurodes vaporariorum má viacero vývojových štádií, a preto je mimoriadne náročné zbaviť sa ich. Dospelý jedinec je biely, cca 1-2 mm veľký hmyz. Molica má dve blanité krídla, ktoré jej pomáhajú prelietavať z jednej rastliny na druhú a napádať ich. 

Tento cicavý hmyz aktívny počas dňa patrí do rodiny strapiek a múčnatky. Na prvý pohľad nie sú až tak viditeľné, iba keď sú premnožené. 

Často sa zdržiavajú na spodnej strane listov, kde kladú vajíčka, z ktorých sa liahnu nové generácie. Keď zatrasiete rastlinou, do vzduchu sa vznesie celý húf molíc. 

Aké rastliny molicu priťahujú?

Najčastejšie si molice pochutia na zemiakoch, paprike, baklažáne, okre, sladkých zemiakoch (batátoch) či kapuste. 

Hoci sú tieto zeleniny najčastejšie ničené molicami, napádajú oveľa širšie spektrum rastlín. Priťahujú ich rastliny s hladkými, mäkkými listami, takže si pokojne pochutia aj na izbových rastlinách či napríklad bylinkách. 

Z osobnej skúsenosti vieme potvrdiť, že si užívajú aj chuť mäty, medovky, šalvie, či rukoly. 

Ako sa zbaviť molice skleníkovej?

Zbaviť sa molíc je rovnako náročné ako sa zbaviť strapiek. Prečo? Majú hneď niekoľko vývinových štádií. Dospelé molice nakladú na spodnú stranu listov vajíčka. Tie prechádzajú 4 larvárnymi štádiami vývoja dokedy sa z nich stane dospelý jedinec. 

Postrek, ktorý použijete voči moliciam môže zabiť dospelé jedince, no o 3 či 4 dni ste späť na začiatku, keďže sa vyvinú nové molice. 

Molice si v priebehu rokov vyvinuli rezistenciu na viaceré chemické postreky, preto sa ich nemusíte zbaviť napríklad mospilanom. Pripravte sa, že boj s molicami bude beh na dlhé trate.

nimbový olej

Zdroj: Alongkorn Tengsamut z Pixabay

Čo vyskúšať na molice?

1. Nimbový olej zabíja všetky štádiá molice. Dve čajové lyžičky nimbového oleja zmiešajte s litrom vody a lyžičkou jemného saponátu. Dobre premiešajte a použite tento postrek na napadnuté rastliny. Postrek môžete aplikovať do zeme aj na listy. Nezabúdajte, že molice kladú vajcia zo spodnej strany listov, takže postrek aplikujte na celú rastlinu. Postrek preventívne aplikujte na všetky rastliny, ktoré sa nachádzajú v blízkosti napadnutej rastliny. 

2. Žlté lepové doštičky sú ďalšou alternatívou, ktorá je proti moliciam účinná. Lepové doštičky nielen pomáhajú identifikovať, aké škodce napadli vaše rastliny, ale taktiež ich aj eliminovať. Molice priťahuje žltá farba, preto majú tendenciu na doštičky nalietavať, kde sa prilepia a zomrú. Žlté doštičky však pôsobia iba na dospelé jedince. 

3. Medzi ďalšie odporúčania radíme prirodzených predátorov. Medzi tých patria lienky alebo napríklad Moličiar skleníkový. 

4. Použite na molice insekticídne mydlo. 

 • Vyrobte si vlastné insekticídne mydlo, ktoré vás oslobodí od škodcov v skleníku. 
 • Postup:
 • Zmiešajte 250 ml zeleninového oleja - môže byť použitý napríklad sójový olej, kukuričný olej a i. s PL tekutého mydla. Dávajte pozor, aby neobsahovalo odmasťovač či bielidlo.
 • Dajte 2 ČL takto namiešaného insekticídneho mydla do trojdecového pohára s teplou vodou, premiešajte a nalejte do postrekovača.

Ako mechanicky odstrániť molice?

Niekedy nestačí na molice len postrek, treba ich odstraňovať aj ručne. Ako? 

1. Zoberte si malý ručný vysávač a povysávajte listy. Povysávané molice vysypte do smetí, no nie v okolí vášho domu, aby si nenaleteli naspäť na rastliny. 

2. Vajíčka škodcov popučte rovno na listoch. 

postrekovanie rastlín proti škodcom

Zdroj: Botanical garden photo created by garetsvisual - www.freepik.com

3. Postrekujte listy so silnejším prúdom vody. Tá molice vyruší a uvoľní pripevnené larvy.

4. Odstráňte najviac poškodené listy. Molice majú tendenciu zničiť list úplne a až potom prejsť na ďalší. Rastlina sa však snaží tento poškodený list obnovovať, čo ju stojí energiu a vysiluje ju. Na boj so škodcami však potrebujete silnú a odolnú rastlinu. Poškodené listy preto vždy odstraňujte.

Chemický postrek na molice

Ak nefungujú žiadne organické recepty, môžete skúsiť siahnuť aj po chemických prípravkoch. Ktoré sú vhodné na boj s molicami?

 • Mospilan
 • Careo ultra
 • Karate zeon 5 CS
 • Gondola
 • Sanium stick insekticídne tyčinky

Tak ako pri strapkách, aj pri moliciach sa odporúča striedať rôzne prípravky, keďže si veľmi rýchlo vedia vytvoriť rezistenciu.

Porazte škodcov v záhrade postrekom

Často je jediná cesta ako poraziť škodcov v našich záhradách postrek či už prírodný alebo chemický. 

V našom e-shope nájdete postrekovače, postreky aj vhodné pracovné oblečenie pri vykonávaní postreku v záhrade. 

Stačí kliknúť na banner a vyberať.

banner na postrekovače


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 04.07.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

Aj vy neznášate ten pocit, keď si konečne sadnete večer na terasu a zrazu okolo vás začne lietať celý roj komárov? Nezúfajte, dá sa s tým niečo... Čítať ďalej 

Mravce v skleníku: Ako sa ich účinne zbaviť?

Mravce v skleníku: Ako sa ich účinne zbaviť?

Mravce sú v záhradách škodcovia aj pomocníci. No čo ak sa dostanú do skleníka? Je čas volať na poplach? V článku sa dočítate prečo vám mravce... Čítať ďalej 

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade? Vyskúšajte tieto užitočné tipy

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade? Vyskúšajte tieto užitočné tipy

Sú mravce užitočné či neužitočné? Treba sa ich zbaviť alebo ich iba regulovať? Pozrime sa bližšie na týchto usilovných robotníkov, ktorí s... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí