Zdieľajte článok:

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

:

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni vám to oplatia na jar či leto jedením hmyzu, chrobákov, húseníc či ďalších škodcov, ktorí bežne spôsobujú ničenie okrasných aj úžitkových rastlín vo vašej záhrade. Ako si vybrať krmítko a kam ho zavesiť?

 

Zdroj: Canva

Prečo je dobré mať kŕmidlo pre vtáky na svojom dvore?

Krmítka pre vtáky majú viacero výhod:

  • Podpora biodiverzity: Keď budete na jeseň a v zime pozorovať, aké vtáky prilietavajú na hostinu, možno budete sami prekvapení, aké rozličné druhy vtáctva žijú vo vašom okolí.
  • Pozorovanie vtákov: Keď si zavesíte krmítko tak, aby ste ho videli cez okno domu, môžete sledovať rôzne vtáky, ktoré budú prilietavať za potravou. Vaše deti či vnúčence sa tak môžu učiť o vtáčikoch žijúcich v našom okolí nielen z knižiek, ale sledovať ich v priamom prenose.
  • Pomoc vtákom v zime: V zimných mesiacoch môže byť pre vtáky ťažké nájsť potravu. Kŕmidlo môže poskytnúť dôležitý zdroj energie a pomôcť im prežiť chladné obdobie.
  • Úžitok pre vašu záhradu: Keď pomôžete vy im, oni vám to oplatia cez leto, kedy sa budú do záhrady vracať a ochránia ju napríklad pred neželanými škodcami, ktoré sa zastrájajú zničiť vašu úrodu.

Aký materiál je najlepší na krmítko pre vtáky?

Kŕmitko pre vtáky môže byť vyrobené z rôznych materiálov, a výber závisí viac-menej iba od vašich preferencií. 

Krmítka z dreva sú tradičnou voľbou a vašej záhrade dodajú príjemný vzhľad. Drevo môže poskytnúť dobrú izoláciu a vytvorí naturálny vzhľad. 

Krmítka z kovu sú zasa odolné voči poveternostným vplyvom a majú dlhšiu životnosť. Počas teplejších dní by sa však mohli prehriať od slnka a ublížiť vtáčikom. Sú ale vhodné napríklad na sídliská, kde chcete poskytnúť jedlo pre vtáky a ochrániť ho pred inými zvieratami. V tom prípade vie takéto kovové krmítko poslúžiť ako ochranná klietka. Nemá teda typický tvar domčeka.

Zdroj: Canva

Plastové kŕmitká sú ľahké, odolné voči poveternostným vplyvom a jednoducho sa čistia. Aj v našej ponuke nájdete plastové priehľadné krmítko, ktoré sa dá pomocou prísaviek pripevniť na okno. Toto krmítko je ideálne na pozorovanie vtáčích návštevníkov a poslúži aj v prípade, ak nemáte kde inde krmítko upevniť.

Ako správne zavesiť krmítko pre vtáčiky?

Vešanie krmítka nie je žiadna veda, no mali by ste si dávať pozor na to, aby bolo mimo dosahu zvierat, najmä mačiek, ktoré by sa mohli pokúšať vtáky loviť. 

Tiež by malo byť umiestnené tak, aby bolo pre vtáky ľahko dostupné. Ideálne by malo byť pre vtáky viditeľné z bezpečného miesta, aby videli či na ne nečíha mačka alebo iný predátor a následne sa vedeli bezpečne priblížiť ku krmítku.

Zároveň nezabudnite na to, že do krmítka treba priebežne dopĺňať potravu, preto ho umiestnite tak, aby ste ho mali poruke.

Dôležité zásady pre udržiavanie krmítka

Určite nechcete na svojom dvore a v záhrade parazitov. Je preto dôležité pred zimou krmítko dobre vyčistiť, ak ste ho už používali minulý rok a pripraviť na zimnú sezónu.

Čím prikrmovať vtáky počas zimy?

Je dôležité poskytovať vtáčikom stravu, ktorá im poskytne potrebné živiny. 

Prikrmovať ich možete slnečnicovými semenami, ktoré prilákajú najmä sýkorky a vrabce. Skvelou potravou sú aj vlašské orechy, ktoré vtákom poskytnú potrebné tuky a slúžia ako zdroj energie.

Do krmítka im však môžete nasypať aj ovsené vločky, sušené ovocie, neosolenú uvarenú ryžu, nastrúhanú mrkvu, nastrúhané jablko, loj, ľan, proso, pšenicu, lúpaný ovos či špeciálne vtáčie krmivá, ktoré nájdete v chovateľských potrebách. 

Krmítko si vyrobíte aj doma

Ak krmítko kupovať nechcete, viete si ho vyrobiť aj svojpomocne. Stačí vám na to obyčajná plastová flaša, do ktorej urobíte malé dierky, cez ktoré bude prepadávať von krmivo. Do fľašky, tak ako vidíte na fotke, môžete pridať zopár bidiel vyrobených z halúzok a máte hotovo.

Zdroj: Canva


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 09.11.2023
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

5 dôvodov, prečo by ste si mali zaobstarať prístrešok pre auto

5 dôvodov, prečo by ste si mali zaobstarať prístrešok pre auto

Načo by mi bol prístrešok? Dobre je autu aj na ulici. Nie, nie je. Prečo? Máme pre vás hneď 5 dôvodov. Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí