Zdieľajte článok:

Ako si vybrať kurín?

Obsah článku:

Aj vy si predstavíte pod kurínmi chlieviky pozbíjané zo starých lát, prekryté plechovou strechou v ktorých je tma, prach a špina? Dnes to už nemusí byť pravdou a kurín vie perfektne zapadnúť na moderný dvor. Ako si ho vybrať?

Prihliadať treba na rôzne parametre

V prvom rade je dobré si zvoliť, ktorý materiál kurína preferujete. 

 Materiál kurína

Najčastejšou voľbou sú drevené kuríny. Existujú však aj kuríny z HPL laminátu, ktoré majú výborné tepelno-izolačné vlastnosti, či plastové, ktoré zase oplývajú ľahkým čistením.

Drevené kuríny z našej ponuky sú vyrábané aj s výbehmi. Vďaka tomu budú mať sliepky nielen útočisko, ale aj miesto na pasenie. Vaše trávniky pritom neutrpia škodu. 

Najväčšou výhodou drevených kurínov je ich dlhá trvácnosť a pevnosť. Na rozdiel od plastových kurínov, pri drevených budete mať istotu, že vydržia každú nepriazeň počasia. Pri drevených kurníkoch však treba venovať zvýšenú pozornosť pravidelnému čisteniu a občasnej impregnácii dreva pre dlhodobo pekný vzhľad.

Veľkosť kurína

Veľkosť závisí najmä od toho, koľko sliepok sa chystáte chovať. Napríklad, pre 8 sliepok bude stačiť kurín s rozmerom 190 x 114 x 62 cm. Záleží však aj druhu sliepok.

Pravidlom by malo byť, čím viac sliepok, tým väčší kurín. 

Taktiež čím väčšie sliepky, aj keď menší počet, tým väčší kurín.

Vo všeobecnosti sa na 1 meter štvorcový vmestia 4 sliepky. Nie je to však úplným pravidlom, keďže záleží aj od rozloženia bidiel v kurínoch a plemena sliepky.

Dôležité je, aby sa sliepky v kuríne netlačili a nedostávali sa tak do stresu, ktorý zažívajú sliepky v klietkových chovoch.

Vybavenie kurína

Posledným bodom je vybavenie kurína. Úplným základom sú bidlá. Pokiaľ ich kurín nemá vstavané, budete ich musieť dokúpiť, aby mali sliepky, kde oddychovať. Samozrejmosťou sú taktiež kŕmidlá a napájačky. Na výber máte z viacerých druhov a možností. 

Vyberte si preto také, ktoré vám vyhovujú najviac

Veľa kurínov má v sebe vstavané znáškové hniezda. Ak nie sú súčasťou vášho zakúpeného kurína, dajú sa doplniť. Nazývajú sa kukane a ideálne je ich umiestniť do kúta, aby sa sliepky pri znášaní cítili bezpečne a mali pokoj. 

 Dizajn kurínov

Chov vlastných sliepok sa opäť stáva veľmi obľúbený a sliepky sa dostávajú na dvory nových rodinných domov. Dizajn kurína a vzhľad je preto veľmi dôležitý. Kuríny, ktoré nájdete v našej ponuke oplývajú mimoriadne moderným vzhľadom, ktorý zapadne na každý dvor. 

Každý kurín je pomenovaný po inom meste. Vaše sliepky preto môžu žiť v Kodani, v Berlíne, v Osle či napríklad v Toronte

Vyberte si už dnes

Celý výber kurínov nájdete na našej stránke. Neváhajte a vyberte si ten svoj už dnes.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 24.02.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pomôcť pri liečení nám môžu okrem liekov aj bylinky. Ktoré? Obrázok od Mojca-Peter z... Čítať ďalej 

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Ako zachrániť trávnik poškodený zimou?

Krásny, sýtozelený, mäkký trávnik, rovnomerne pokosený - to je predstava, ktorú má väčšina majiteľov trávnatých plôch. Zima môže vášmu krásnemu... Čítať ďalej 

Kedy zbierať šípky, ako ich sušiť a používať? Prezradíme vám

Kedy zbierať šípky, ako ich sušiť a používať? Prezradíme vám

Šípky zbierali už tvoji rodičia, predtým ich rodičia a predtým ich. Šípky sú tu s nami po celé generácie. Kedy ich zbierať, k čomu sú dobré a čo... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí