Zdieľajte článok:

Kedy zbierať šípky, ako ich sušiť a používať? Prezradíme vám

Obsah článku:

Šípky zbierali už tvoji rodičia, predtým ich rodičia a predtým ich. Šípky sú tu s nami po celé generácie. Kedy ich zbierať, k čomu sú dobré a čo si z nich pripraviť? Prezradíme vám.

šípky

Kedy zbierať šípky?

Na pozbieranie šípok máte pomerne dlhý čas. Začať môžete už v októbri a pokračovať do novembra. Hovorí sa, že ideálne je zbierať ich po prvých mrazoch. V tomto sa názory mnohých zberačov šípok rozchádzajú. 

Zbierať ich môžete aj pred prvými mrazmi. Sú menej mäkké a sladké, obsahujú však viac vitamínov. Naopak, keď šípky pozbierate po prvých mrazoch, budú sladšie. Pripravíte tak z nich napríklad vynikajúci šípkový džem

Obsah vitamínov však už môže byť nižší. 

zamrznuté šípky

V jednej šípke je ukrytých 500 až 3000 mg vitamínu C, takže či už ich pozbierate pred mrazmi alebo po nich, stále si prinesiete domov vitamínovú bombu. 

  • majú od 500 do 3000 mg vitamínu C
  • plody šípok využívali v minulosti proti besnote, preto sa nazývali aj psia ruža
  • šípky rastú na kríkoch, kde cez leto rastú ruže - šípky sa celým menom volajú ruža šípová

Ako zbierať šípky?

Ideálne je zbierať šípky počas suchého a slnečného počasia. Vyberte sa preto na prechádzku v slnečný jesenný deň a nezabudnite si so sebou zobrať aj košík, nožnice a rukavice

Áno, šípky alebo celým menom ruže šípové majú tŕne. Ísť ich zbierať holými rukami je preto úloha len pre odvážlivcov. 

Ako by mali vyzerať šípky, ktoré zbierame? Maly byť mať krásnu sýtočervenú farbu. Na dotyk sú pevné a tvrdé. Príliš mäkké a prezreté šípky už vhodné nie sú.

Ako sušiť šípky?

Ak máte skúsenosť so sušením byliniek, neprekvapíme vás ničím novým. Šípky môžete sušiť rozložené na papieri na pečenie. Rovnomerne ich dajte na plech pokrytý týmto papierom a položte na slnko. 

Sušiť ich môžete aj v rúre či v sušičke, čím celý proces výrazne urýchlite. Dlhoročný milovníci šípok však hovoria, že najlepšie sušenie je prirodzené, hoci trvá dlho. 

Šípkam pred sušením nezabudnite dať preč stonky a ak ich prerežete na polovicu, tak aj zrnká a chĺpky

Po usušení ich viete rozdrviť v mažiari, poprípade mixérom. Skladujte ich najviac rok. Po tomto období strácajú svoje účinky.

Čo sa dá pripraviť zo šípok? 

Z podrvených šípok si môžete pripraviť výborný šípkový čaj. Stačí si ho dať do sáčku na čaje, zaliať a lúhovať 15 minút. 

šípkový čaj

Zdroj: freepik.com/Image by azerbaijan_stockers on Freepik

Výborným receptom je taktiež šípkový džem. Ako si ho urobiť? 

Umyte kilo šípok a odrežte z nich konce, kde sa nchádza stonka a čiapočka. Povarte šípky vo vode cca hodinu alebo dovtedy, pokým nezmäknú. Takto pripravené šípky môžete rozmixovať a pridať štvrť kila želírovacieho cukru. Potom už len stačí povariť do zhustnutia.

Vyskúšať môžete taktiež vyrobiť: 

  • kompót, sirup, víno či likér

Na čo šípky pomáhajú?

Šípky majú mnoho pozitívnych účinkov a to napríklad: 

  • posilňujú imunitu
  • zlepšujú krvý obeh
  • sú prírodným liekom na jesenné prechladnutia
  • pomáhajú aj po zime pri jarnej únave
  • sú výborné na pokožku a zrak
  • sú skvelým antioxidantom

Obsahujú okrem vitamínu C aj vitamíny A, B1, B2, P a K. Oplatí sa ísť preto na jesennú prechádzku a tieto červené poklady nazbierať.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 11.11.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako na kvasenú kapustu v kameninovom súdku?

Ako na kvasenú kapustu v kameninovom súdku?

Kvasená kapusta je slovenskou klasikou. Nemusíte si ju kupovať v obchode. Stačí vám kvalitný kameninový súdok, dobrý recept a čochvíľa sa budete... Čítať ďalej 

3 jesenné dekorácie inšpirované prírodou, ktoré si vyrobíte aj sami

3 jesenné dekorácie inšpirované prírodou, ktoré si vyrobíte aj sami

V jednoduchosti je krása. O tom svedčia aj jesenné dekorácie, ktoré si nemusíte kupovať za drahé peniaze v nákupných strediskách. Stačí sa... Čítať ďalej 

Ako sušiť ovocie a zeleninu? Vyskúšajte tieto overené postupy

Ako sušiť ovocie a zeleninu? Vyskúšajte tieto overené postupy

Sušenie patrí k najstarším spôsobom, ako využiť plody ovocia a zeleniny a zachovať pritom vitamíny, ktoré obsahujú. Výhodou sušeného ovocia je... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí