Zdieľajte článok:

Začínate s chovom králikov? Zistite, čo všetko k tomu potrebujete

:

Králiky boli aj sú bežnou súčasťou slovenských domácností. Ako však s chovom začať, aby bol úspešný? Prečítajte si naše rady. 

Výber králikov

Existujú rôzne plemená králikov, z ktorých si môžete vybrať. Začiatočníkom sa odporúča neprekombinovať to a radšej sa naučiť viac o jednom plemene dokedy prejdete na druhé. 

Vyskúšajte na začiatok plemená, ktoré sú na chov jednoduché a nemajú veľké nároky. Napríklad Novozélandský králik je plemeno, ktoré zvládne aj začiatočník. Ich veľkou výhodou je, že sú otužilé a samice plodné, čo je pri úžitkových zajacoch veľkým plusom. 

Na začiatok si vyberte jedno plemeno.

Pokiaľ si nie ste istý, ktoré plemeno by ste si mali vybrať alebo sa neviete rozhodnúť, skúste osloviť vašich známych, ktorí majú skúsenosť s chovom zajacov či samotného chovateľa. 

Na začiatok vám bude stačiť jeden samec a dve samice, s ktorými môžete začať chov.

zajace

Výber králikárne a jej umiestnenie

Vhodná králikáreň a jej umiestnenie je alfou a omegou pre zdravie králika. Keď sa budete rozhliadať po králikárňach, spravte si checklist, ktorý by mala vaša králikáreň spĺňať. 

zajac

Vyberte si králikáreň, ktorá bude mať dostatok priestoru

Pravidlom by malo byť, že jeden králik by mal mať jeden vlastný “chlievik”. Výnimkou býva samica s mladými. Spolu sa zvyknú dávať aj králiky, ktoré sú určené na mäso.

Vopred si vypočítajte koľko zajacov by ste chceli chovať aj v budúcnosti a za akým účelom.

Čistota

Na to, aby boli králiky zdravé, je potrebné im chlieviky pravidelne upratovať. Ideálne je, ak majú králikárne zásuvku na vyprázdňovanie trusu. Tak sa nestane, že budete musieť drhnúť trus z dreva.

Dobrá izolácia

Králiky sú náchylné na zmeny počasia a napríklad prievan. Preto si určite skontrolujte či má králikáreň dobrú tepelnú izoláciu.

Králiky potrebujú miesto bez prievanu. 

Získajte z králikárne maximum

Moderné králikárne sú často vyrábané aj s výbehmi pre zajačikov. Vďaka tomu nie sú celý život zavreté v jednom úzkom priestore, no majú možnosť ísť aj von na trávu a pásť sa. 

Keď už máte králikáreň kúpenú, ideálne bude ak ju umiestnite na:

???? suché, vetrané miesto, kde nebude príliš teplo ani príliš zima

???? bez prievanu!

???? chránené pred počasím ako napríklad dažďom, snehom či mrazom

Doplnky do králikárne

Na chov králikov nebudete potrebovať veľa doplnkov, no je mimoriadne dôležité zaistiť im senník, napájačku na vodu alebo misky. Jednu na vodu a jednu na jedenie. Ak králikáreň nemá výbeh, môžete ho zajačikov dokúpiť ako samostatný doplnok.

Ochráňte ich pred chorobami

Králiky sú náchylné na choroby, preto je potrebné udržiavať im čistotu. Tak ako sme už spomínali, ideálne sú králikárne so zásuvkou na vyprázdňovanie trusu. Taktiež je dobré umiestniť králikáreň ďalej od ostatných zvierat. Chorobu do zajačníka najčastejšie zanesie hmyz, mačky či dokonca ľudia.

Držíme vám palce pri chove a veľa spokojných králikov!


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 16.04.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni... Čítať ďalej 

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí