Zdieľajte článok:

Ako si vybrať skleník, aby prosperoval? Na tieto veci netreba zabudnúť

Obsah článku:

Ak túžite po prvej jarnej reďkovke, šaláte, uhorkách či paradajkách z vlastnej záhrady, avšak chcete si užívať vlastné produkty čo najskôr, je skleník tou vhodnou voľbou. Cez zimu môžete využiť skleník aj na prezimovanie citlivých rastlín, čo zvyšuje jeho mieru využitia v každom ročnom období. Ako sa o skleník postarať, ale aj ako z neho vyťažiť čo najviac sme pre vás spísali v článku. 

Každý rok predáme 100 skleníkov spokojným záhradkárom, za 5 rokov, sú to desiatky príbehov a skúseností od našich zákazníkov. Preto ak budete aj po prečítaní článku váhať s výberom, obráťte sa na nás. Radi a profesionálne poradíme.

Skôr ako predstavíme základné charakteristiky a parametre jednotlivých typov skleníkov, venujme pozornosť aspektom, ktoré je potrebné zvážiť, pred výberom skleníka. 

Ak zvažujete realizáciu aj ostatných stavieb na záhrade: záhradný domček alebo pergolu, inšpirujte sa našou ponukou. V Magazíne prinášame praktické a užitočné informácie, rady a tipy pre našich zákazníkov.

Čo je potrebné zvážiť pred výberom skleníka

Rozhodli ste sa, že si zaobstaráte alebo postavíte vlastný skleník do záhrady? Ešte skôr, ako si vyberiete konkrétnu značku, typ alebo model skleníka, porozmýšľajte nad týmito otázkami, ktoré musíte zodpovedať pred výberom presného typu skleníka. 

 • Umiestnenie
 • Veľkosť
 • Tvar
 • Materiál
 • Základy
 • Dvere a okná
 • Vetranie
 • Vykurovanie
 • Montáž
 • Zber dažďovej vody
 • Príslušenstvo

Umiestnenie skleníka

Najdôležitejším rozhodnutím pri riešení otázky skleníka, je jeho umiestnenie. Pre pestovanie zeleniny je toto rozhodnutie skutočne dôležité, taktiež ak chcete využiť skleník na prezimovanie citlivých rastlín, je nutné zvážiť aj to, ako bude dopadať svetlo cez zimu.

Ideálne podmienky umiestnenia skleníka:

 • celodenne oslnená časť záhrady,
 • pozdĺžna os skleníka by mala smerovať z východu na západ, krátke strany na sever - juh,
 • zimné slnečné lúče by mali dopadať kolmo na krytinu skleníka,
 • záveterná časť záhrady.

V prípade, že máte veľmi obmedzený priestor v záhrade, je možné umiestniť skleník aj k stene domu alebo k murovanému plotu. Ak ho postavíte k múru, počítajte s tým, že múr bude skleníku v lete tieniť a v zime je tu nebezpečenstvo snehu a ľadu padajúceho z múra.

Najlepšie vychádza umiestnenie skleníka voľne v záhrade, kde naň bude svietiť slnko počas celého dňa. 

Ranné slnečné svetlo a popoludňajší tieň sú najlepšie podmienky pre rast rastlín v skleníku. Stromy, ktoré zasadíte na juhozápadnej strane skleníka, budú prirodzeným chladením počas horúcich popoludní v lete. 

Veľkosť skleníka

Toto je parameter, ktorý sa celkom prirodzene odvíja od priestorových možností vašej záhrady, ale aj od druhov a množstva rastlín, ktoré chcete pestovať.

Pre váš pohodlný pohyb v skleníku berte do úvahy výšku skleníka, ktorá by mala byť minimálne 2 m.

Ak ho budete používať len na predpestovanie rastlín, stačiť by mal menší skleník s rozlohou do 3 m2. Pre pestovanie zeleniny pre menšiu rodinu bude postačovať plocha do 8 m2. Ak budete skleník využívať pre pestovanie väčšieho množstva zeleniny s možnosťou jej uskladnenia na zimu alebo prezimovanie rastlín, či tropických kvetín, potom si vyberte skleník s väčšími rozmermi – od 12 do 15 m2.

Platí, že malé skleníky majú tendenciu zahriať a ochladiť sa rýchlejšie ako väčšie konštrukcie a tiež, že vyšší skleník poskytuje rastlinám viac vzduchu nad ich vrcholmi, aby mohli profitovať z vetrania.

Tvar skleníka

Tvar skleníka, teda jeho konštrukcie, veľmi úzko súvisí s dopadom slnečných lúčov, ich odrazom a prienikom do vnútra skleníka. Znamená to, že čím je uhol dopadu kolmejší, tým viac svetla a tepla prenikne k rastlinám. Z tohto pohľadu je ideálnym tvarom oblúk, ktorý zabezpečí maximálny prienik slnečných lúčov počas celého dňa.

Okrem oblúkových skleníkov si môžete vybrať aj obdĺžnikové so sedlovou strechou v rôznych variantoch, pultové, ktoré sú opreté o pevnú stenu a samozrejme rôzne atypické tvary, ktoré si môžete dať vyrobiť na mieru.

V súčasnosti patria medzi obľúbené práve obdĺžnikové a oblúkové skleníky rôznych rozmerov a prevedení.

Materiál konštrukcie skleníka

Pre výrobu konštrukcie skleníka sa používa hliník, oceľ, žiarovo zinkovaný plech či plast. Drevená konštrukcia je vhodná kvôli vysokej vlhkosti len ako dočasné riešenie u fóliovníkov.

K prednostiam hliníkových konštrukcií patrí nízka hmotnosť, dobrá tvárnosť, pevnosť a odolnosť voči korózii. Ako nevýhodu môžeme označiť vyššiu cenu za pevnosť a špeciálnu povrchovú úpravu v porovnaní s ostatnými materiálmi konštrukcie a tiež menšiu odolnosť voči vetru a zaťaženiu snehom. Hliníková konštrukcia je zložená z profilov, ktoré sa zoskrutkujú spolu k sebe hliníkovými skrutkami.

Cenovo výhodnejšie a odolnejšie voči záťaži sú určite oceľové konštrukcie. Na druhej strane však podliehajú korózii.

Najväčšiemu zaťaženiu snehom a nárazom vetra odolávajú skleníky z pozinkovanej ocele. Dokonca je tento materiál upravený tak, aby odolával korózii, a tým dlhšie slúžil majiteľom.

Ako posledné uvádzame plastové konštrukcie z veľmi pevných PVC profilov, ktoré sa zasúvajú do seba. Tento typ materiálu konštrukcie je ľahký a až prekvapujúco odolný voči vetru a snehu. Plast však postupne krehne, s čím súvisí jeho kratšia životnosť v porovnaní s ostatnými druhmi materiálov konštrukcie skleníka.

Materiál výplne

1. Sklenené výplne

Klasickým a pôvodným materiálom výplní skleníka je sklo. Však s tým súvisí aj názov „skleník“.

K základným výhodám tohto materiálu patrí určite výborná priepustnosť slnečného žiarenia (až 92 %), odolnosť voči UV žiareniu aj chemikáliám a jednoduchá údržba.

Skleníkové sklo môže byť z obidvoch strán lesklé a hladké, alebo s jednou stranou hladkou a druhou zvráskavenou. Vrásnenie chráni rastliny voči spáleniu počas horúcich letných dní.

K nevýhodám však patrí popraskanie konštrukcie pri roztiahnutí vplyvom vysokých teplôt, nízka odolnosť nárazom (krupobitie) a nedostatočné tepelno-izolačné vlastnosti.

Pri výraznejšom rozdiele medzi vnútornou a vonkajšou teplotou sa môžu na výplniach tvoriť kvapky vody, ktoré dopadajú na rastliny a môžu spôsobiť vznik plesní a rôznych chorôb.

Skleník s výplňami zo skla by mal mať konštrukciu z profilového plechu s hrúbkou aspoň 1 mm.

2. Polykarbonátové výplne

Ide o alternatívu voči sklu, ktorá sa teší čoraz väčšej obľube záhradkárov.

Jeho základnými výhodami sú veľmi nízka hmotnosť, odolnosť voči rozbitiu, vysoká svetelná priepustnosť (80 %) a skvelé tepelno-izolačné schopnosti - teda vlastnosti, ktoré sklu chýbajú.

Dutinkový polykarbonát má u väčšiny skleníkov hrúbku 4 mm, ale nájdete aj skleníky s hrúbkou výplní 10 – 20 mm.

Ďalšou výhodou je veľmi jednoduchá montáž tohto typu výplní skleníka.

Polykarbonátové dosky majú častokrát ultrafialovú vrstvu, ktorá zabraňuje ohýbaniu materiálu vplyvom slnečného žiarenia, a tým predlžuje jeho životnosť. Sú vhodné pre pestovanie bežných rastlín, ale nie tropických.

Pre pestovanie tropických rastlín sa hodia predovšetkým polymetylakrylátové dosky, ktoré veľmi dobre prepúšťajú ultrafialové žiarenie, ale nie sú zase vhodné pre bežné rastliny.

Základy skleníka

Pre stavbu skleníkov sú vhodné betónové základy alebo základňa. Pri vybraných modeloch skleníkov je základňa súčasťou balenia. V opačnom prípade si ju môžete dodatočne kúpiť.

Ak sa rozhodnete pre stavbu betónových základov klasickým spôsobom alebo metódou strateného debnenia, dbajte na presné rozmery. Výška základov by mala okolitý terén prevyšovať o 5-10 cm a vrchná plocha základov musí byť vodorovná. Odporúčame vždy si najskôr vybrať konkrétny typ skleníka, a až potom stavať základy podľa pokynov výrobcu.

Polykarbonátové skleníky sú ľahké a je možné ich upevniť len kotvami zabodnutými do zeme minimálne 60 cm a aspoň ho podložiť tehlami.

Keďže na nespevnenom povrchu môže dochádzať počas rokov k deformáciám konštrukcie, najlepšie je predsa len postaviť pevné základy. Konštrukcia sa väčšinou priskrutkuje na rovný betónový veniec.

Vo všeobecnosti sú plastové modely menej náročné na pevnosť základov ako skleníky zo skla. Rovnako robustnejšie skleníky si vyžadujú pevnejšie základy ako rozmerovo menšie skleníky.

Dvere a okná skleníka

Dôležitou súčasťou každého skleníka sú dvere a okná. Počet a ich umiestnenie sú stanovené modelom skleníka, pre ktorý ste sa rozhodli.

V prípade dverí môže ísť o jedny alebo dvoje, jednokrídlové alebo dvojkrídlové, pántové alebo posuvné.

Pri pántových dverách sa osvedčila ich dobrá funkčnosť a dlhá životnosť. Ale ich samovoľné zatváranie môže majiteľom do istej miery prekážať a obmedzovať prácu v skleníku.

Posuvné dvere šetria miesto a môžu byť otvorené len čiastočne, čím sa reguluje vetranie skleníka. Manipuláciu s posuvnými dverami môžu sťažiť nečistoty, ktoré sa dostanú do posuvnej lišty.

Čo sa týka okien, jedno okno je povinná výbava. Viac okien je ideálny stav pre zabezpečenie vetrania v skleníku. Okná môžete otvárať ručne alebo automaticky podľa jednotlivých druhov a typov skleníkov.

Vetranie v skleníku

Vetranie skleníka môžeme pokojne označiť alfou a omegou pre rastliny pestované v skleníku.

Hlavnou príčinou úhynu rastlín v skleníkoch býva práve prehriatie. Počas chladných mesiacov udržiava skleník teplý vzduch, ale počas horúcich mesiacov ho musí tiež uvoľňovať. Preto je dôležité vyberať skleník aj podľa cirkulácii vzduchu.

Počas leta sa dvere a okná skleníka nechávajú otvorené, resp. sa reguluje vetranie podľa aktuálneho počasia a teploty vzduchu. Aj v chladnejšom období roka sa odporúča pravidelne vetranie ako prevencia vzniku hubových chorôb a plesní.

Vynikajúcim riešením je automatické vetranie zabezpečujúce otváranie a zatváranie okien podľa teploty.

Vybrané skleníky majú konštrukcie opatrené ventilátormi, aby sa predišlo prehrievaniu počas jarných a letných mesiacov.

vnútro skleníka

Montáž skleníka

Dnes sú už všetky typy skleníkov zvyčajne pripravené ako jednoduchá stavebnica, ktorú postavíte ľahko a svojpomocne.

Podrobný návod na montáž spolu s dôležitými informáciami, čo robiť pred samotnou montážou, sú súčasťou balenia skleníka pri jeho nákupe.

Samozrejme, môžete si vybrať aj alternatívu, keď vám odborná firma pripraví a postaví skleník podľa vašich predstáv na mieru.

Vykurovanie skleníka

Pokiaľ chcete pestovať v skleníku vybrané druhy rastlín aj v chladnejšom období, je dobré porozmýšľať nad spôsobom vykurovania skleníka.

Spoľahlivé ohrievače udržiavajú komfortné teplotné rozmedzie a tiež chránia listy pred kondenzáciou z nadmernej vlhkosti a bakteriálnymi problémami.

Ak si zaobstaráte ohrievač s časovým spínačom a termostatom, budete mať o starosť menej s kontrolovaním udržiavanej klímy a teploty v skleníku.

Zber dažďovej vody

Myslite ekologicky a zabezpečte si vlastný zdroj vody na zavlažovanie skleníka. Vyberte si typ skleníka, ktorý má zabudované odkvapové žľaby. Dažďovú vodu zo skleníka si budete zbierať do nádob a potom ju použijete na polievanie rastlín.

Príslušenstvo k skleníkom

Ak máte záujem o ďalšie vybavenie skleníka, ktoré vám uľahčí a zefektívni prácu v ňom, môžete si kúpiť rôzne druhy príslušenstva, ako napríklad: police, regály, stolíky, teplomery, vlhkomery, tieniace siete, automatické ovládače okien, špeciálne vykurovanie, lampy na osvetľovanie, plastové chodníky, kvetináče, kvapkovú závlahu a iné.

Možností je veľmi veľa a ani v tomto prípade sa vašej fantázii a potrebám medze nekladú. Bohatá úroda takmer počas celého roku za to určite stojí.

V našom sortimente sú zaradené sklenené a polykarbonátové skleníky popredných výrobcov – Lanitplast, Vitavia Garden a Palram.

Polybarbonátové skleníky

Portfólio polykarbonátových skleníkov tvorí 50 produktov popredných spoločností Vitavia Garden, Lanitplast a Palram.

Polykarbonátové skleníky majú dokonalé úžitkové vlastnosti - sú ľahké, pevné a stabilné. Výrobcovia garantujú ich životnosť minimálne 10 rokov.

Montáž je veľmi jednoduchá - podľa podrobného návodu ich poskladáte ako stavebnicu z lega.

Konštrukcia skleníkov z nášho sortimentu sa vyrába z hliníkových profilov odolných voči korózii alebo pozinkovaných oceľových profilov. Môžete si vybrať striebornú alebo zelenú farbu konštrukcie okrúhleho a obdĺžnikového tvaru.

Výplne skleníkov sú z komôrkových (dutinkových) polykarbonátových dosiek s UV ochranou, ktoré spĺňajú všetky moderné predpoklady kvalitných skleníkov. Materiál je veľmi pevný, nežltne ani nekrehne.

Tieto skleníky vynikajú svojimi izolačnými schopnosťami a vynikajúcou odolnosťou voči záťaži.

Základ pre stavbu polykarbonátových skleníkov sa líši v závislosti od jednotlivých modelov. Môže ísť o murovanú alebo betónovú podmurovku alebo bude postačovať plechová základňa.

Základňa z pozinkovaného oceľového plechu je buď súčasťou balenia alebo si ju objednáte samostatne (viac ako 25 druhov). Dôležité je, aby ste si základ pod skleník zabezpečili až po jeho zakúpení a presne podľa inštrukcií v návode na montáž.

Jednotlivé typy a modely sa líšia, preto si pozorne prezrite všetky informácie uvedené pri konkrétnom výrobku v našom internetovom obchode www.ferex.sk.

Príslušenstvo, ktoré si môžete dokúpiť k skleníkom, nájdete taktiež v samostatnej časti internetového obchodu.

Skleníky zo skla

Tradičné sklenené skleníky v našom sortimente sú od popredného výrobcu Vitavia Garden z Veľkej Británie.

Aktuálne tvorí tento sortiment 8 druhov skleníkov zo skla rôznych rozmerov v striebornej a zelenej farbe konštrukcie.

Konštrukcia sa vyrába z eloxovaných hliníkových profilov a presklenie je z kaleného číreho skla, ktoré zabezpečuje vysokú priepustnosť svetla a aj vysokú bezpečnosť v prípade rozbitia výplne. Presklenie je do hliníkových profilov kotvené pomocou oceľových sponiek.

Skleníky zo skla sa vyznačujú vysokou odolnosťou voči silnému vetru aj voči záťaži snehom, čo klienti ocenia v polohách s vyššou nadmorskou výškou.

Výhodou sklenených skleníkov je ich dlhá životnosť a odolnosť.

Ak chcete postaviť murovanú alebo betónovú podmurovku, tak ju stavajte až po zakúpení skleníka a po montáži oceľovej základne.

Skleník sa dodáva klientom ako stavebnica s podrobným montážnym návodom.

Jednotlivé typy a modely sa taktiež líšia, preto si pozorne prezrite všetky informácie uvedené pri konkrétnom výrobku v našom internetovom obchode www.ferex.sk.

Ku skleníku je možné kúpiť množstvo nadštandardného príslušenstva - poličky, regály, ďalšie vetracie strešné i bočné okienka, automatické otvárače k oknám, odkvapové sady, teplomery, vlhkomery, zavlažovacie zariadenia, elektrické odporové vykurovanie pôdy a pod. Celú ponuku príslušenstva nájdete v samostatnej časti internetového obchodu.

Okrem klasických prevedení skleníkov majú klienti možnosť vybrať si tzv. prémiové skleníky, ktoré sú špecifické väčšími rozmermi, netradičnými tvarmi alebo tiež vyššou hrúbkou polykarbonátu použitého na steny (až 6 mm) a strechu skleníkov (až 10 mm). Tým je zaručená ešte vyššia odolnosť a životnosť skleníkov.

Pre klientov, ktorí preferujú alebo z priestorových dôvodov potrebujú ušetriť plochu, je určených viac ako 25 druhov skleníkov ku stene, ktoré sa líšia rozmermi, prevedením aj základným vybavením.

10 dôvodov pre nákup skleníka v našom e-shope

Pre tých, ktorí chcú mať všetky dôležité informácie a podklady pre rozhodnutie na jednom mieste, padne vhod tento sumár dôvodov pre nákup skleníka v našom e-shope:

1. Priaznivý pomer ceny a kvality v porovnaní s riešeniami „na mieru“.

2. Viac ako 100 druhov skleníkov z polykarbonátu, zo skla, prémiových aj stenových, ktoré sa vyznačujú pevnosťou, stálosťou a odolnosťou voči korózii a poveternostným vplyvom.

3. Dlhá životnosť vďaka kvalite použitých materiálov a záruka 10 rokov (na vybrané druhy).

4. Jednoduchá montáž podľa priloženého návodu na montáž, ktorú zvládnu 2 - 3 osoby.

5. Elegantný dizajn a moderné prevedenie pre estetické doplnenie exteriéru.

6. Široká a pestrá ponuka príslušenstva na jednom mieste pre efektívnejšie využívanie skleníkov.

7. Doprava priamo domov ušetrí čas a peniaze klienta.

8. Nenáročná údržba mydlovým roztokom alebo len dažďom.

9. UV ochrana polykarbonátových výplní voči slnečnému žiareniu, ktorá ich zároveň chráni voči žltnutiu a krehnutiu.

10. Bohatá úroda vybraných druhov zeleniny takmer počas celého roku.

Skleníky z polykarbonátu, zo skla, ku stene alebo prémiové skleníky vrátane rozsiahleho príslušenstva si objednáte v našom internetovom záhradnom centre: www.ferex.sk v časti „Skleníky“.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 09.11.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako si vybrať liaheň a čo od nej očakávať?

Ako si vybrať liaheň a čo od nej očakávať?

Pokiaľ si chcete odchovať vlastné sliepky, či inú hydinu, no nemáte dospelé sliepky alebo majú potlačený “materinský” pud, liaheň je odpoveď. No... Čítať ďalej 

Začínate s chovom králikov? Zistite, čo všetko k tomu potrebujete

Začínate s chovom králikov? Zistite, čo všetko k tomu potrebujete

Králiky boli aj sú bežnou súčasťou slovenských domácností. Ako však s chovom začať, aby bol úspešný? Prečítajte si naše rady.  Čítať ďalej 

Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Počuli ste už niekedy o umelej kvočke? Nie je to žiadny robot z budúcnosti. Nahrádza však funkciu skutočnej kvočky. Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí