Zdieľajte článok:

V záhrade mám krtka, čo s tým?

:

Možno aj na vašej záhrade práve teraz veselo vystrája krtko. Tieto na pohľad neškodné a milé tvory nám dokážu v záhradkách narobiť riadny neporiadok. Ako ho poslať z vašej záhrady preč?


Zdroj: Canva

Prečo robí krtko v záhrade krtince?

Dôvodov, prečo ste si na záhrade našli jedného krásneho rána kopčeky zeminy je viacero. Pre krtkov je prirodzené kopať tunely pod zemou, aby sa ochránili pred zlým počasím, ale aj predátormi na zemi. 

Mnoho ľudí sa nesprávne domnieva, že krtkovia im jedia úrodu. Krtkovia sa v skutočnosti živia hmyzom, ktorý môže napádať aj vaše rastliny v záhrade. Čo všetkom im chutí? 

Napríklad: 

  • larvy
  • červíky
  • myši

Pri tejto činnosti si však musia v tej zemi trošku prehrabať, aby si potravu našli. Občas sa im pri tomto prieskume môže podariť poškodiť korene rastlinám. V konečnom dôsledku sú tieto zvieratá v záhradách veľmi užitočné, no výrazne narušujú estetiku záhrady. Ako proti krtincom zakročiť? 

Vyskúšajte siete proti krtom

Praktickým pomocníkom proti vzniku krtincov v záhrade sú siete. Fungujú na jednoduchom princípe. Siete, ktoré sú umiestnené v trávniku sú pevné a krtko sa cez ne neprekope. Keď zistí, že “tudy cesta nevede”, presunie sa inam. 

Takto jednoducho sa ich zbavíte a zároveň nebudete musieť nasadiť žiadne ďalšie prostriedky. Uistite sa však, že si vyberáte dostatočne pevnú sieť, aby bol systém skutočne účinný a funkčný. 

Takáto možnosť je však ideálna pre tých, ktorý si trávnik iba zakladajú alebo majú trávnikové koberce. Sieť sa totiž aplikuje pod trávu. 

Ako na to, si môžete pozrieť aj v tomto videu: 

Odpudzovače proti krtkom

Ďalším praktickým spôsobom ako sa šetrne zbavíte krtkov v záhrade sú odpudzovače. Tie fungujú na princípe zvuku a vibrácií, ktorý je krtkom nepríjemný. Tí sa chcú od toho vzdialiť čo najviac, a preto do vašej záhrady nepôjdu.

Krtkovia vo všeobecnosti nemajú radi hluk, čiže aj pravidelné kosenie trávnika im môže napovedať, že na pozemku nie sú vítaní.

Babské rady proti krtkom

Ak chcete vyskúšať “podomácky” vyrobené “pasce” na krtkov, môžete skúsiť do zeme zapichnúť palice z bazového dreva. Ich citlivý čuch ich upozorní aj na rôzne iné rastlinky, ktoré nemusia ako napríklad aksamietnice, čiernu ríbezľu, cesnak, nechtík, bazalku či bazu.

Taktiež sú háklivý na vôňu mačacej, psej srsti či dokonca našich vlasov. Krtko si to vyhodnotí tak, že na tomto pozemku žije predátor, s ktorým sa rozhodne nechcem stretnúť a vašu záhradu zďaleka obíde. 

Zdroj: Canva

Na internete nájdete mnoho rád - uvádzame tie menej drastické, keďže veríme, že aj krtko má svoje miesto v ekosystéme a jeho vyhubenie by malo byť úplne poslednou možnosťou na zozname. Ak vôbec.

Posledná možnosť v boji s krtkom

Pokiaľ ste všetko skúsili a ste naozaj zúfalý, možno je načase pristúpiť k radikálnym opatreniam.

Tou najlepšou možnosťou z troch, ktoré spomenieme je pasca. Tá sa vloží do krtinca a keď do nej krtko vojde, zatvorí sa. Krtkovi neublíži, no vy ho v nej môžete preniesť niekam na pole či na lúku, kde si bude môcť naďalej spokojne nažívať. Občas však môže krtkovi ublížiť, a preto ju radíme k posledným možnostiam.

Zdroj: Canva

Nasypať do krtinca môžete aj karbid vápenatý. Tento špeciálny granulovaný prípravok ho efektívne vypudí z vášho pozemku. 

Princíp je jednoduchý. Po nasypaní do krtinca karbid zreaguje s vodou vďaka pôdnej vlhkosti a uvoľní do okolia nepríjemný plyn, ktorý krtka dokáže efektívne vypudiť. Na urýchlenie reakcie môžete vyskúšať granulát navlhčiť vodou.

Poslednou možnosťou je dymovnica. Tá, tak ako z názvu vyplýva, krtka zo svojich podzemných chodieb vydymí alebo zadusí. Predtým než však siahnete po tejto možnosti, vyskúšajte menej invazívne opatrenia. Predsalen, aj krtko je živý tvor, ktorý má to nešťastie, že sa občas prekope cez pekne upravený trávnik.

Krtkovia sa prispôsobia

Niekedy nefungujú žiadne opatrenia. Čím viac prípravkov a možností existuje, tým viac sa aj zvieratá prispôsobujú a snažia sa prežiť napriek prekážkam. Môže to byť preto dlhý boj, ktorý niekedy končí výhrou, inokedy remízou a občas aj prehrou. 

Držíme vám palce, aby ste nad krtkami, čo najrýchlejšie vyhrali.


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 28.06.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Začali si u vás stavať hniezdo sršne alebo osy? Zakročte skôr, ako bude neskoro

Začali si u vás stavať hniezdo sršne alebo osy? Zakročte skôr, ako bude neskoro

Nasťahovali sa vám do záhrady nevítaní návštevníci? Zatočte s nimi hneď na začiatku, aby sa váš problém nerozrástol a to doslova.... Čítať ďalej 

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

Aj vy neznášate ten pocit, keď si konečne sadnete večer na terasu a zrazu okolo vás začne lietať celý roj komárov? Nezúfajte, dá sa s tým niečo... Čítať ďalej 

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

V predošlom článku sme sa pozreli na ôsmich škodcov, no naša hitparáda nimi nekončí. Sami viete, že škodcov v záhradách býva neúrekom, a preto... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí