Zdieľajte článok:

Nebojte sa prilákať do záhrady užitočný hmyz. Zastúpi pesticídy a zabezpečí bohatú úrodu

Obsah článku:

V každej symbiotickej záhrade má užitočný hmyz svoju nenahraditeľnú úlohu. Možno sa vám bude zdať dotieravý, ale svojou činnosťou plní úlohu opeľovačov, potravy i dravcov. Ak si chcete prilákať užitočný hmyz do vašej záhrady, vytvorte mu priaznivé a lákavé podmienky. Zaobstarajte si domček pre užitočný hmyz či lúku plnú rozmanitých kvetov.

čmeliak sediaci na levanduli

Užitočný hmyz vo vašej záhrade

Užitočný hmyz poskytuje vám i vašej záhrade neoceniteľné služby. Ide predovšetkým o opeľovanie rastlín, prirodzenú úlohu predátorov i potravu pre iné živočíchy vo vašej záhrade.

Do skupiny opeľovačov zaraďujeme včely, čmeliaky, motýle a tiež medoosy, pestrice, nočné motýle, niektoré muchy i druhy chrobákov.

Lienky patria k prirodzeným ničiteľom vošiek, pričom túto úlohu splnia aj larvy zlatoočiek, lumčíky a niektoré bzdochy, ktoré konzumujú široké spektrum záhradných škodcov. Mravce sa postarajú o likvidáciu vošiek, ktoré cudzopasia na vašich ružiach či iných plodinách.

Bystrušky vám pomôžu pri odstraňovaní slizniakov, kým vám nezožerú celú úrodu. Množstvo záhradných škodcov zlikvidujú aj pavúky.

bystruška medená v lese

Jednotlivé vývojové štádiá hmyzu (vajíčko, larva, dospelý jedinec) si vyžadujú rôzne druhy potravy, čo sa dá veľmi účinne využiť v každej záhrade.

Vplyvom súčasným trendov - používaním agresívnych pesticídov a nedostatočnej výsadby rastlín vhodných na opeľovanie - sa množstvo užitočného hmyzu v záhradách znižuje.

Ak si chcete do záhrady prilákať drobný a užitočný hmyz, zvoľte niektorú z týchto možností.

Ako hmyz prilákať do záhrady

1. Vysadiť pestrú zmes rastlín bohatých na nektár.

2. Umiestniť do záhrady domčeky/hotely pre užitočný hmyz.

3. Vytvoriť neudržiavanú časť záhrady bez pravidelného kosenia, kde nájde užitočný hmyz svoje útočisko – stravu, prezimovanie a poslúži i ako potrava pre záhradné vtáctvo.

Užitočné opeľovače pre vašu záhradu

Opeľovače predstavujú najrozšírenejšiu kategóriu hmyzu v záhradách a sú aj najviac ovplyvnené používaním pesticídov a postrekov. Najdôležitejšia úloha, ktorú plnia, je isto opeľovanie rastlín, ktoré môže byť zároveň aj spôsob rozmnožovania vybraných druhov rastlín.

Typické opeľovače sú: včela medonosná, včely samotárske (nezoskupujú sa do úľov ako včely medonosné), čmeliaky, motýle či pestrice.

Užitočný hmyz ako prirodzený opeľovač, biologický ničiteľ škodcov i nevyhnutná potrava pre dravcov.

Nenápadným a samotárskym druhom opeľovačov sú čmeliaky. Sú vybavené špecifickým jazykom, ktorý dokáže dorásť do dĺžky 2 cm. Pomocou neho čmeliaky zbierajú peľ i z väčších rastlín a z hlbších kvetov, čo včely nedokážu. Čmeliaky opeľujú strukoviny a ďatelinu, a preto sú veľmi významné ako hospodársky užitočný hmyz.

Aj keď žijú motýle len niekoľko týždňov, ich úloha pri opeľovaní rastlín je tiež nesmierne podstatná. Sú veľmi citlivé na vonkajšie podnety. Ich populácia sa výrazne znížila i kvôli už spomínaným aplikáciám pesticídov.

Ďalším druhom opeľovačom sú pestrice, ktoré si veľmi rýchlo pomýlime s malými osami. Užitočnú úlohu plnia aj larvy pestríc, ktoré požierajú vošky.

včely na modrom drevenom úli

Nevyhnutní hmyzí predátori vo vašej záhrade

Larvy pestríc nie sú jedinými predátormi, ktorí požierajú vošky. Veľmi účinne vám v boji s voškami pomôžu lienky a zlatoočká.

Lienky sú z pohľadu redukcie vošiek efektívnejšie ako akékoľvek postreky. Vošky sú pre lienky a ich larvy dennou potravou a jedna larva lienky dokáže skonzumovať za svoj život niekoľko tisíc vošiek.

K požieračom vošiek patrí i zlatoočko, ktoré dokonca svoje vajíčka kladie tam, kde sa usídlia vošky a zabezpečí tak permanentnú stravu pre svoje larvy.

Ucholaky požierajú predovšetkým vošky, húsenice a vajíčka (napr. motýľa mlynárika), čím sú pre vašu záhradu veľmi osožné. Na druhej strane sa živia i prezretým ovocím padnutým na zem.

Osy sa vo veľkej miere kŕmia sladkými šťavami z kvetov a ovocia, pričom kvety aj opeľujú. Ich larvy zase nepohrdnú rôznym hmyzom, ktorý žihadlom usmrtia.

Nymfy vážok a šidiel trávia väčšinu života vo vode a živia sa vodnými živočíchmi. Dospelé vážky a šidlá sú veľmi dravé a lovia hmyz za letu aj ďaleko od vody.

Akými rastlinami prilákate užitočný hmyz?

Správna kombinácia rastlín v okrasnej či úžitkovej záhrade vám pomôže na prilákanie užitočného hmyzu do vašej záhrady.

Stručný prehľad rastlín, vďaka ktorým budete mať užitočný hmyz v záhrade:

Lienky - nátržník, zbehovec, rebríček, aksamietnica, penstemon, slnečnica, veronika, vratič; vajíčka však kladú aj na žihľavu, brečtan, hloh, angelika, trebuľka, petržlen, koriander, kapucínka, tarička

Pestrice - rudbekia, mrkva, koriander, kôpor, fenikel, lobelka, betonika, rebríček, lobulária

Bystrušky - láskavec, ďateliny

Za včely, lienky, pestrice, ucholaky i pavúky sa vám vaša záhrada skutočne poďakuje - nie len bohatou úrodou.

Pavúky - hloh jednosemenný, slivka trnková, brečtan popínavý, podzemnica olejnatá, cypruštek Lawsonov

Osy – aníz, zeler, trebuľka, púpava, fenikel, yzop, brečtan, mäta, sója, slnečnica, rebríček

Vážky a šidlá - červenavec kučeravý, stolístok klasnatý, rožkatec ponorený, hviezdoš kalužný, vodianka žabia, močiarka vodná, lekná, stavikrv

Je jasné, že sme spomenuli len najznámejšie druhy hmyzu, ktoré plnia svoju významnú úlohu vo vašej záhrade a vytvárajú s rastlinami, trávami a stromami dokonalú symbiózu.

Mnoho hmyzích predátorov pozvete do vašej záhrady na nechtík, rebríček, agastache, ďatelinu, divozel, hloh, mätu, horčicu, ambróziu, žihľavu či slnečnicu.

vážka obyčajná na stonke

Kvalitné a efektívne domčeky pre hmyz

Domčekom pre hmyz vnesieme do našich uhladených a dizajnérsky nastajlovaných záhrad potrebný mix rastlinných zvyškov. Tie sú pre užitočný hmyz nevyhnutné, pretože práve také priestory vyhľadávajú a obývajú.

Materiály do domčeka pre hmyz od výmyslu prírody

Hotel pre hmyz obsahuje výplne z rôznych materiálov ako drevo, mach, slama, šišky, stonky rastlín či odpadový materiál, napr. staré keramické črepníky, aby sa čo najviac priblížil k rozmanitým požiadavkám hmyzu na bývanie.

Jednoduchá starostlivosť o domčeky pre hmyz

Domčeky pre hmyz sú veľmi jednoduché, aj čo sa týka starostlivosti o ne. Úplne stačí, keď ich neskoro na jar upracete – nasypete novú slamu, suché lístie a kartóny či vymeníte kúsky dreva a doplníte suchú kôru.

hotel pre rôznorodí hmyz

5 dôvodov pre umiestnenie domu pre užitočný hmyz v záhrade

1. Lepšie vnímanie prirodzeného fungovaniu prírody a miesta hmyzu v nej

2. Viac vnímavosti pre ekosystémy a ich dôležité symbiózy

3. Náhrada prirodzeného prostredia pre pôdny i lietajúci hmyz

4. Zaujímavé a funkčné doplnenie záhrady

5. Edukačná pomôcka spoznávania rôznych druhov hmyzu pre vaše deti, blízkych i priateľov

Kde umiestniť domček pre užitočný lietajúci i pôdny hmyz

Hmyz preferuje skôr chladné a tienisté miesta. Ideálnym miestom pre hmyzí hotel bude rovné a pevné miesto v blízkosti živého plota, jazierka či veľkého stromu alebo lúky.

Ak chcete k hotelu prilákať samotárske včielky, potom ho dajte na slnečné miesto.

Najlepšie urobíte, ak vyberiete miesto, kde bude časť domčeka pre užitočný hmyz v tieni a časť na slnku. Tak ulahodíte viacerým druhom hmyzu.

Hmyz si veľmi rýchlo nájde cestu do ich nového útulného domčeka vo vašej záhrade. Postupne sa začne zapĺňať jeden otvor za druhým, začne sa to tam hemžiť rôznymi druhmi a začne si žiť vlastným životom. Zaručene osožným pre všetky strany – pre vás, užitočný hmyz i vašu záhradu.

Kompletnú ponuku domčekov pre hmyz nájdete v našom internetovom záhradnom centre: www.ferex.sk spolu s množstvom dôležitých a praktických pomocníkov pre vaše záhradné práce a trávenie tých najlepších chvíľ vo vašej záhrade, na balkóne alebo na terase.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a najradšej pestuje v záhrade rastliny, pri ktorých sa každému zapletie jazyk, ako napríklad fejchoa či jaboticaba.

Publikované: 18.08.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Túžite po kúsku hôr u vás doma? 7 krokov, ako si vytvoriť vlastnú záhradnú skalku

Túžite po kúsku hôr u vás doma? 7 krokov, ako si vytvoriť vlastnú záhradnú skalku

Skalky patria k veľmi príjemným a pútavým prvkom okrasnej záhrady, predzáhradky i chodníka pri dome. Imitácia horského prostredia zláka nejedného... Čítať ďalej 

Láka vás čaro provensálskej záhrady? Týchto 5 rastlín ju vytvorí aj u vás doma

Láka vás čaro provensálskej záhrady? Týchto 5 rastlín ju vytvorí aj u vás doma

Učaroval vám provensálsky štýl záhrady a radi by ste mali jeho kúsok aj vo vašej záhrade, na terase alebo balkóne? Provensálsko v sebe nesie... Čítať ďalej 

9 najkrajších druhov okrasných tráv do vašej záhradky

9 najkrajších druhov okrasných tráv do vašej záhradky

Vysoké i nízke okrasné trávy s krásne zelenými listami či nádhernými súkvetiami si nájdu miesto v každej záhrade a v kvetináči spestria váš... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí