Zdieľajte článok:

Mravce v skleníku: Ako sa ich účinne zbaviť?

Obsah článku:

Mravce sú v záhradách škodcovia aj pomocníci. No čo ak sa dostanú do skleníka? Je čas volať na poplach? V článku sa dočítate prečo vám mravce lezú do skleníka aj to, ako sa ich zbaviť. 

mravec na rastline

Zdroj: pixabay.com/ diego_torres

Čo robia mravce v skleníku? 

Mravce žijú v kolóniách a usádzajú sa často aj v našich záhradách. Nie je to náhoda. Pokiaľ majú mravenisko postavené v blízkosti vášho dvora, slúžite im ako gastro podnik. 

Stačí, že sa na prieskum vášho pozemku vyberie jeden mravec. Pokiaľ narazí na niečo, čo mu skutočne chutí, cestu do mraveniska si vyznačí vlastnými feromónmi a na ďalšiu návštevu prinesie polovicu mraveniska.

kolónia mravcov

Prečo mám v skleníku toľko mravcov? 

Hemží sa váš skleník mravcami? Pravdepodobne si tam našli jedlo, ktoré im skutočne chutí. Čo mravce v skutočnosti jedia? 

Nie sú veľmi prieberčivé, keďže sú všežravce, no najviac si pochutia na sladkom. 

Dospelé mravce vedia prijímať iba potravu v tekutom stave, a preto vyhľadávajú najmä nektár z kvetov a čo je horšie, medovicu z vošiek. 

Sú viaceré možnosti, prečo sa mravce ukážu na prahu vášho skleníka

 1. Vošky ste už mali v skleníku a sekrét prilákal mravce do skleníka. 
 2. Mravce do skleníka priniesli vošky a rozniesli ich po rastlinách, aby si tak vytvorili farmu a mohli ich “dojiť”, keď budú mať nedostatok jedla. 
 3. Máte v skleníku niečo neodolateľne sladké pre mravcov - napríklad rozličné kvety.

Nezabúdajme, že mravec dokáže za deň skonzumavať 30 % svojej váhy. Preto je preňho výhodné, pokiaľ nájde udržateľný zdroj potravy. 

 • Všetky recepty, ktoré nájdete v článku najskôr vyskúšajte na jednej rastline a až potom aplikujte postrek plošne. Neaplikujte postrek ráno alebo cez deň, kedy je rastlina vystavená priamemu slnku. Tak ako pri iných postrekoch by ju to spálilo.

Ako zabrániť mravcom vstúpiť do skleníka? 

V momente ako sa mravce dostanú do skleníka a nanosia vám tam škodcov, je to pohroma. Preto tomu skúste predísť a nedajte mravcom šancu dostať sa dnu. 

1. Skontrolujte všetky štrbiny na skleníku. Ak nejaké nájdete a vidíte, že tadiaľ chodia celé kolónie mravcov, zakročte. 

2. Ak nechcete mravce v skleníku, vysaďte si okolo neho mätu. Okrem príjemnej vône a praktického využitia mäty v kuchyni, funguje aj ako prírodný odpudzovač mravcov.

3. Esenciálne oleje sú veľkým pomocníkom pri zabraňovaní vstupu mravcov do skleníka. Vhodné sú najmä pomarančový, mätový olej, no účinný je aj čajovníkový olej, klinčekový olej a olej z vetiveru. Vyrobte si postrek na mravcov tak, že do  ¼ šálky nalejete vodu, ktorú zmiešate s 15 kvapkami esenciálneho oleja. Prelejte zmes do záhradného postrekovača a použite na škodcov.

esenciálny olej mätový

Zdroj: silviarita z Pixabay

  • Ako nahradiť pomarančový olej 
 • Ak nemáte pomarančový olej, stačí ak uvaríte kôru zo 6 pomarančov. Kôra pomarančov by sa mala variť cca 15 minút, aby dostatočne zmäkla. Následne ju vložte do nádoby spolu s vodou, v ktorej sa varila a dobre rozmixujte. Výsledkom bude kašovitá zmes, ktorá nahradí pomarančový olej.

Skúste ošetriť miesta, kde si mravce vytvorili cestu napríklad: 

 • klinčekmi, škoricou
 • detským púdrom
 • kajanským korením
 • kremelinou
 • sódou bikarbónou
 • práškom do pečiva
 • nakreslite na zem čiaru kriedou
 • na mravčiu cestičku nalejte vínny ocot
 • posypte zem kávovou usadeninou
 • použite na cestičky citróny alebo citrónovú šťavu
 • osožné budú aj sušené listy mäty
 • odoženú ich aj pivovarské kvasnice

usadenina od kávy proti mravcom

Zdroj:pexels.com/Caio

Mravce v skleníku: Ako sa ich zbaviť?

Ak už vám mravce napochodovali rovno do skleníka, budete musieť vytiahnuť silnejšie kalibre. 

Zbaviť sa mravcov v skleníku je náročné najmä z toho hľadiska, že ich musíte dostať preč bez toho, aby ste poškodili úrodu, ktorú v skleníku pestujete. 

mravec na liste

Zdroj: Egor Kamelev

Vyskúšajte tieto triky: 

 • Zmiešajte jednu ČL saponátu na riad s ½ litrom teplej vody. Premiešajte a postriekajte ním škodcov, ktorí žijú v skleníku. Keď zmiznú vošky, strapky a ďalšie škodce, zmiznú aj mravce lebo sa nebudú mať čím živiť.
 • 178 ml pomarančového oleja zmiešame s ČL melasy, ČL saponátu a s cca 4 litrami vody. Touto zmesou postriekajte mravcov v skleníku a oni ho raz a navždy opustia. Dobre bude fungovať aj mätový olej.
 • Vyrobte si vlastné insekticídne mydlo, ktoré vás oslobodí od škodcov v skleníku. Pokiaľ chcete použiť toto mydlo na mravcov, vymeňte zeleninový olej za pomarančový alebo mätový olej.
 • Postup:
 • Zmiešajte 250 ml zeleninového oleja - môže byť použitý napríklad sójový olej, kukuričný olej a i. s PL tekutého mydla. Dávajte pozor, aby neobsahovalo odmasťovač či bielidlo.
 • Dajte 2 ČL takto namiešaného insekticídneho mydla do trojdecového pohára s teplou vodou, premiešajte a nalejte do postrekovača.

 • Ak si mravce urobili mravenisko priamo vo vašom skleníku, postupujte nasledovne. Rozrušte štruktúru mraveniska vidličkou a lejte do mraveniska studenú vodu, ktorá ich postupne z mraveniska vypudí až zostane prázdne. V tomto prípade vám neodporúčame liať do mraveniska vriacu vodu lebo hoci by mravcov ihneď zabila, spálila by aj zem, ktorá by sa stala ideálnym miestom na rast buriny.

 • Úrodu v skleníku pravidelne polievajte. Mravce nemajú radi vodu, a tak sa budú miestam, kde je voda pravidelne vyhýbať.
 • Posledný, účinný spôsob ako sa zbaviť mravcov v skleníku je namiešať im boraxový koktajl.

Aký je postup? 

 • Zoberte si plastovú misku napríklad od polievky aj s vrchnákom. Do misky navŕtajte tri dierky z troch strán do bokov.
 • V ďalšom kroku si zmiešajte tri lyžice cukru s lyžicou boraxu a pár deci teplej vody. Do pripravenej plastovej misky dajte kúsok vafle a nalejte na ňu pripravenú zmes.
 • Na tekutú sladkosť pôjdu dospelé mravce a vaflu zoberú larvám, ktoré jedia tuhú stravu. Tak sa účinne zbavíte celej kolónie.
 • Misku v ktorej máte túto zmes, ale určite dobre uzavrite, aby sa k nej nedostali domáce zvieratá, deti, či užitočný hmyz.

mravce na rožku

Zdroj: Petr Ganaj

Pridajte sa do Záhradkárskeho klubu FEREX

Chceli by ste viac užitočných informácií o záhrade a bývaní? Pridajte sa do nášho záhradkárskeho klubu, kde okrem informácií predstavujeme aj produkty mesiaca so zľavou a organizujeme súťaže o skvelé a najmä praktické ceny do záhrady. 

Pridať sa môžete po kliknutí na banner.

banner záhradkársky klub ferex


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 14.06.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

V predošlom článku sme sa pozreli na ôsmich škodcov, no naša hitparáda nimi nekončí. Sami viete, že škodcov v záhradách býva neúrekom, a preto... Čítať ďalej 

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade? Vyskúšajte tieto užitočné tipy

Ako sa zbaviť mravcov v záhrade? Vyskúšajte tieto užitočné tipy

Sú mravce užitočné či neužitočné? Treba sa ich zbaviť alebo ich iba regulovať? Pozrime sa bližšie na týchto usilovných robotníkov, ktorí s... Čítať ďalej 

8 najznámejších škodcov v záhrade a ako sa ich zbaviť

8 najznámejších škodcov v záhrade a ako sa ich zbaviť

Ako sa zbaviť strapiek, vošiek, húseníc, skočiek, bzdoch, šťúrov či slimákov a slizniakov v záhrade?  Poďme sa pozrieť na "zúbky" ôsmim škodcom... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí