Zdieľajte článok:

Kompletný návod pre začiatočníkov: Ako si založiť prvý skleník

Obsah článku:

Ako začať? Začiatky sú vždy ťažké, no o to väčšia je radosť, keď sa nám podarí to, čo sme si zaumienili. Ak ste sa aj vy rozhodli založiť si skleník a neviete ako na to, poradíme vám. V článku sme zodpovedali vaše najčastejšie otázky, ktoré vám dodajú odvahu, aby ste si svoj prvý skleník zadovážili aj vy. Idete do toho s nami?

žena vychádzajúca zo skleníku v záhrade

Flower photo created by rawpixel.com - www.freepik.com

Aký význam má skleník?

Poďme sa najprv pozrieť na to, k čomu je skleník dobrý. Klasické pestovanie rastlín v záhrade má jednu zásadnú nevýhodu. Nedokážete kontrolovať počasie a tak je možné, že vám narastie krásna úroda, potom príde jedna búrka s krupobitím a je po úrode. 

Záhradkári majú preto radi kontrolovateľné podmienky, aké si v skleníku viete jednoducho vytvoriť. Rastliny sú chránené od výkyvov počasia, ale aj od zvierat, ktoré si hľadajú potravu práve vo vašej záhrade. 

Skleníky sú obľúbené najmä pri pestovaní zeleniny a ovocia v zime, ale taktiež pri pestovaní rastlín zo semena, kedy sú náchylnejšie na zimu. Skleníky výborne poslúžia aj pri pestovaní exotických rastlín, ktoré potrebujú na rast špeciálne podmienky. Tejto téme sme sa venovali v  článku Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám.

Aké výhody skleník prináša?

Ďalšou otázkou na zozname záhradkárov bývajú práve výhody skleníka. Tie sme si už mierne načrtli, ale poďme sa na ne pozrieť bližšie.

1. Osvetlenie

Žiadna rastlina nedokáže vyrásť bez slnka. Práve naopak, slnko je potrebnejšie pre rastliny ako čokoľvek iné a pre svoj rast ho potrebujú vo veľkých množstvách. Za predpokladu, že máte skleník postavený na juhu, a tak do neho neustále prúdia slnečné lúče, zelenina aj ovocie budú veselo rásť a rýchlejšie ako vonku. 

Platí však pravidlo, že všetkého veľa škodí. Preto aj pri skleníkoch treba myslieť na slnečnú clonu, ktorá zabráni v horúce letné dni spáleniu listov zeleniny či prehriatiu sleníka.

2. Teplota v skleníku

Práve teplota v skleníku býva často rozhodujúcim faktorom pri správnom raste rastlín. Je všeobecne známe, že v skleníku je vždy o niekoľko stupňov vyššia teplota ako vonku, a preto aj počas chladnejších dní zostanú vaše rastliny chránené od zimy či dokonca prvých mrazov. 

Je však dôležité poznamenať, že skleník teplo nevyrába. Dvojkomôrkový kvalitný polykarbonát však dokáže teplo veľmi dobre izolovať a tak zem, ktorá by za normálnych okolností bola studená, má stále príjemné teploty a podporuje rast zeleniny či ovocia aj počas chladnejších dní. 

V prípade potreby je možné do skleníkov doplniť rôzne zariadenia produkujúce teplo.

vlhkosť vzduchu v skleníku

Zdroj: pixabay/anaterate

3. Ochrana pred počasím

Na čom sa určite zhodnú všetci vlastníci skleníkov je fakt, že počasie zohráva veľkú rolu pri pestovaní. Mnohí záhradkári úzkostlivo sledujú predpoveď, aby vedeli, či ich ťažko dopestovaná zelenina nevyjde nazmar. 

Práve to je veľkou výhodou pri skleníkoch. Polykarbonát chráni rastliny pred silným, studeným vetrom, krúpami či inými nepriaznivými vplyvmi počasia. Dôležité však je nezabudnúť na to, že skleník si vyžaduje taktiež starostlivosť v podobe vetrania či polievania. To si však spomenieme neskôr.

4. Viac druhov na pestovanie a dlhšia sezóna

To, prečo si veľa ľudí kúpi skleník sú práve rozmanitejšie možnosti pri pestovaní. Jednak sa výrazne predlžuje sezóna pestovania v záhrade a zároveň prináša skleník možnosť pestovať druhy zeleniny či ovocia, ktoré nie sú typické pre našu klímu. Aj vďaka tomu, že skleník zachováva vlhkosť zeme, ktorá by sa bez skleníka vyparila, podporuje rast tropickejších rastlín.

Ako si založiť skleník?

Dostávame sa k časti, ktorá zaujíma asi prevažnú väčšinu z vás. Založiť si skleník nie je zložité, no pri výbere zohráva úlohu mnoho premenných. Poďme si zodpovedať najčastejšie otázky, ktoré trápia mnohých začiatočníkov pri zakladaní skleníka. 

Mám si vybrať skleník zo skla alebo polykarbonátu? 

Nemôžeme vybrať za vás, ktorý variant si zvoliť, pretože ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. Prinášame vám však prehľad najväčších výhod a nevýhod oboch materiálov, aby ste sa mohli rozhodnúť pre možnosť, ktorá vám vyhovuje najviac.

Výhody skleníkov zo skla: 

vysoká odolnosť - vydrží 30 a viac rokov

elegantný vzhľad - 100 % priehľadnosť zo všetkých strán

takmer 100 % prenos svetla

Nevýhody skleníkov zo skla:

Výhody skleníkov z polykarbonátu:

sú 200 x odolnejšie ako skleníky zo skla

jednoduchšia montáž

rozptýlia svetlo rovnomerne do skleníka a poskytujú UV ochranu

ponúkajú lepšiu tepelnú izoláciu

Nevýhody skleníkov z polykarbonátu: 

Kam mám skleník umiestniť?

Najlepšie je umiestniť skleník tak, aby naň svietilo slnko čo najdlhšie, čiže na juh. Ak sa vám to nedá, druhým najlepším riešením je umiestniť ho na juhovýchod až východ, treťou voľbou by mal byť juhozápad. Neodporúča sa umiestňovať skleník v orientácii na sever.

Pri umiestňovaní skleníka v záhrade by ste mali taktiež zohľadniť dopadanie tieňa zo stromov či domu, prístup k skleníku, zdroj vody, hranice vášho pozemku, veľké stromy v okolí, ktorých korene by mohli prerásť pod skleník a čerpať z neho živiny či nebezpečenstvo poškodenia skleníka búrkou.

Aký veľký skleník si mám vybrať? 

Rátajte s tým, že uprostred skleníku potrebujete cestičku na prechádzanie, ktorá by mala byť cca 50 cm široká. 

Dĺžka skleníka by sa takisto mala odvíjať od toho, koľko rastlín a aké druhy v ňom chcete pestovať. 

V nasledujúcej infografike, ktorú si pokojne stiahnite a vytlačte ako ťahák do skleníka nájdete, aký priestor by mal byť ponechaný medzi jednotlivými rastlinami a priestor medzi riadkami. 

Na obrázok stačí kliknúť a otvorí sa vám PDF na stiahnutie.

ťahák do záhrady

Väčšinou je však na každom vrecku so semiačkami napísané ako ďaleko ich od seba sadiť, takže vám odporúčame si pred sadením prečítať aj tieto info. Takisto môžete vyskúšať kalkulačku, ktorá je však v anglickom jazyku. 

NÁVOD: 

Zvolíte si centimetre (cm) alebo metre (m) a vyplníte políčka (zhora): 

Garden grid - pokiaľ chcete vypočítať na celú plochu.

Hedge grow - pokiaľ chcete vypočítať koľko rastlín sa vojde do jedného riadku.

Následne si vyberiete tvar, ktorý vám zobrazí aj na obrázku.

Ďalej napíšete dĺžku plochy skleníka a šírku skleníka. Nasledujúci údaj vám vyplní stránka automaticky a to, koľko m2 má celá plocha.

V ďalšom políčku si vyplníte, koľko cm sú hranice - teda miesto, kde sa sadiť nebude.

Posledným údajom je priestor medzi jednotlivými rastlinami. Napríklad, keď sa rozhodnete sadiť paradajky, priestor medzi jednotlivými plantami má byť 60 - 90 cm. Napíšete napr. 70 cm a kalkulačka vám vyráta, koľko rastlín môžete vysadiť vo vašom skleníku.

Aký typ skleníka si mám vybrať?

Na výber máte z viacerých možností: 

Oblúkové skleníky

Klasika, ktorú obľubuje veľa záhradkárov. Ich výhodou je nielen kvalita, ale aj cena. Tieto skleníky by sme mohli zaradiť do kategórie lacné skleníky.

Polykarbonátové skleníky

Skleníky v tvare domčeku s kvalitným dvojkomôrkovým polykarbonátom sú stávka na istotu. Sú ideálne pre rodinné domy so záhradkami. Ich cena je takisto výhodná a skleník vám ju za roky pestovania vráti niekoľkonásobne.

Skleníky zo skla

Výhľad, ktorý stojí za to. Skleníky zo skla sa vyznačujú odolnosťou a esteticky skrášlia každú záhradu.

Skleníky k stene

Nedostatok priestoru? S tým si hravo poradia skleníky k stene, ktoré ušetria miesto a zároveň vám poskytnú miesto pre rozvíjanie svojho záhradkárkeho hobby.

Ako postaviť skleník?

Naše skleníky sa doručujú ako jednoduchá stavebnica s podrobným návodom na stavbu. Tejto téme ako aj podrobnejšiemu výberu vhodného skleníka sme sa venovali článku Ako si vybrať skleník, aby prosperoval? Na tieto veci netreba zabudnúť.

Podmurovku však stavajte až po tom, čo vám bude skleník doručený.

Akú zeminu dať do skleníka? 

Ako dopestovať bohatú úrodu? Základom je správne namixovaná pôda. Najlepšia zemina do skleníka je hlinitá, ktorej základom je piesok, spraš a íl. Ideálne by mala táto pôda obsahovať humus, keďže práve ten zachováva pôdu vlhkú a bohatú na živiny. 

ruky držiace zeminu do skleníka

Floral photo created by freepik - www.freepik.com

Hlinitú pôdu je najlepšie kombinovať s hnojivom a rašelinou zmiešanou s perlitom. 

Táto zmes by mala byť v pomere: 

60 % hlinitá pôda

30 % kompost

10 % rašelina s perlitom

Tento mix by bol ideálnou pôdou pre rastliny v skleníku, avšak ak sa vám ho nepodarí namiešať, majte na pamäti jedno pravidlo: čím je pôda tmavšia, tým je kvalitnejšia. Bledá a sypká pôda je nekvalitná.

Aká teplota skleníka je ideálna v lete a aká v zime?

V lete by mala byť maximálna teplota v skleníku cez deň 25 - 30 °C a v noci 15 - 25 °C. 

V zime by nemala teplota klesnúť cez deň od 18 - 25 °C a v noci pod 7 °C.

Zabezpečiť teplo v skleníku môžete vykurovacími telesami.

Ako vetrať skleník?

Vetranie skleníka je jedným z najdôležitejších vecí, na ktoré nemôžete cez leto zabudnúť. Keď sú vonku horúčavy, skleník by ste mali vetrať všetkými spôsobmi a to oknami aj dverami, aby ste zabezpečili ochladenie skleníka. 

Na noc môžu zostať okná otvorené, pokiaľ sú vonku stále vysoké teploty. Ak však má byť noc chladnejšia, je nutné okná zatvoriť, aby rastliny nedostali prievan.

Chcem používať skleník aj počas zimy. Je to možné? 

Skleníky počas zimy môžu byť plné chutnej zeleniny. Je nutné pripraviť si plán výsadby podľa toho, ktoré rastliny prežijú chladnejšie počasie. Taktiež je dôležité a častá chyba začiatočníkov, ktorí sa rozhodnú pestovať zeleninu aj cez zimu, spôsob zberu úrody. Ako pestovať v skleníku cez zimu?

 Vopred si prichystajte plán výsadby a spravte prieskum, aby ste zistili podmienky pre rastliny, ktoré chcete sadiť počas zimy.

Zelenina cez zimu rastie pomalšie kvôli nedostatku svetlu a nuž, samotnej zime. Pokiaľ si však rozplánujete zasadenie rôznych druhov zeleniny tak, aby dozrievali postupne, budete mať úrodu počas celej zimy až pokým nezačne jar. 

rajčiny pestované v skleníku

Food photo created by wirestock - www.freepik.com

Rastliny, ktoré zvládnu zimné obdobie a nedostatok svetla: 

zemiaky

mrkva

kel

zimný šalát

repa

špenát

endívia

cibuľa a cesnak

bylinky: rozmarín, pažítka, petržlen, mäta

Zoznam by mohol byť samozrejme širší a jeho vytvorenie závisí od podmienok, aké v skleníku nastavíte. Ak je skleník vykurovaný, porastú aj iné druhy zeleniny či byliniek. 

Aké doplnkové príslušenstvo si mám zakúpiť?

Za neodmysliteľnú súčasť skleníka pokladáme automatické otváranie a zatváranie okien. Výrazne tým minimalizujete čas strávený touto činnosťou a nebudete musieť myslieť na to, či ste to okno nechali otvorené alebo zatvorené. 

Ďalej určite odporúčame dokúpiť vlhkomer, keďže jedným zo základov zdravého skleníka je udržať správnu vlhkosť vzduchu a samozrejme nesmie chýbať teplomer. Na skleník si môžete taktiež namontovať odkvapový zvod, ktorý bude dažďovú vodu odvádzať napríklad do sudov.

Dokúpiť si taktiež môžete ventilačné okná, ktoré vám pomôžu v skleníku lepšie cirkulovať vzduch. Záleží od toho, čo chcete v skleníku pestovať, no taktiež môžu byť pre vás vhodné poličky a regály. 

Ako polievať rastliny v skleníku? 

Najlepšie je zaradiť si polievanie rastlín v skleníku do rannej rutiny. Odporúčame polievať rastliny vždy ráno z toho dôvodu, že zem mala možnosť preschnúť deň predtým a nestane sa teda, že zeleninu prepolievate. 

Taktiež odporúčame namiesto plytkého zalievania rastlín, poliať ich väčším množstvom vody naraz, aby sa voda dostala až ku koreňom.

Čo sa týka kvality vody, odpoveď už asi poznáte, no my ju pre istotu aj tak zopakujeme, keďže sme s ňou na 100 % stotožnený. Dažďová voda je kvalitovo na stupienku víťazov a zároveň vďaka nej ušetríte nemalé financie, keďže nebudete používať mestskú vodu.

Na zber vody vám efektívne poslúžia nádrže a sudy na dažďovú vodu.

sudy na dažďovú vodu

Dobré rady pre začínajúcich majiteľov skleníka

Dávajte si pozor na škodcov

Skleník dáva možno falošný pocit izolácie rastlín od vonkajšieho prostredia. Nemá 100 % odolnosť voči škodcom.  Preto treba rastlinky v skleníku pravidelne kontrolovať a udržiavať správnu vlhkosť a teplotu vzduchu. 

Práve nesprávne nastavené podmienky v skleníku zapríčiňujú napríklad vznik plesní.

Veďte si denník

Vynikajúcim spôsobom ako byť úspešný pri pestovaní v skleníku, je robiť si o ňom pravidelné záznamy. Ktorá zelenina narástla krásne a ktorej sa vôbec nedarilo? Aké externé vplyvy mohli zapríčiniť jej zlý rast? Zem, vlhkosť vzduchu, zálievka?

Všetko si zapisujte a uvidíte, čoskoro budete vy práve tí, ktorí budú radiť druhým, ako si úspešne založiť svoj skleník!

muž zapisujúci si poznámky do denníka

Flower photo created by jcomp - www.freepik.com

Nezodpovedali sme vaše otázky?

Pokiaľ ste sa dočítali až sem a stále neviete odpoveď na svoju otázku, rozhodne vám odporúčame prečítať aj článokAko si vybrať skleník, aby prosperoval? Na tieto veci netreba zabudnúťv ktorom rozoberáme ďalšie parametre pri výbere skleníka. 

Zároveň sa môžete tešiť na ďalšie články, kde vám priblížime, čo v skleníku pestovať, aké chyby robíme pri pestovaní a ako sa im vyvarovať. Taktiež si povieme čo to o škodcoch, a to napríklad, ako na mravce v skleníku.


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 21.12.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Tipy, ako sa zbaviť medvedíka obyčajného vo vašej záhrade

Tipy, ako sa zbaviť medvedíka obyčajného vo vašej záhrade

Medvedík obyčajný, krtonôžka alebo šťúr sa označuje hmyz, ktorý narobí vrásky mnohým záhradkárom. Špecifický škodca, ktorý sa živí plodmi a... Čítať ďalej 

9 dôležitých živín v pôde pre zdravý rast rastlín a bohatú úrodu

9 dôležitých živín v pôde pre zdravý rast rastlín a bohatú úrodu

Pre život človeka je dôležitá vyvážená a pestrá strava. Pre správny vývoj a zdravý rast rastlín sú zase nevyhnutné živiny, ktoré čerpajú z pôdy.... Čítať ďalej 

Pestujeme papriku: Rady a tipy, ako na to

Pestujeme papriku: Rady a tipy, ako na to

Vôňu a chuť čerstvej papriky si počas leta doprajeme všakovakými spôsobmi. Domáce pestovanie papriky v záhrade, na terase alebo balkóne sa teší... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí