Zdieľajte článok:

Ako sa zbaviť kuny? Vyskúšajte overené metódy

:

Počujete dupot na povale? Je pravdepodobné, že tam vyčíňa práve kuna. Toto obratné zviera dokáže napáchať na vašom majetku veľké škody. Hoci je zákonom chránená, existujú spôsoby, ako ju dostať zo svojho pozemku. Prečítajte si o nich viac.

Zdroj: Canva

Ako vyzerá kuna a čím sa živí?

Malá, rozkošná tvárička, dlhé telo pokryté srsťou, huňatý chvost, ostré zuby a silné pazúre. Aj tak by sme mohli charakterizovať kunu lesnú, ktorá narobila problémy už nejednému hospodárovi či záhradkárovi. 

Veľkosťou pripomína mačku a jej prirodzené prostredie sú lesy. Kuna je nočné zviera, a preto buchot z povaly pôjde práve v noci. Kuna nie je moc prieberčivá v strave. Rada si dá vajíčka, vtáky, malé cicavce, hmyz, plody a niekedy aj ryby.

Vďaka silným zubom dokáže otvárať orechy, čím pomáha šíriť semená rastlín. Je teda dôležitou súčasťou nášho ekosystému. Má vynikajúci zrak aj sluch, je ostražitá a ľahko sa naľaká. Väčšinou žije na vlastnú päsť. Na povale ju teda pravdepodobne nájdete samu. Chvalabohu.

Ako zistím, že mám doma kunu?

Kuna môže narobiť veľké škody na vašom majetku, čo je zároveň znamením, že si u vás zriadila prechodné bydlisko. Na povale sa prehryzie izoláciou, káblami, fóliami, no proste všetkým, čo bude v dosahu jej ostrých zúbkov.

V záhrade sa pohostí plodmi vašej práce a nepohrdne ani slepačími vajcami, či samotnou sliepkou. 

Kuny sa, podobne ako mačky, radi skrývajú pod autá, odkiaľ sála teplo z motora. Narozdiel od mačiek sa tam však iba neuvelebia a nebudú si užívať sálajúcu horúčavu, no rozhryzú elektroinštaláciu, hadice, obloženia, či napríklad klinový remeň.


Zdroj: Canva

Ako sa kuny zbaviť?

Spolunažívanie s kunou nie je úplne možné. Je preto lepšie proti nej zakročiť. Ako? Môžete vyskúšať viaceré spôsoby. 

V prvom rade si dobre zabezpečte všetky škáry, cez ktoré by sa mohla dostať na povalu či do kurína. Pomôcť aj v záhrade môže takisto husté pletivo, ktoré natiahnete okolo aj zvrchu rastlín, ktoré kuna ničí. 

Kuna je teritoriálne zviera a nerada sa delí o životný priestor s ďalším zvieraťom. Neznesie ani psa či mačku. Preto vám aj vaši domáci miláčikovia, ich srsť a pach môžu pomôcť v boji s kunou. Umiestnite ich srsť na miesta, kde zvykne kuna chodiť.

Tieto opatrenia sú však skôr doplnkové. Kuny sa v skutočnosti nezbavíte, dokedy ju neodnesiete preč z vášho domu. Nerobte to však s holými rukami. Mohli by ste schytať škrabance, či uhryznutia od divokého zvieraťa. No a to nechcete.

Pasca na kuny

Veľká klietka s obojstranným vstupom je jedna z najefektívnejších metód odchytu kún.

Do stredu klietky umiestnite návnadu, dáte ju na miesto, kde viete, že kuna chodí a už len počkáte. Klietka má nášľapný mechanizmus, ktorý sa spustí, keď do nej kuna vojde. 

Pasca kune neublíži, iba ju zavrie, aby ste ju mohli odniesť preč z vášho pozemku, ideálne do lesa. Vypustite ju minimálne 10 km od vášho domu, aby neprišla späť. 

Vodotesný ultrazvukový plašič

Vyskúšať môžete na kuny aj plašič. Zariadenie generuje ultrazvukové signály, ktoré sú pre kuny a hlodavce nepríjemné, a po určitom čase opúšťajú chránené miesta. Prístroj vydáva zvuky s premennou frekvenciou od úplne nepočutelného, po ľahký až piskľavý tón. Táto automatická zmena kmitočtu zabezpečuje, aby si škodca na zvuk nezvykol a nevrátil sa. 

Ultrazvukový signál sa veľmi dobre odráža od pevných plôch a tým sa zvyšuje jeho dosah.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 04.03.2024
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Záhradkárska sezóna je v plnom prúde, no v plnom prúde je aj rozmnožovanie a útoky škodcov na vašu zeleninu, ovocie či okrasné rastliny. Ako... Čítať ďalej 

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pomôcť pri liečení nám môžu okrem liekov aj bylinky. Ktoré? Obrázok od Mojca-Peter z... Čítať ďalej 

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Krásny, sýtozelený, mäkký trávnik, rovnomerne pokosený - to je predstava, ktorú má väčšina majiteľov trávnatých plôch. Zima môže vášmu krásnemu... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí