Zdieľajte článok:

Plechový, plastový alebo drevený záhradný domček? Porovnali sme ich výhody a nevýhody

Obsah článku:

Chcete si zadovážiť záhradný domček, no neviete sa rozhodnúť medzi tým, či si kúpiť plechový, plastový alebo drevený? Poďme sa spolu pozrieť na to, aké výhody a nevýhody každý z nich prináša, aby ste sa mohli objektívne rozhodnúť pre ten pravý.

záhradný domček z dreva

Plechové záhradné domčeky

Medzi najviac predávané druhy záhradných domčekov patria práve plechové. Materiál z ktorého sú vyrobené rozhodne zaručuje stabilitu, akú potrebujete. 

Pozinkované domčeky s kvalitnou konštrukciou budú funkčným doplnkom vo vašej záhrade.

Materiál

Prvou zastávkou v našom sprievodcovi výberu záhradného domčeka je, pochopiteľne, materiál. Práve ten je rozhodujúcim prvkom pri kúpe domčeka. 

Naše domčeky sú vyrobené z kvalitného pozinkovaného plechu. Zinkovanie je jednou z najmodernejších ochranných technológií, ktoré poznáme pri úprave kovov. Zinkovanie pomáha vytvoriť ochranný film na plechu, a tým zabraňuje hrdzaveniu materiálu.

plechový záhradný domček TINMAN zvnútra

Všeobecné vlastnosti plechových domčekov sú pevnosť, stabilita, odolnosť, či hrúbka plechu, ktorá sa zvyčajne pohybuje okolo 0,25 až 0,3 mm.

Je dôležité domčeky kotviť do zeme. Je to dôležité kvôli tomu, aby medzi spodným rámom domčeka a podkladom nevznikla medzera. Ak sa tam medzera objaví, pri silnom vetre môže dôjsť k podfúknutiu domčeka a k jeho následnému zničeniu.

Aby ste tomuto predišli, ukotvite domček zemnými vrutmi, ktoré sú bežne dostupné v železiarstve, a položte dosky (OSB dosky) ako podlahu.

Domčeky nepotrebujú ďalšiu povrchovú úpravu. Navyše, plech je recyklovateľný materiál, a preto je vhodnou voľbou pre všetkých, ktorí chcú redukovať svoju uhlíkovú stopu.

Keďže všetko na tomto svete má vždy dobré aj zlé stránky, spolu so spomenutými výhodami existujú aj určité nevýhody kovových domčekov.

Kov je materiál, ktorý sa na slnku dokáže veľmi rozohriať, a preto, pokiaľ je prístrešok vystavený celý deň priamemu slnku, očakávajte vo vnútri domčeka vyššiu teplotu.

Cena

Domčeky sú obľúbenou voľbou aj vďaka cene. Za drevený domček rovnakej veľkosti ako je plechový by ste dali dvojnásobnú sumu. Takto dostanete za nižšiu obstarávaciu cenu funkčný a praktický domček s bohatým úložným priestorom.

Vzhľad

Plechové záhradné domčeky nájdete na trhu v rôznych farbách, najčastejšie je to však zelená, antracitová, šedá, strieborná či čierna. Pokiaľ by chcel niekto dodať domčeku prírodný vzhľad, aby tak zapadol do scenérie okolitej prírody, môže siahnuť po domčeku s imitáciou dreva. 

Domčeky majú zvyčajne jednoduchý vzhľad a dostatočnú výšku na to, aby sa v nich mohol pohodlne pohybovať dospelý človek. Treba si však veľmi dôkladne pozrieť rozmery domčeka pred jeho kúpou. 

Niekomu vzhľad plechového domčeka nemusí padnúť do vkusu a siahne radšej po domčeku z prírodných materiálov alebo plastu. 

plechový záhradný domček s vonkajším posedením

Praktickosť 

Primárnym poslaním každého záhradného domčeka je jeho funkčnosť. Tu môžeme povedať, že tieto domčeky sú vynikajúcim priestorom najmä pre skladovanie záhradného náradia, ako aj záhradného nábytku, ktorý potrebujete skryť napríklad aj cez leto počas dažďov či iného nepriaznivého počasia. 

V domčeku môžete skladovať prakticky čokoľvek, čo sa doňho vojde. Taktiež mu však viete nájsť netradičné využitia ako napríklad priestor pre posilňovňu, miesto pre oddych či majstrovanie. 

Funkčnosť domčekov je naozaj vysoká. 

Výhody plechových záhradných domčekov

pozinkovaný plech vydrží celé roky bez stôp korózie

nepotrebujú žiadnu špeciálnu údržbu

nižšia obstarávacia cena ako pri drevených domčekoch

nie je nutné stavať pevné základy

bohatý priestor pre skladovanie náradia

jednoduchá montáž

odolné a pevné steny vďaka hrúbke plechu

multifunkčnosť

priateľské k životnému prostrediu

Nevýhody plechových záhradných domčekov

menej estetický vzhľad

pri narušení vrchného filmu zinku môže začať plech hrdzavieť

vyššia teplota vo vnútri domčeku, pokiaľ naň svieti celý deň priame slnko

Plastové záhradné domčeky

Druhou kategóriou, ktorú sme si zobrali pod lupu sú plastové záhradné domčeky. Prvé, čo vás na nich zaujme je rozličný, no mimoriadne pekný dizajn. Ako je to však s ostatnými vlastnosťami?

Plastové záhradné domčeky viete využiť ako úložný priestor aj ako miesto pre home office.

Materiál

Keď sa povie, že je domček z plastu, predstavíte si pravdepodobne lacnú, na pohľad nie veľmi peknú a nestabilnú konštrukciu. Opak je však pravdou. 

Plastové domčeky v našej ponuke sú vyrobené z polykarbonátu so 100 % UV ochranou, z polyetylénu či z tvrdeného sendvičového plastu. 

Plastový materiál sa vyznačuje najmä svojou odolnosťou voči poškodeniu, čo znamená, že je takmer nezničiteľný. Okrem toho je odolný voči silnému vetru, znáša zaťaženie napríklad snehom, má dobré tepelno-izolačné vlastnosti a taktiež si zachováva svoju farebnú stálosť a funkčnosť. 

plastový záhradný domček pred ktorým stojí rodina s fúrikom

Plastové domčeky si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Ak sa vám budú zdať zafúľané, stačí ich utrieť handričkou. 

Plast je, samozrejme, ľahší ako kov, no s dobrým upevnením a kvalitnou konštrukciou z pozinkovaného plechu či hliníkových profilov sa nemusíte obávať, žeby vám domček odfúklo. 

Plastové steny sú spravidla hrubšie ako kovové, čo vychádza aj z povahy použitého materiálu.

Cena

Obstarávacia cena pri plastových domčekov je na úrovni ceny plechových domčekov, takže v tejto oblasti spočíva výber iba na vás, či vám viac padol do oka kov alebo plast.

Vzhľad

V tejto kategórii to rozhodne vyhrávajú plastové domčeky aj keď, sto ľudí, sto chutí. Napriek tomu si myslíme, že plastové domčeky oplývajú vyššou úrovňou estetiky ako plechové. 

Medzi jedni z najkrajších domčekov v našej ponuke sa radia domčeky LIFETIME od popredného amerického výrobcu. 

biely plastový záhradný domček LIFETIME

Moderný záhradný domček z radov plastových chatiek prinesie vašej záhrade nadčasovosť. 

Domčeky už nespĺňajú len funkčnú stránku, no prinášajú do záhrady aj estetickú hodnotu. Tu však treba porozmýšľať, na čo záhradný domček chcete využívať.

Praktickosť

Plastový záhradný domček môžete používať na uskladnenie náradia či iných nástrojov potrebných na prácu. Tieto domčeky vám však môžu veľmi pekne poslúžiť napríklad aj ako miesto pre home office. 

Rôzne využitia záhradných domčekov sme spomínali už v článku ako kreatívne využívať záhradný domček.

Výhody plastových záhradných domčekov

odolnosť voči vetru a zaťaženiu

hrubý, kvalitný plast

nie je nutné stavať pevné základy

steny a strecha domčekov PALRAM sú vyhotovené z polykarbonátu so 100% UV ochranou a strešné panely prepúšťajú slnečné svetlo

nižšia obstarávacia cena oproti dreveným domčekom

kvalitná konštrukcia

zaujímavý, rôznorodý dizajn

bezúdržbovosť

tepelno-izolačné vlastnosti plastu

stálofarebnosť

Nevýhody plastových záhradných domčekov

 plast je ľahký materiál, a preto je dobré ich pre väčšiu istotu ukotviť k zemi

plastové domčeky majú slabšie zabezpečenie proti krádeži, treba si preto vybrať domček so zámkom

Drevené záhradné domčeky

Poslednú kategóriu venujeme dreveným záhradným domčekom, ktoré svojim dizajnom očaria a zapadnú do prírodnej scenérie vášho dvora. My sme sa pozreli na ich výhody aj nevýhody a porovnali ich s plastovými a plechovými domčekmi. 

Drevené záhradné chatky budú praktickou ozdobou vašej záhrady.

Materiál

Domčeky potešia všetkých milovníkov prírodných materiálov, keďže záhradné chatky sú vyrobené zo severského dreva. Drevo je materiál, ktorý vás očarí a dodá vám pocit dovolenkovej atmosféry aj vo vlastnej záhrade. 

Okrem toho má výhody ako sú výborná tepelná izolácia - lepšia ako pri plastových či plechových záhradných domčekoch. Prispôsobovať si záhradný domček podľa vlastných predstáv je taktiež jednoduchšie ako pri plechových či plastových domčekoch. 

drevený domček so zariadeným interiérom

Samozrejme, aj drevo má svoje slabšie stránky a to plesnenie, vysychanie, možnosť napadnutia škodcami či strácanie farby vplyvom počasia. 

Všetky tieto faktory však viete veľmi jednoducho eliminovať správnym náterom a lazúrou. Dôležité je zo začiatku drevo vhodne ošetriť, aby vám vydržalo dlhé roky funkčné a stabilné. Pri záhradných domčekoch z dreva sa zvyšuje náročnosť údržby, čo je však kompenzované odolným materiálom. Drevo vydrží nápory vetra aj dažďa, či sneh na streche. 

Cena

Záhradné chatky sa pohybujú vo vyšších cenových hladinách najmä kvôli hodnote materiálu, z ktorých sú vyrobené. Kto chce však kvalitný a vysoko estetický záhradný domček, je ochotný si za tieto aspekty priplatiť.

Vzhľad

O drevenej chatke na záhrade sníva mnoho ľudí. Premeniť svoj sen na realitu môžete práve s dreveným záhradným domčekom, ktorý je vhodný nielen na skladovanie rôznych záhradných nástrojov, no veľmi ľahko si ho môžete premeniť na svoju oázu pokoja. 

drevený záhradný domček s prístreškom

Záleží od toho, ktorý variant chatky si zvolíte, no pokiaľ sa rozhodnete využívať domček na účely oddychu, ideálny bude pre vás záhradný domček s prístreškom. Tak môžete zariadiť vnútorný aj vonkajší priestor podľa vašich predstáv. 

Prístrešok veľmi jednoducho pretavíte do príjemnej terasky vo vašej záhrade, a tak získate dva v jednom, záhradný domček s terasou.

Praktickosť

Ako sme už aj spomínali, domčeky viete využiť rôznymi spôsobmi. Vysoká multifunkčnosť spojená s nezameniteľným dizajnom je ideálna pre všetkých, ktorí sa snažia nájsť balans medzi praktickým úložným priestorom, miestom pre oddych a ničím nevyrušujúcim vzhľadom prírodného dreva.

Výhody drevených záhradných chatiek 

výnimočný dizajn

prírodný materiál - priateľský k prírode

výborná tepelná izolácia

robustnosť

stabilita

dobré zvládanie nepriaznivých podmienok spojených s počasím

multifunkčné využitie

možnosť kúpiť domček s prístreškom pre posedenie

Nevýhody drevených záhradných chatiek

vyššia obstarávacia cena

náročnejšia starostlivosť v porovaní s plechovými a plastovými záhradnými domčekmi

ťažšia montáž

nedokonalosti dreva

pri neošetrení dreva možnosť hnitia, škodcov a pod.

Aký domček si vybrať?

Odpoveď vás neprekvapí - je to len na vás. Všetky domčeky majú svoje plusy a mínusy. Ktorému dáte prednosť záleží od toho, čo je pre vás prvoradé - cena? prírodný materiál? veľký priestor? bezpečnosť? 

Veríme, že vám naše porovnanie pomohlo pri výbere. Naša ponuka skrýva širokú škálu domčekov zo všetkých troch materiálov

Ak neviete prečo by ste si mali domček kúpiť alebo aké spôsoby využitia mu nájsť, neváhajte si prečítať aj naše ďalšie články.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a najradšej pestuje v záhrade rastliny, pri ktorých sa každému zapletie jazyk, ako napríklad fejchoa či jaboticaba.

Publikované: 05.01.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Nechcete prísť o svoju úrodu? Ochráňte ju sieťami a plašičmi vtákov

Nechcete prísť o svoju úrodu? Ochráňte ju sieťami a plašičmi vtákov

Pre bohatú úrodu ovocia a zeleniny musia záhradkári neraz bojovať s rôznymi škodcami. Jednu z nástrah predstavujú vtáky. Tie sú síce užitočné pri... Čítať ďalej 

Parkové lavičky pre malých aj veľkých? Vyberte si slovenskú kvalitu

Parkové lavičky pre malých aj veľkých? Vyberte si slovenskú kvalitu

Parkové lavičky sú neoddeliteľnou súčasťou vášho mesta a obce. Dotvárajú jeho kolorit a vytvárajú tú pravú atmosféru oddychu, klebetenia a... Čítať ďalej 

Na čo myslieť pri výbere detského záhradného domčeka alebo ihriska? Poradíme vám

Na čo myslieť pri výbere detského záhradného domčeka alebo ihriska? Poradíme vám

Záhradný domček pre deti a drevené ihrisko naplnia sny o vlastnom útočisku a mieste, kde sa vaše deti ponoria do sveta fantázie, hier a... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí