Prečo by mala mať každá vnútorná mačka škrabadlo?

:

Mačky žili v minulosti častejšie vonku a domov sa chodili len najesť. Tento trend sa však mení a čoraz viac mačiek žije iba vo vnútri, keďže je pre nich nebezpečné túlať sa po meste, kde je veľké riziko, že ich zrazí auto alebo napríklad zjedia otravu. Mačka však potrebuje pohyb a zábavu aj pri bývaní vo vnútri. Práve na to sú vhodné škrabadlá pre mačky.

Zdroj: Canva

Päť dôvodov, prečo zaobstarať pre mačku škrabadlo

To, že škrabadlo pre mačky nie je iba rozmar, ale je skutočne potrebné, má hneď niekoľko dôvodov.

1. Napĺňanie mačacích potrieb

Mačky potrebujú niečo driapať. Je to ich prirodzený inštinkt, ktorý nezmizne len pre to, že sú domestifikované a žijú vo vnútri. Ak jej neposkytnete škrabadlo, bude driapať iné časti domu, napríklad gauče, stoličky, no jednoducho čokoľvek, čo jej príde pod labky. Preto je škrabadlo fajn alternatíva, ktorá jej pomôže naplniť potreby a zároveň sa vyhnete tomu, že látka na nábytku skončí roztrhaná.

2. Udržiavanie v kondícii

Aj tá najlenivejšia mačka sa potrebuje občas dobre natiahnuť alebo si poskákať. Práve túto možnosť jej poskytne škrabadlo. Aj vďaka nemu sa vie uržiavať v dobrej fyzickej kondícii.

3. Vyplní nudu

Unudená mačka si spraví vlastnú zábavu. Pozhadzuje všetko z kredencu, zavesí sa na luster, bude mraučať od rána do večera, no jednoducho, nájde si zábavu. Avšak tento štýl zábavy sa vám zrejme pozdávať nebude. Škrabadlá majú na sebe zavesené hračky, ktoré mačku zaujmú a dokáže sa s nimi zabaviť v prípade, že pocíti nudu.

4. Značkovanie teritória

Pomerne zaujímavou informáciou je, že mačky majú v pazúrikoch pachové žľazy. Tým, že nimi škriabú o veci, si značkujú svoje teritórium. Asi ani nemusíme vysvetľovať prečo je dobré, keď si označkujú svoje škrabadlo namiesto celého bytu.

5. Starostlivosť o pazúriky

Škriabaním si mačky nielen značia teritórium, ale takisto zbavujú pazúriky odumretých buniek a skracujú si ich. Vďaka tomu sa vyhnú potenciálnym zdravotným problémom.

Ako si vybrať vhodné škrabadlo?

Každá mačka je trochu iná. Niektorým stačí jednoduché škrabadlo a niektoré potrebujú celé kráľovstvo. Záleží od povahy mačky a od toho, ako veľmi je aktívna. Čím aktívnejšia mačka, tým viac sa potrebuje zabaviť. 

Pre aktívne mačky teda odporúčame skôr vysoké škrabadlá, s viacerými prvkami, ideálne aj s hračkami, ktoré ich budú čakať na ceste na vrchol škrabadla. Dobrou voľbou je v tomto prípade aj škrabadlo, ktoré sa pripevňuje na stenu. Mačka môže skákať medzi odpočívadlami a spať na samotnom vrchu.

Zdroj: Canva

Menej aktívne mačky zase ocenia škrabadlá s domčekmi, kde sa môžu stiahnuť do tmy a nerušene oddychovať. 

Okrem povahy treba pozerať aj na veľkosť a váhu mačky. Veľká a ťažká mačka, potrebuje pevné a stabilné škrabadlo, ktoré sa pod ňou nepoláme. 

Kvalitné škrabadlá pre všetky mačky

Aj v našej ponuke na e-shope nájdete škrabadlá vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré vám a vašim domácim miláčikom budú slúžiť roky. Neváhajte si pozrieť celú našu ponuku. Stačí kliknúť na banner a vyberať.


Publikované: 30.11.2023
Zdieľajte:
30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí