Zdieľajte článok:

Ako si vybrať liaheň a čo od nej očakávať?

Obsah článku:

Pokiaľ si chcete odchovať vlastné sliepky, či inú hydinu, no nemáte dospelé sliepky alebo majú potlačený “materinský” pud, liaheň je odpoveď. No ako si ju vybrať?

liahen

Druhy liahní

Na začiatok si treba povedať, že máte možnosť vybrať si z viacerých druhov liahní. Existujú: 

  • manuálne
  • poloautomatické
  • automatické

Manuálne pritom môžeme pokladať za najnižšiu triedu a automatické za najvyššie. Hneď si aj vysvetlíme prečo. Manuálne liahne potrebujú vašu plnú pozornosť a obsluhu. Minimálne dvakrát za deň budete musieť každé vajíčko ručne otáčať, keďže je jeho rotácia potrebná pre vyliahnutie. 

Takúto liaheň vám teda neodporúčame pokiaľ nemáte čas na zdĺhavé procesy. 

Poloautomatická liaheň je o niečo jednoduchšia a praktickejšia. S páčkou otočíte všetky vajíčka naraz. Aj to sa však nezbavíte povinností chodiť k nim dvakrát do dňa, aby ste ich otočili. 

Najvýhodnejšia na čas a spoľahlivosť je automatická liaheň. Stačí, že do nej na začiatku vložíte vajíčka, nastavíte teplotu, vlhkosť vzduchu a ona spraví všetko za vás. Žiadne ručné otáčanie vajíčok pri automatickej liahni nehrozí. 

Automatická liaheň navyše otáča vajíčka cca každé 2 hodiny, čo je rozhodne lepšie ako dvakrát za deň. 

Ako liaheň nastaviť

Najlepšie je prečítať si manuál. Každá liaheň sa jemne líši, a preto sa nedá napísať jeden spoločný návod. 

Vo všeobecnosti by však mala teplota v liahni dosahovať okolo 37 - 38° C. Keď sa bude blížiť deň liahnutia, môžete teplotu jemne znížiť. 

Čo sa týka vlhkosti vzduchu, tá by mala byť nastavená na 60 %. Každá automatická liaheň má displej, na ktorom si viete teplotu aj vlhkosť meniť podľa potreby.

Kedy sa kuriatka vyliahnu? 

Zvyčajne sa kuriatka liahnu na 21. deň od vloženia do liahne. Môžu sa vyliahnuť aj o deň skôr, či neskôr. Ak sa nevyliahnu do 22 dní, neujali sa. 

Okolo 19. dňa venujte vajíčkam viac pozornosti. Niekedy kuriatkam treba pomôcť zo škrupiny von. Dávajte si pozor na to, aby ste ich zo škrupiny nevybrali vy. Tým by ste im iba uškodili. 

sliepky

Zdroj: Canva

Akú liaheň si mám vybrať? 

Liahne sa líšia nielen tým, že sú manuálne, poloautomatické a automatické. Taktiež záleží od toho, aké veľké sú vajíčka a koľko sliepok alebo inej hydiny chcete odchovať. 

Pri každej liahni by mali byť napísané počty a pokiaľ hľadáte napríklad liaheň pre prepelice, musí to byť tiež špecifikované. 

V ponuke nájdete liaheň na 12 aj 144 vajec. Výber je teda na vás a vašich chovateľských skúsenostiach.

Prajeme vám veľa šťastia pri chove!


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 17.05.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Začínate s chovom králikov? Zistite, čo všetko k tomu potrebujete

Začínate s chovom králikov? Zistite, čo všetko k tomu potrebujete

Králiky boli aj sú bežnou súčasťou slovenských domácností. Ako však s chovom začať, aby bol úspešný? Prečítajte si naše rady.  Čítať ďalej 

Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Počuli ste už niekedy o umelej kvočke? Nie je to žiadny robot z budúcnosti. Nahrádza však funkciu skutočnej kvočky. Čítať ďalej 

Čo si vybrať do záhrady: Pergolu alebo altánok? Poradíme vám

Čo si vybrať do záhrady: Pergolu alebo altánok? Poradíme vám

Chceli by ste využiť potenciál vašej záhradky naplno , no neviete sa rozhodnúť, ktoré riešenie je pre vás to pravé?  Pergola alebo altánok?... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí