Zdieľajte článok:

3 účinné spôsoby ako sa zbaviť komárov v záhrade

:

Aj vy neznášate ten pocit, keď si konečne sadnete večer na terasu a zrazu okolo vás začne lietať celý roj komárov? Nezúfajte, dá sa s tým niečo spraviť, aby ste sa ich zbavili a my vám prezradíme čo.

komár sediaci na sieťke

Zdroj: pixabay.com/Welcome to all and thank you for your visit ! ツ

Prečo máme na záhrade veľa komárov?

Komár má štyri štádiá vývoja, a tri z toho sú vo vode. Čudné, no nie? Samička komára si najprv musí dať životodarnú tekutinu, vašu krv, aby mala dosť síl a energie naklásť vajíčka. Vyhľadáva miesta, kde sa nachádza stojatá voda. Nemusí to byť vyslovene veľká plocha - vie ich naklásť do mištičky s vodou, ale aj do jazera. Vo vode sa vyvinú z vajíčok larvy, potom pupy a konečným štádiom sú dospelí jedinci

jazero

Zdroj: freepik.com/Lake photo created by wirestock

Celý tento proces trvá v priemere dva týždne, no záleží od vonkajších podmienok. Môže sa skrátiť až na 4 dni alebo naopak predĺžiť na mesiac. 

  • Vedeli ste?
  • Zaujímavosťou je, že poštípať a vypiť vašu krv môžu len samičky. Samce komárov sa živia nektárom z kvetov, aby mali dostatok energie na prežitie. Skutočné “bad asses” sú samičky, ktoré musia mať v tele dostatok proteínu na tvorbu vajíčok, a tak sa stávame ich hlavnou obživou my.

Takže dôvodom, prečo je vo vašej záhrade veľa komárov bude stojatá voda, rybník v blízkosti vášho domu, bazén alebo iné vodné plochy.

Čo s tým? 

Nuž, nebudeme vám klamať. Na 100 % sa komárov nezbavíte, ale viete ich veľmi efektívne eliminovať na minimum. Ako? Ukážeme si tri možnosti ako ich výrazne eliminovať.

Nasaďte si do záhrady repelenty na komárov

Skôr ako začnete sadiť do zeme fľašky Raidu, prečítajte si, čo tým myslíme. 

Komáre, ako aj iné škodce, sú alergické na niektoré rastliny. Možno by vám povedali, že im tie rastliny doslova pijú krv. 

Ak teda čelíte problémom s komármi, odporúčame vám vysadiť do záhrady: 

voňavý muškát

monardu dvojmocnú

mätu

bazalku

Poďme si k nim povedať čosi viac. 

Voňavý muškát

voňavý muškát

Zdroj: pixabay.com/Jan Haerer

Jeho oficiálny názov je Muškát citrónový. Je hybridom citrónovej trávy a pelargónie. Má zaujímavo tvarované listy, no čo je skutočne zaujímavé je ich vôňa. Tento muškát má jemnú citrusovú vôňu.

Komárom sa táto vôňa nepáči a tak sa jej radšej vyhýbajú oblúkom. Pokiaľ máte však komárov veľa, odtrhnite si zopár listov a potrite si nimi telo. Rastlina bude pôsobiť ako prírodný repelent. 

Muškát, tak ako aj jeho nevoňavý kolegovia, rastie rýchlo a pestuje sa jednoducho. Preto nie je náročným na pestovanie, no istú dávku pozornosti v podobe pravidelnej zálievky, či občasného prihnojovania bude potrebovať.

Monarda dvojmocná

monarda dvojmocná

Zdroj: pixabay.com/Pam Carter

Táto trvalka je vhodná aj do vašej záhrady. Stačí jej slnečné či polotienisté miesto. Aj táto rastlina sa vyznačuje citrusovou vôňou, ktorá komáre odpudí. Má krásne červené či žlté kvety a nerozhodí ju ani mráz, preto ju môžete mať vonku celoročne. 

Okrem toho, že odpudí komárov ju viete použiť aj ako bylinku na respiračné ochorenia, nespavosť či upokojenie. 

Mäta pieporná 

mäta pieporná

Zdroj: pixabay.com/Manfred Richter

Túto bylinku sme spomínali už viackrát v iných článkoch. Ak sa o nej chcete dozvedieť podrobnejšie informácie, nájdete ich v našom článku o 3 jednoduchých bylinkách, ktoré si dopestujete aj na balkóne

Dôležitá informácia však je, že je ideálna na odpudzovanie komárov a napríklad aj mravcov. 

Bazalka pravá

bazalka pravá

Zdroj: pixabay.com/tookapic

Na tejto bylinky si zvyknete pochutiť v cestovinách, či v ďalších jedlách, ktoré sú príznačné pre taliansku kuchyňu. Uspokojí však nielen vaše chuťové poháriky. Je totiž vynikajúca ako prírodný repelent. 

Ďalšími rastlinami, ktoré odpudia komáre sú napríklad:

nechtík lekársky

levanduľa

plektrant ťahavý

rozmarín

tymián

šalvia

citrónová tráva

medovka

kocúrnik obyčajný

eukalyptus

cesnak

Dôležité je, aby tieto rastlinky neodpudzovali aj vás, preto ich pred zasadením nezabudnite ovoňať. Vyskúšať môžete aj nimbový olej, no pripravte sa na jeho intenzívnu vôňu, ktorá je pre viacerých ľudí skôr zápachom.

Lapače hmyzu do interiéru aj exteriéru

Ak nechcete pestovať v záhrade bylinky či iné rastliny odpudzujúce komáre, vyskúšajte lapače hmyzu

Ako fungujú?

Elektrické lapače používajú UV-A svetlo, ktoré láka hmyz. Ten je následne elektrickým prúdom na vnútorných sieťach paralyzovaný a padá do veľkého zásobníka, kde zahynie. Zásobník je vyberateľný a ľahko sa čistí.

lapač komárov G21

Nielenže eliminuje hmyz, prístroj je šetrný aj k životnému prostrediu tým, že nepoužíva žiadne chemikálie, výpary ani zápachy.

Elektrický lapač má unikátne a precízne spracovanú patentovanú konštrukciu, ktorá zaisťuje vysokú účinnosť, bezpečnosť, efektívne používanie a nízku spotrebu.

Prilákajte do záhrady užitočný hmyz

Eliminovať výskyt komárov viete pomocou ich odpudenia alebo prilákania lapačom hmyzu. No existuje aj tretia možnosť, a to užitočný hmyz. Ako ho prilákať do záhrady?

oranžovo-čierny motýľ na kvetoch

Zdroj: pixabay.com/Yolanda Coervers

Môžete tak urobiť viacerými spôsobmi: 

1. Čo najviac priťahuje a láka hmyz? Potrava. Tú im zabezpečíte tak, že vysadíte na svojom pozemku dostatočné množstvo kvetov či rastlín bohatých na nektár, ktoré tento hmyz pritiahnu. 

2. Hmyzí domček či hmyzí hotel je tiež veľmi elegantným riešením ako prilákať do záhrady užitočný hmyz. 

Medzi užtočný hmyz radíme najmä:

včelu medonosnú, pestrice a čmeliaky

motýle, nočné motýle a vážky

muchy

lienky

zlatoočky a lumčíky

bzdochy (cifruša bezkrídla) alebo napríklad bystrušky

Ako poslúži užitočný hmyz proti komárom?

Na komároch si pochutí napríklad vážka. Na základe toho je tvorený aj napríklad odpudzovač komárov z našej ponuky, ktorý vydáva zvuk pripomínajúci vážku, a preto sa komár tejto oblasti oblúkom vyhne. Užitočný hmyz však priláka do vašej záhrady aj väčších predátorov napríklad vtákov, ktorí si radi pochutia aj na komároch

vážka

Zdroj: pixabay.com/jggrz z Pixabay

Aj ja chcem lapač hmyzu

Nech sa páči. Na našom e-shope si môžete vybrať odpudzovač, ktorý bude najviac vyhovovať vašim preferenciám

Stačí kliknúť na banner a vyberať.

lapač na komáre


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 26.07.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Začali si u vás stavať hniezdo sršne alebo osy? Zakročte skôr, ako bude neskoro

Začali si u vás stavať hniezdo sršne alebo osy? Zakročte skôr, ako bude neskoro

Nasťahovali sa vám do záhrady nevítaní návštevníci? Zatočte s nimi hneď na začiatku, aby sa váš problém nerozrástol a to doslova.... Čítať ďalej 

V záhrade mám krtka, čo s tým?

V záhrade mám krtka, čo s tým?

Možno aj na vašej záhrade práve teraz veselo vystrája krtko. Tieto na pohľad neškodné a milé tvory nám dokážu v záhradkách narobiť riadny... Čítať ďalej 

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

Ako sa zbaviť háďatka, molice, drôtovca, chrústa či spriadača? Prezradíme vám

V predošlom článku sme sa pozreli na ôsmich škodcov, no naša hitparáda nimi nekončí. Sami viete, že škodcov v záhradách býva neúrekom, a preto... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí