Zdieľajte článok:

12 vecí, ktoré by ste mali vedieť skôr ako začnete pestovať izbové kvety

Obsah článku:

Láka vás pestovanie vždyzelených, kvitnúcich či exotických druhov rastlín vo vašom dome? Vytvorte si oázu pokoja priamo v obývačke, v spálni či v detskej izbe. V článku vám prezradíme, ako si vybrať a starať sa o izbové kvety tak, aby prosperovali.

izbové rastiny dizajn

Zdroj: freepik.com/Canvas frame photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Výber správneho kvetu

Poznáte to, vojdete do kvetinárstva a uvidíte kvet, ktorý vám učaruje. Skôr ako si ho však kúpite, prečítajte si aspoň v stručnosti podľa názvu, aké podmienky si vyžaduje. Predídete tak nepríjemným prekvapeniam ako stagnovanie rastu, postupné opadávanie, chradnutie až vám nakoniec zostane len prázdny kvetináč. 

Pri výbere hľaďte najmä na to, aké svetlo, zálievku, substrát, vlhkosť a teplotu vzduchu kvet vyžaduje. Pokiaľ viete, že váš byt je orientovaný napríklad na juh, voľte kvety, ktoré znesú priame slnko. 

monstera adansonii

Zdroj: freepik.com/Delivery person photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Existujú kvety vhodné na priame slnko, polotieň a dokonca aj tieň, preto sa nemusíte obávať, žeby ste nenašli tú pravú do vašej domácnosti. Na internete nájdete veľa zoznamov, ktoré kvety sú vhodné pre začiatočníkov a rozhodne vám nezvädnú. 

Zo skúsenosti však vieme, že u niekoho kvet rastie aj bez starostlivosti a u druhého chradne aj keď sa ho všemožne snaží zachrániť. Preto je najlepšie, keď sa rozhodnete sami podľa nasledovných kritérií, ktoré sme pre vás rozpísali.

Svetlo

Tak ako sme si už v krátkosti povedali, na začiatok je vhodné vybrať si kvet podľa toho či je vhodný na priame slnko, do polotieňa alebo tieňa. 

Keď budete pestovať kvety dlhšie zistíte, že niektoré rastlinky si privyknú aj na mierne iné podmienky, aké si vyžadujú podľa poučky. 

Kvety, ktoré vyžadujú priame slnko

Tie by mali byť, samozrejme, čo najbližšie k zdroju svetla. Ich ideálne umiestnenie je teda na parapetách okien, stojanoch na kvety, ktoré sú situované blízko k oknu a alebo na poličkách kam svieti priame slnko. 

 • Lampášik - Ceropegia woodii

ceropegia - lampášik

Zdroj: pixabay.com

Ak potrebujete kvet práve na slnečné miesto v dome či v byte, odporúčame siahnuť po: 

 •  Slonia noha

Kvet, ktorý poznali už naše staré mamy, je stále trendom v domácnostiach, vďaka elegantnému vzhľadu a jednoduchej starostlivosti. 

 • Svokrine jazyky

Ďalšia klasika, ktorú môžete nájsť v domovoch našich rodičov. Svokrine jazyky sú elegantné vzhľadom, nie sú náročné na starostlivosť a môže ich pestovať aj ten, kto zabúda na zálievku. 

Medzi ďalšie patria napríklad Strelícia, Aloe vera, Tučnolist vajcovitý, Cykas japonský, Šachor papyrusový, rôzne druhy Hoye, Lampášik, Pilea peperomioides a iné.

Kvety vyžadujúce polotieň

Kvety, ktoré stále potrebujú k svojmu životu svetlo, no nepotrebujú priame slnko.

V obchodných centrách nájdete najviac kvetov ideálnych do polotieňu, keďže sú zlatou strednou cestou, ktorú vie zabezpečiť väčšina domácností.

 • Lopatkovec - Spathiphyllum wallisii

lopatkovec

Kvety vhodné do polotieňu sú napríklad: 

 • rôzne druhy alocasie
 • rôzne druhy aglaonemy
 • Begónia
 • rôzne druhy fikusov
 • Lopatkovec
 • Monstera deliciosa
 • Oxalis triangularis
 • rôzne druhy filodendronov
 • rôzne druhy pothosov
 • rôzne druh tillandsie - vzdušné rastliny
 • Tradescantia nanouk
 • rôzne druhy zamiokulkasov
 • a mnohé ďalšie

Kvety vhodné do tieňa

Pokiaľ do vášho domovu nesvieti slnko takmer vôbec, nevešajte hlavu. Stále existujú izbové kvety do tieňa, ktoré budú v daných podmienkach prosperovať.

Samozrejme netreba zabúdať, že každý kvet potrebuje k svojmu životu aspoň minimum svetla. Preto ani tieto kvety neumiestňujte do izieb bez okien, na tmavé chodby a ďalšie miesta, ktoré nemajú vhodné podmienky. 

 • Monstera deliciosa

monstera

Zdroj: pixabay.com

Kvety vhodné do tieňa sú napríklad: 

 • Aglaonema

22 rôznych druhov, ktoré nájdete v očarujúcich farbách ako napríklad v ružovej farbe Aglaonema Pink Star alebo v striebornej farbe Aglaonema silver queen. 

 • Dracéna sanderova (Lucky bamboo)

Exoticky vyzerajúca izbová rastlina, ktorá pripomína bambus je ideálna do tieňa. Môže sa pestovať hydroponicky, čo znamená vo vode, ale aj v kvetináči. Vo vode prežíva kratšiu dobu ako zasadená do substrátu.

 • Brečtan popínavý (English Ivy)

Poznáme ho z vonkajších priestorov ako ťahavú rastlinu, ktorá sa nachádza na domoch či panelákoch. Brečtan má však aj druhy, ktoré sú ideálne ako izbovka. Stále si však zachováva status ťahavej rastliny. 

brečtan popínavý

Zdroj: freepik.com/House plant photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

 • Monstera

Rastlina dorastajúca do mohutných rozmerov, ktorá je obľúbená v slovenských domácnostiach už niekoľko generácií je ďalšou neveľmi náročnou rastlinou na svetlo. Rastie rýchlo a je ideálna na spestrenie ako domácich, tak aj kancelárskych priestorov

 • Lopatkovec

Táto rastlina zvládne rozličné svetelné podmienky, preto ju môžete pestovať ako na slnku, tak aj v tieni. 

Lopatkovec je zároveň ideálnou rastlinou pre začiatočníkov nakoľko vám ukáže, ak s ním niečo nie je v poriadku. Pokiaľ ho zabudnete poliať, sklopí listy, no o pár desiatok minút po zálievke je zasa rovnako pekný. 

Medzi ďalšie rastliny do tieňa môžeme radiť zamiokulkas, pothosy, filodendrony, Asparagus, fikusy a iné.

Výber vhodnej podmisky, kvetináča a obalu

Ďalším krokom po výbere vhodnej rastliny je zvoliť vhodný  kvetináč, obal, či podmisku. 

Prvým a mimoriadne dôležitým pravidlom pri pestovaní izbových rastlín je zasadiť kvet do kvetináča, ktorý má na dne odtokové dierky. Tie odvádzajú prebytočnú vodu do podmisky či do ozdobného obalu. 

Pokiaľ by kvety nemali možnosť odvádzať vodu pri polievaní a dali by ste im viac ako potrebujú, začali by im hniť korene a skončilo by to postupným zvädnutím rastliny. 

Kvetináč, obvykle plastový, s odtokovými dierami na dne je teda základom, do ktorého bude rastlinka zasadená. Následne si môžete vybrať, či chcete kvet umiestniť do obalu alebo do podmisky.

kvety v terakotových kvetináčoch

Zdroj: freepik.com/Gardening gardener photo created by freepik - www.freepik.com

Ozdobné kvetináče nájdete v obchodoch v rôznych farebných aj tvarových prevedeniach. Po čase však prídete na to, že jednoduchá podmiska je v mnohých prípadoch lepšia voľba ako obal. 

V podmiske viete efektívnejšie sledovať, či v nej nestojí prebytočná voda a vyliať ju, zatiaľ čo v ozdobnom kvetináči túto skutočnosť skontrolujete ťažšie. Taktiež si viacero kvetov vyžaduje zálievku čisto len do podmisky, nie priamo do substrátu. 

Pokiaľ sa rozhodnete pre ozdobný obal, vyberte o pár centimetrov väčší ako je kvetináč s kvetom, aby ste tak mali lepší prehľad či kvet nestojí vo vode. 

Voľba vhodného substrátu

Každý kvet si vyžaduje iné podmienky pre svoj rast. To, ako dobre bude prosperovať záleží aj od zvolenia vhodnej zeminy na izbové kvety. 

NIKDY nedávajte izbovky do zeminy zo záhrady.

Tá obsahuje rôznych škodcov a choroby, ktoré by citlivé izbové rastliny s veľkou pravdepodobnosťou neprežili.

Podľa toho, aký kvet pestujete, si zvoľte aj vhodný substrát. Existujú rôzne druhy ako napríklad univerzálny substrát, substrát na kaktusy a sukulenty, na bonsaje, na orchidey a ďalšie. 

Ak potrebuje kvet efektívne odvádzať vodu, nájdite si pomery ako zmiešať klasický univerzálny substrát s rašelinou, perlitom, keramzitom, pieskom či s ďalšími prísadami podľa návodu. Kyslomilné rastliny ako napríklad azalky či rododendrony sa zasa potešia vrstve pínovej kôry, ktorá má pozitívny vplyv na ich rast.

presádzanie kvetov

Zdroj: freepik.com/Indoor plants photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Polievanie

Ďalším dôležitým aspektom je polievanie izbových rastlín. Ako sme už písali, každý kvet si vyžaduje inú zálievku. 

Ak vlastníte viacero rozličných druhov pridajte si do kalendára pripomienku, aby ste na ne nezabudli. Existujú aj rozličné appky ako napríklad PLANTA, ktoré vám pripomenú, kedy je čas zálievky. Nebojte sa ich stiahnuť. Pomôžu vám udržať vaše izbovky v dobrej kondícii. Občas však ani aplikácia nestačí a hoci vám povie, že treba polievať kvet len raz za mesiac, váš bude prosperovať, keď ho budete polievať raz za týždeň. Preto testujte a zisťujte, čo sa vašim rastlinkám páči najviac.

Izbové kvety si taktiež potrpia na kvalite vody. Polievanie vodou priamo z točky je jedna z najhorších možností. V mestskej vode je pridaný chlór, ktorý rastlinám neprospieva. 

Najkvalitnejšia voda na polievanie je dažďová, ktorú môžete zbierať do sudov a nádrží na dažďovú vodu. Pokiaľ nemáte možnosť zberu dažďovej vody, nechajte vodu z vodovodu odstáť alebo ju prevarte. S prevarenou vodou kvety polievajte až vtedy, keď bude jej teplota rovná teplote vzduchu v izbe.

Podľa toho, či ste skôr človek, ktorý rád a často polieva kvety alebo by ste najradšej vlastnili izbovky, ktoré sa postarajú samé o seba, si zvoľte aj druh rastliny.

Radi polievate

Pokiaľ sa radíte medzi ľudí, ktorí by najradšej polievali kvietky od rána do večera, ideálnym kvetom bude pre vás:

 • Rodinné šťastie

Potrebuje vodu neustále. Jeho korene nezačnú hniť aj keď bude kvietok stáť vo vode. Ak teda chcete, aby vám prinášal šťastie, hojne ho zalievajte. 

 • Afelandra kostrbatá alebo ľudovo nazývaná Zebra

Neodporúčame ju pre začiatočníkov, pretože je mimoriadne náročná na vlhkosť vzduchu - potrebuje ju vysokú. Zálievka musí byť vyvážená a to tak, aby mala substrát stále vyživený, no nie preliaty.

 • Juncus 'Spiralis' - sítina rozložitá

Je menej známa rastlina vhodná ako do interiéru, tak aj do okrasnej záhradky. Jej prirodzeným prostredím sú mokrade. Je preto dôležité, aby doslova sedela vo vode, inak zvädne. 

polievanie izbových kvetov

Zdroj: freepik.com/Greenhouse photo created by freepik - www.freepik.com

 • Lopatkovec

Aj náš obľúbený lopatkovec sa dostal do hitparády rastlín, ktoré obľubujú veľa vody. Veľmi ho však neprelievajte. Podobne ako pri Zebre, lopatkovce potrebujú mať vyživenú zeminu, no nechcú stáť vo vode. 

 • Nefrolepka vznešená

Obľúbená rastlina v slovenských domácnostiach. Taktiež bude spokojná s častou zálievkou.

Potrebujete kvet, ktorý prežije s minimom zalievania

Ak ste naopak zaneprázdnení a potrebujete kvet, ktorý bude vyžadovať minimálnu starostlivosť, ideálnymi budú pre vás: 

 • rôzne druhy sukulentov
 • pothosy
 • zamiokulkasy
 • aglaonemy
 • Beaucarnea recurvata (slonia noha)
 • Cykas japonský

A ďalšie.

Hnojenie rastlín

Pravidelné hnojenie pri pestovaní izboviek je kľúčom k ich krásnemu vzhľadu. Tak ako my berieme rôzne vitamíny a vitamínové doplnky, potrebujú “vitamíny” doplniť aj kvety.

Izbové rastliny sú najčastejšie zelené alebo kvitnúce. Od toho sa odvíja aj ich hnojenie. 

Izbovky sa hnoja len vo vegetatívnom stave. Menej odporúčane je hnojenie v čase vegetatívneho pokoja, čo je v zime, keď sú viac v úspornom režime kvôli nižším teplotám aj nedostatku slnka. 

Používať môžete rôzne typy hnojív a to či už kryštalické, tyčinkové alebo granulované. 

Vlhkosť vzduchu

Pri niektorých druhoch rastlín je správna vlhkosť vzduchu kľúčovou podmienkou k ich prežitiu. 

Pokiaľ vlastníte napríklad Pilea Peperomioides, monsteru, antúriu, dracénu či ďalšie druhy rastlín, ktoré pochádzajú z exotických krajín, odporúčame ich pravidelné rosenie, čím predídete problémom so schnutím listov. 

Zaistiť správnu vlhkosť vzduchu im viete aj pomocou difuzéra či iného profesionálneho zvlhčovača vzduchu. Lacnejšou alternatívou je naplniť vodou rozprašovač a rastliny ním z času na čas zastriekať.

difuzér čiže zvlhčovač vzduchu

Zdroj: freepik.com/Humidifier photo created by pvproductions - www.freepik.com

Odstraňovanie odumretých listov či častí rastlín

Vec, na ktorú zabúda veľa ľudí. Odstraňovanie poškodených alebo odumretých častí rastlinám pomôže k tomu, aby nemuseli energiu míňať na opravu poškodených tkanív.

Odstraňovaním zvädnutých, žltých, suchých či iných listov zároveň môžete predísť rôznym ochoreniam, ktoré by sa mohli rozšíriť postupne na celú izbovku.

suchý list

Čistenie od prachu

Krásnu žiarivú rastlinu, ktorú si donesiete z obchodu veľmi rýchlo obalí prach. Pravidelným čistením listov alebo sprchovaním ich však zachováte lesklé ako z obchodu. 

Čistenie prachu nie je len otázkou estetiky, ale pomáha aj vitalite rastliny. Pokiaľ nemá na listoch vrstvu prachu, jednoduchšie prebieha fotosyntéza, a tak môže rastlina rásť bez prekážok. 

Výmena malého kvetináča

Máte rastlinu už nejaký čas a vidíte, že cez drenážne diery prerastajú korene? Je na čase ich presadiť. 

Predtým než to spravíte si však overte, či sa rastlinka rada v kvetináči netlačí. Sú druhy, ktoré majú radi stiesnené priestory a viac prosperujú v menšom ako vo väčšom kvetináči ako napríklad Zamio. 

 • Dracéna - prerastené korene

korene dracény

Ak sa rozhodnete presádzať, presádzajte do kvetináčov, ktoré sú len o pár cm väčšie ako pôvodný. Ak dáte kvetu príliš veľký kvetináč, namiesto listov a kvetov pôjde do koreňov a jeho rast bude trvať omnoho dlhšie. 

Škodcovia izboviek

Téma, ktorú by sme najradšej preskočili, no musíme sa jej postaviť čelom. Škodcovia sa na izbovkách objavia vtedy, keď to najmenej čakáme a zaskočia nás nepripravených.

Najlepšie je prezrieť si listy každej rastliny pri polievaní, aby ste tak zachytili chorobu hneď v zárodku. Najčastejšími škodcami izbových rastlín sú strapky, vlnatka, roztočce, puklice, smútivky a iné. 

Indikáciu smútiviek a ich elimináciu viete spraviť aj pomocou žltých lepových doštičiek.

smútivky nalepené na lepovej doštičke Bio plantenella

Ak nejaké objavíte alebo si nie ste istí, či sú to škodcovia, rastlinu treba dať ihneď do karantény, aby sa škodce nerozšírili na ďalšie kvety. 

Ďalším krokom je spoznať škodcu. Na internete nájdete mnoho fotografií a užitočných článkov, ktoré vám s tým pomôžu. 

Podľa rozsahu poškodenia kvetu je dobré na kvety aplikovať postrek vhodný na daného škodcu. S niektorými škodcami zvíťazíte ľahšie, nad inými ako sú napríklad strapky je zvíťaziť náročné.

V každom prípade sa o to treba pokúsiť. Ak chcete predchádzať týmto malým zákerným bytostiam, aplikujte na vaše kvety nimbový olej. 

Je to organický insekticíd, ktorý môžete na kvety aplikovať preventívne, ale aj v prípade, že už majú škodcov. 

Kvety, ktoré môžete pestovať pri deťoch a domácich miláčikoch

Poslednú, no nemenej dôležitú vec, ktorú si treba všímať pri výbere vhodných izbových rastlín je ich toxicita. 

Univerzálny lopatkovec je napríklad do domácnosti s deťmi a zvieratkami nevhodný.

Takisto sú to napríklad: 

 • aloe vera
 • dífenbachia
 • vianočný kaktus
 • cykas japonský
 • zamiokulkas
 • asparágus

Je ich omnoho viac, preto si pred kúpou spravte rýchly prehľad aj o tejto skutočnosti.

aloe vera

Zdroj: pixabay.com

Pridajte sa do Záhradkárskeho klubu FEREX

Ak si neviete dať rady s tým, ako sa postarať o vašu izbovú rastlinu či len chcete ukázať ako sa vášmu kvetu darí, neváhajte sa pridať do skupiny, v ktorej dostanete odpoveď na každú otázku.


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 02.05.2022
Zdieľajte:
30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí