Zdieľajte článok:

10 dôvodov, prečo si vybrať plechový a plastový záhradný domček

:

Praktická, funkčná a pre mnohých nenahraditeľná súčasť záhrady. Pre uskladnenie všetkého, čo potrebujete mať v záhrade. Takto označujú naši zákazníci, čím je pre nich,  ten ich záhradný domček - plechový, plastový alebo s imitáciou dreva.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ VEĽKÉ POROVNANIE PLASTOVÝCH, PLECHOVÝCH A DREVENÝCH ZÁHRADNÝCH DOMČEKOV.

plechový domček globel v ponuke Ferex

Tí zručnejší kutilovia si hravo postavia záhradný domček svojpomocne. Práve pre nich ponúkame montované záhradné domčeky, ktoré predávame už viac ako 10 rokov.

Jednoduchým, rýchlymcenovo výhodným riešením pre získanie potrebného úložného priestoru je práve nákup „hotového“ záhradného domčeka

Pred vetrom, dažďom, slnkom či snehom a inými nepriaznivými vplyvni počasia, uskladňujeme v záhradných domčekoch najčastejšie:

 • náradie (ručné aj elektrické)
 • záhradnú techniku (krovinorezy, kosačky a iné)
 • bicykle
 • športové náčinie
 • záhradný nábytok
 • krmivo a potreby pre domácich miláčikov
 • a aj všetko ostatné

Veľký záhradný domček či záhradná chatka vám bude slúžiť aj ako malá dielňa pre domáceho majstra alebo ako praktické miesto pre vaše hobby, bez toho, aby vaše bývanie bolo zasiahnuté "hobby neporiadkom".

Spôsobov, ako využiť záhradné domčeky z plechu alebo z plastu, je skutočne mnoho a oceníte ich počas ich skutočného používania. 

10 dôvodov pre výber záhradného domčeka

Pre budúcich majiteľov plechových a plastových domčekov do záhrady sme vytvorili zrozumiteľný prehľad benefitov, ktoré získate ich nákupom:

1. Kvalitný materiál ošetrený voči korózii (v prípade plechových domčekov) a voči poveternostným vplyvom (v prípade oboch typov)

2. Priaznivý pomer cena vs. kvalita v porovnaní so záhradnými domčekmi vyrobenými „na mieru“

3. Elegantný dizajn a ich moderné prevedenie pre harmóniu s exteriérom

4. Rozmerová variabilita podľa priestorových možností záhrady klienta

5. Doprava priamo domov ušetrí čas a peniaze klienta

6. Jednoduchá a rýchla montáž bez potrebných pevných základov

7. Ľahká údržba

8. Dlhá životnosť a odolnosť

9. Záruka 15 rokov (pri plechových domčekoch) a 10 rokov (pri plastových domčekoch)

10. Príslušenstvo a vybavenie interiéru domčeka taktiež v ponuke

Kompletný sortiment záhradných domčekov pre vás

Záhradný domček je ideálny na uskladnenie čohokoľvek, čo potrebujete uchrániť pred nepriazňou počasia vo vašej záhrade.

Prezrite si kompletnú ponuku viac ako 100 záhradných domčekov v 3 základných kategóriách a vyberte si podľa vašich priorít a očakávaní.

Možno bude tým správnym riešením pre vás práve záhradná chatka, o ktorej sa dozviete viac v našom magazíne.

záhradkársky klub FEREX

Plechové záhradné domčeky ARROW

Plechové záhradné domčeky ARROW patria medzi najrenomovanejšiu značku záhradných domčekov na svetových trhoch. Domčeky pochádzajú z továrne v meste Breese, štát Illinois, USA.

Hlavnou doménou týchto plechových domčekov je precíznosť ich spracovania. Domček je vyrobený z pozinkovaného profilovaného plechu s vysokou pevnosťou a hrúbkou steny 0,22 – 0,35 mm.

Strecha a časti podlahovej konštrukcie sú žiarovo pozinkované, steny a zvyšok konštrukcie prešli elektrolytickým zinkovaním. Všetky nalakované diely sú opatrené kvalitnou polyesterovou farbou.

Väčšina domčekov ARROW je navrhnutá na vyššiu postavu obyvateľov USA a Európy, čo im poskytuje výraznú konkurenčnú výhodu oproti iným domčekom.

záhradný domček ARROW s uskladneným náradím

Plechové záhradné domčeky GLOBEL

Záhradné domčeky GLOBEL pochádzajú od austrálskeho výrobcu GLOBEL INDUSTRIES.

Sú vhodné pre zákazníkov, ktorí oceňujú robustnú konštrukciu a vysokú úroveň dielenského spracovania. Nezvyčajný tmavo šedý alebo kovovo strieborný dizajn posilňuje výnimočnú pozíciu týchto domčekov na svetovom trhu.

Ako jediné na slovenskom trhu sú vyrobené z tepelne pozinkovaného plechu. Jedná sa o klasickú technológiu zinkovania najvyššej kvality, kedy je oceľový plech na krátku chvíľu ponorený do vane s roztaveným zinkom, ktorý potom v tenkej vrstvičke zostane na povrchu ocele a chráni ju tak pred koróziou. Ide o oveľa kvalitnejšiu metódu, ako je elektrolytické zinkovanie.

Pre celý sortiment plechových domčekov GLOBEL je typické jedinečné presvetlenie strechy. Pevne zabudované strešné okno je vyrobené tak, že jeden plechový diel strechy je nahradený rozmerovo zhodným dielom zo sklolaminátu. Vďaka presvetleniu strechy je v domčeku dostatok svetla.

záhradný domček globel s uloženým záhradným náradím

Plechové záhradné domčeky TINMAN

Kvalitná európska značka TINMAN je obľúbená kvôli výbornému pomeru ceny a kvality, čo zabezpečuje aj ich vysokú predajnosť v rámci európskeho trhu.

Vnútorná výška od 210 cm až do 220 cm, v závislosti od modelu, sa taktiež považuje za ich výhodu, keďže umožňuje komfortný pohyb osôb s výškou až do 190 cm.

Všetky záhradné domčeky TINMAN majú:

široké dvojkrídlové posuvné dvere s výškou 171 až 173 cm, ktoré zaručujú pohodlný prístup do domčeka

dva praktické vetracie otvory, ktoré zabezpečujú pohyb vzduchu

zabudovaný odtok na zvod vody

15 rokov záruku voči korózii

záhradný domček tinman s pootvorenými dverami

Plechové záhradné domčeky MAXTORE

Plechové záhradné domčeky značky MAXTORE sú taktiež veľmi obľúbené vďaka výbornému pomeru ceny a kvality a patria k najpredávanejšej značke na nemeckom trhu.

Záhradné domčeky MAXTORE sa vyrábajú z kvalitného materiálu s povrchovou úpravou - elektrolyticky pozinkovaného plechu s hrúbkou 0,25 mm, ktorý je ošetrený žiarovo nanesenou farbou. 

Výška týchto záhradných domčekov (214 cm) je tiež prispôsobená európskemu štandardu a zabezpečuje komfortný pohyb vyšších osôb.

Plechové domčeky MAXTORE sú vybavené:

širokými posuvnými dverami s výškou 172 cm pre pohodlný prístup a uskladnenie vecí väčších rozmerov

dvomi vetracími otvormi pre prúdenie vzduchu do vnútra domčeka

zelený záhradný domček maxtore na náradie

Plastové záhradné domčeky PALRAM

Záhradné domčeky z plastu od izraelskej značky PALRAM patria k špičkovým produktom na svetovom trhu. Za ich kvalitou stojí skúsenosť a meno spoločnosti s viac ako 50-ročnou históriou medzi svetovými výrobcami plastových materiálov.

Plastové domčeky PALRAM Skylight sa radia medzi najodolnejšie produkty vo svojej kategórii. Sú vyrobené zo špičkového polykarbonátu s UV ochranou, ktorý je vysoko odolný voči poveternostným vplyvom, vyznačuje sa pevnosťou a dlhou životnosťou.

Strecha záhradných domčekov je vyrobená z polykarbonátu prepúšťajúceho svetlo, takže domček je vo vnútri príjemne presvetlený.

Konštrukciu plastových domčekov PALRAM tvorí hliníkový rám odolný voči korózii. Protišmyková podlaha je súčasťou balenia.

Pre záhradné domčeky PALRAM platí 10-ročná záruka.

plastový domček Palram pred ktorým stojí muž s fúrikom

Plastové záhradné domčeky LIFETIME

Plastové záhradné domčeky LIFETIME od popredného amerického výrobcu Lifetime Products, Inc., Clearfield, Utah sa častokrát označujú ako plastové domčeky novej generácie", keďže je pre ne typický moderný dizajnľahká montáž, nenáročná údržba a celoročné použitie.

Tieto záhradné domčeky majú kovovú nosnú konštrukciu.

Ostatné časti domčekov, ako dvojité steny, strecha a podlaha sú vyrobené z plastu - polyetylénu-PE. Ide o extrémne odolný materiál voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom, čo klienti spozorujú tým, že domčeky nežltnú ani nekrehnú. Hrúbka dvojitej steny je 26 mm.

Špeciálnou výhodou záhradných domčekov LIFETIME je 30-stupňový sklon strechy, čo výrazne znižuje množstvo a tlak snehu na strechu domčeka.

Protišmyková plastová podlaha (PE) je aj v tomto prípade súčasťou balenia.

Kvalitný materiál predurčuje záhradný domček LIFETIME k záruke 10 rokov.

záhradný domček Lifetime z ktorého vychádza žena

Príslušenstvo k záhradným domčekom

Pre čo najefektívnejšie využitie priestoru vo vnútri domčeka odporúčame použiť regálové a policové systémy, ktoré sú súčasťou nášho sortimentu.

Vybrať si môžete samostatne stojaci kovový regál s nosnosťou až 300 kg a s 5 policami, pričom výšku jednotlivých políc nastavíte podľa potreby. Vyrába sa z kovu a drevotriesky. Obsahuje aj plastové chrániče proti poškriabaniu podlahy.

Domáci majstri a kutili určite ocenia pracovný stôl s nosnosťou 100 kg. Všetky potrebné veci si môžete uložiť prehľadne do zásuvky alebo na 20 háčikov.

🌿 Pracovný stôl FEREX

Pracovný stôl FEREX

Pracovný stôl vhodný do dielne, garáže aj záhradného domčeka. Výborný pomocník nielen pre profesionálov, ale aj domácich kutilov. Náradie sa dá prehľadne uložiť do zásuvky alebo zavesiť na háčiky. 

Pre vybrané typy domčekov nájdete aj strešné vzperypodlahové základne a kotviace sady.

Prezrite si ponuku príslušenstva k záhradným darčekom a objednajte si ich spoločne so samotným domčekom.

6 faktorov pre dobrý výber záhradného domčeka

Ešte predtým, ako sa zahĺbite do výberu záhradného domčeka je ideálne, aby ste si premysleli, odpovede na tieto otázky.

1. Rozmery a umiestnenie záhradného domčeka

Rozhodnutie o rozmeroch a umiestnení záhradného domčeka je jedno z najnáročnejších. Vyberajte tak, aby ste mali domček prakticky neďaleko, ale zároveň aby sa nestal dominantou priestoru. Budete potrebovať do domčeka pristupovať od parkoviska alebo vám stačí prístup pešo?

Nevedú k domčeku schody, ktoré by znemožnili prístup fúrikom? Zvážte všetky predpokladané práce, pri ktorých budete potrebovať využiť účel domčeka, aby vám nevhodné umiestnenie, nesťažilo jeho praktické využitie.

2. Účel domčeka do záhrady

Na aký účel budete záhradný domček predovšetkým využívať? Chcete mať domček iba na odkladanie náradia alebo v ňom plánujete vytvorenie svojho útočiska a chcete si spraviť aj malú dielňu?

3. Priestor pre záhradný domček

Zohľadnite priestor, aký máte pre jeho umiestnenie k dispozícii. Záhradné domčeky sú v ponuke v  najrôznejších rozmeroch a je na vás, aký veľký si môžete dovoliť s ohľadom na dispozíciu priestoru.

S týmto súvisia predovšetkým vonkajšie rozmery (šírka a dĺžka, nezabudnite počítať s rozmermi strešných presahov) vášho budúceho záhradného domčeka.

žena vyťahujúca kosačku z domčeku Lifetime

4. Potrebná vnútorná výška domčeka v záhrade

Okrem samotných rozmerov domčeka zvážte očakávanú vnútornú výšku, keďže niektoré záhradné domčeky na trhu majú vnútornú výšku nižšiu ako dospelý človek, a to nemusí byť práve v súlade s vašou požiadavkou.

Predsa sa nechcete neustále krčiť v dielni, no na odloženie a vyloženie náradia však krátkodobé prikrčenie sa nie je problémom. 

5. Veľkosť predmetov ukladaných v záhradnom domčeku

Zvážte veľkosť predmetov, ktoré budete chcieť v domčeku uskladniť a s ktorými pravidelne manipulujete, aby ste si vedeli zvoliť správny rozmer dverí, pre pohodlný prechod dnu a von. 

6. Dizajn a ladenie záhradného domčeka so záhradou

V neposlednom rade vyberajte tak, aby váš záhradný domček ladil so vzhľadom exteriéru a vhodne dopĺňal vašu záhradu aj z estetického a dizajnového hľadiska.

Podklady pre stavbu záhradného domčeka

 • Plechový alebo plastový záhradný domček, v porovnaní s drevenou chatkou, postavíte bez potreby stavať základy, čo patrí k jeho najväčším výhodám v rýchlosti začiatku používania.
 • Príprava vhodného podkladu pre umiestnenie väčšieho záhradného domčeka je dôležitá a odporúčame rovný a pevný povrch, napr. zámkovú dlažbu alebo betónovú platňu s hrúbkou 100 až 200 mm.
 • Ideálne je ukotvenie domčeka na pevnou podklade chemickými alebo mechanickými kotvami. Cez spodný oceľový rám domčeka je potrebné vyvŕtať priamo do podkladu diery, do ktorých sa osadia samotné kotvy.
 • Plechové domčeky sa môžu umiestniť aj na nespevnený, ale absolútne rovný povrch, ako napr. trávnik. Je to dôležité kvôli tomu, aby medzi spodným rámom domčeka a podkladom nevznikla medzera. V prípade, že tam medzera je, pri silnom vetre môže dôjsť k podfúknutiu domčeka a jeho zničeniu. Aby ste tomuto predišli, ukotvite domček zemnými vrutmi, ktoré kúpite bežne v železiarstve, a položte dosky (OSB dosky) ako podlahu.
 • Balenie, v ktorom sa rozložený záhradný domček dopraví k novému majiteľovi, chráni len proti znečisteniu. Ak budete domček skladať neskôr, zabezpečte, aby sa uskladnil v suchu, stačí v nevykurovanom priestore, chránený pred vlhkom a vplyvom počasia.

Oznámenie stavby záhradného domčeka príslušným úradom?

Podľa zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) č. 50/1976 účinného od 01. 01. 2016 na drobné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresiahne 25 m2 a výšku 5 m, stavebné povolenie nepotrebujete.

Povolenie od susedov nie je potrebné, ale myslite na dohodu s majiteľom záhradky, či pozemku, ak máte tieto priestory v prenájme.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 10.03.2019
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni... Čítať ďalej 

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí