Zdieľajte článok:

Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám

Obsah článku:

Skleníky z polykarbonátu a skla poskytujú vybraným druhom exotického ovocia ideálne podmienky pre rast a dobrú úrodu. Chuť exotického ovocia ako z ich prirodzeného prostredia úplne nenahradíte, ale budete mať radosť z vlastných banánov, manga, citrusových plodov či ananásov. Ešte skôr, ako sa rozhodnete pestovať vybrané druhy exotického ovocia v skleníku, preštudujte si ich individuálne požiadavky na rast, prosperovanie a úrodu.

mix exotického ovocia

Základ pre pestovanie exotického ovocia u nás

záhradkársky klub FEREX

Svetlo a teplo je na prvom mieste pestovania exotického ovocia

Svetlo je najdôležitejšou energetickou výživou pre akékoľvek rastliny, pričom nie každá potrebuje priame slnečné lúče. Aj mnohé tropické rastliny majú radi skôr polotieň, aj keď naše slnko v lete nie je ako „tropické“.

Teplo je veľmi úzko spojené so slnečným svitom. V našich klimatických podmienkach vieme nárokom exotických rastlín na teplo pomôcť v priestoroch bytov, zimných záhrad či v skleníkoch.

Pôda pre exotické rastliny

Štruktúra pôdy tiež ovplyvňuje rast a prospievanie tropických rastlín. Má byť ťažšia – ílovitejšia alebo ľahšia – piesčitejšia alebo má obsahovať viac humusu? Aj to si zistite dopredu. V špecializovaných obchodoch kúpite substráty pre exotické dreviny.

Zavlažovanie tropických rastlín

Pravidelná a optimálna zálievka je ideálna, pričom sa môže používať voda dažďová i snehová alebo vodovodná aj prevarená.

Rosenie listov exotických rastlín

Tropické rastliny zvyknú vyžadovať vzdušnú vlhkosť, preto im dobre padne orosenie povrchu listov vlažnou vodou. Najlepšie je rosiť listy ráno, keď ešte nie sú oslnené. Vlhkosť ovzdušia sa dá veľmi dobre regulovať práve v podmienkach skleníkov.

Pestovanie banánovníka v skleníku

Mohutná exotická rastlina, ktorá si na Slovensku získava čoraz viac pestovateľov. Rýchlo rastúci banánovník má pevnú koreňovú sústavu , obrovské listy a pomerne tenké steblo.

V našich podmienkach sa kvety na banánovníku objavia v druhom alebo treťom roku. Banánovníky u nás plodia bez opelenia. Plody dozrievajú 60 až 120 dní, v chladnejších oblastiach 6 až 8 mesiacov. Skúsení pestovatelia po rozvinutí kvetu banánovníka zvyčajne odrežú jeho spodnú (samčiu) časť, aby mala rastlina dosť živín.

Banány sa nechávajú dozrieť na banánovníku, pričom úplne zmäknú až po odtrhnutí a odležaní (pár dní).

Požiadavky pre rast banánovníka

Pre rast si vyžaduje svetlé stanovište a vysokú teplotu (v lete aspoň 25 °C, v zime minimálne 15 °C).

Keďže ide o mohutnú rastlinu, dostatočný priestor jej ponúknu zimné záhrady, teplé skleníky, prípadne veľké svetlé miestnosti.

Pôda a zalievanie banánovníka

Pre banánovníky sa odporúča ľahký a dobre priepustný substrát, podobný ako pre pestovanie fikusov, ktorý je dobré z času na čas prekypriť.

Banánovníky sa zalievajú odstátou vodou izbovej teploty. V lete, resp. v období vegetácie ho polievame častejšie. Pridáme aj viacnásobné denné rosenie listov vlažnou a odstátou vodou.

Banánovník rastie veľmi rýchlo, preto je skleník top riešenie pre jeho pestovanie.

Počas zimného obdobia polievame banánovník len minimálne a pôdu necháme vždy preschnúť.

Ak listy banánovníka zhnednú alebo opadávajú, môže to znamenať preliatie rastliny.

Hnojenie banánovníkov

a) V lete sa hnojí banánovník raz za 2 týždne pokojne tekutým substrátom pre izbové rastliny s väčším podielom draslíka.

b) V zime stačí hnojenie raz za mesiac rovnakým druhom hnojiva.

Rozmnožovanie a presádzanie banánovníkov

Banánovník sa rozmnožuje pomocou výhonov z koreňovej sústavy. Ak rastlina takýto výhon vytvorí, pozorne ho odoberieme a zasadíme do primerane veľkého črepníka.

Ak pestujete banánovník v skleníku, alebo v kvetináči, presádza sa každé 2 až 3 roky, resp. vtedy, keď korene banánovníka prerastú kvetináč.

banánovník rastúci na strome

Mango vypestované v skleníku

Ďalší mohutný a vždy zelený strom, ktorý u nás radíme medzi tropické, je i mangovník.

Biele a voňavé kvety mangovníka sa objavujú na konci konárikov.

Plody manga majú oválny tvar s tenkou červenou, oranžovou alebo zelenkastou šupkou a pomerne veľkou kôstkou, v ktorej sa nachádza semeno.

Prvá úroda mangovníka by mohla byť už po 3 rokoch. Na bohatšiu úrodu si počkáte 5 rokov.

Požiadavky na rast mangovníka

Mangovník miluje teplo a potrebuje priemernú teplotu 25 – 30 °C. Najnižšia teplota by nemala klesnúť pod 10 °C. Obľubuje priame slnko.

Môžeme ho pestovať v bytoch, skleníkoch a zimných záhradách, kde jeho veľkosť usmerňujeme rezom. Vyberte mu kvetináč čiernej farby, v ktorom sa substrát dobre zohreje.

Mangovník vám zarodí najskôr po 3 až 5 rokoch.

Pôda a polievanie mangovníka

Pre mangovník pripravíme výživný substrát a kvalitnú drenáž a pamätáme na to, že neznáša vápenitú pôdu.

Mangovník pestovaný v nádobe vyžaduje pravidelnú zálievku mäkkou vodou a uvíta vyššiu vzdušnú vlhkosť. V zime sa závlaha mangovníka zníži na minimum.

Hnojenie mangovníka

Mangovníky hnojíme podobne ako ovocné stromy - na jar dusíkom a neskôr na podporu plodenia fosforom.

Rozmnožovanie manga

Mango sa pestuje zo semien, ktoré sa vyberú z plodov (z kôstky) manga.

Ak však chcete pestovať mangovník a dočkať sa i plodov, potom siahnite po vyšľachtených rastlinách mangovníkov dostupných v špecializovaných obchodoch.

mango rastúce na strome

Pestovanie najtradičnejšej exotiky v skleníku - citrusové plody

Citróny, pomaranče a mandarínky sú najobľúbenejšie druhy exotického ovocia, ktorým sa veľmi dobre darí aj v skleníkoch, fóliovníkoch a zimných záhradách.

Vždyzelené a teplomilné tropické druhy rastlín s pôvodom v krajinách juhovýchodnej Ázie, kde prospievajú celoročne pri vysokých teplotách a vysokej vlhkosti vzduchu.

Na Slovensku pestované vybrané druhy citrusov kvitnú 3 až 4-krát ročne a kvety sú samoopelivé. Citrusové plody dozrievajú od 5 do 15 mesiacov po odkvitnutí a v závislosti od druhu citrusu. Bežne sa môže stať, že na rastlinke nájdete naraz kvety, zelené plody a aj dozreté plody.

Požiadavky na rast citrusov

Základom pestovania citrusových plodov je vyvážený pomer svetla, tepla, vody a živín. Nedostatok niektorej z uvedených požiadaviek spôsobí poruchy v raste a prospievaní rastliny.

Cez leto sa citrusom najlepšie darí na vonkajšom stanovišti – na terase, v záhrade či na balkóne.

Citrusy majú veľmi radi svetlo. Pomarančovník a mandarínkovník dobre znesú aj priame slnečné svetlo, citrónovníku viac vyhovuje svetlo rozptýlené. Nemajú však radi prievan.

Vykurovaný skleník poskytuje pre citrusové plody ideálny priestor pre úspešné prezimovanie, aby mohol celoročne rásť, kvitnúť a rodiť. Tzv. subtropický spôsob prezimovania citrusov znamená ich umiestnenie do tmavej vetranej miestnosti s teplotou 1 – 10 °C.

Pôda a polievanie citrusov

Aj keď sú citrusy vlhkomilné, sú veľmi citlivé na premokrenie substrátu. Vysádzame ich do substrátu, ktorý vznikne skombinovaním substrátu pre sukulenty a klasického záhradného substrátu v pomere 1:1. Dostatočný odtok prebytočnej vody zabezpečí aj vrstva štrku na dne črepníka, v ktorom pestujeme citrusy.

V lete sa citrusy polievajú mäkkou vodou izbovej teploty častejšie a skôr znesú suchšiu pôdu ako premokrenie. Počas zimy zalievame citrusy len veľmi mierne.

Strihanie citrusov

Vždy pred jarou citrusy striháme. Počas prvých 5 rokov robíme tzv. výchovný rez pre pevnú a pravidelne rozkonárenú korunu. Neskôr robíme tzv. udržiavací rez a aj väčší – presvetľovací rez.

Hnojenie exotických citrusov

1) Na začiatku vegetačného obdobia aplikujeme granulované hnojivo.

2) V lete raz týždenne prihnojujeme tekutým hnojivom na citrusy.

3) V zime hnojivo nepoužívame.

Rozmnožovanie a presádzanie citrusov

Pre pestovanie v našich podmienkach sa hodí už vypestovaná rastlinka citrusu, kúpená v špecializovanej predajni s exotickými rastlinami, pričom je dôležité poznať podmienky doterajšieho pestovania citrusu. Druhou možnosťou je vypestovanie citrusu zo semienok (tu treba počítať s tým, že začne rodiť až po 10 rokoch).

Citrusy sa dajú rozmnožovať veľmi jednoduchým spôsobom – odrezkami zo zdravej rastliny. Najlepšie sa hodia jednoročné polodrevnaté výhonky, ktoré sa zakoreniapočas apríla, mája a júna.

Keď citrusy prekorenia pôvodný kvetináč, presadíme ich do črepníka väčšieho o 2 – 3 cm a vždy na jar. Ak má citrus viac ako 10 rokov, presádzať sa nemusí. Stačí vymeniť vrchnú vrstvu substrátu raz za vegetačné obdobie.

citrusovník rastúci na strome

V skleníku pestujeme aj ananás

Našu zbierku „exotov“ v skleníku či zimnej záhrade doplníme aj o ananás pochádzajúci z trópov Južnej Ameriky.

Okrasný ananás si zakúpite v kvetinárstve a samotný ananás si vypestujete aj z plodov zakúpených v supermarkete.

Z kúpeného ananásu si vypestuje nový ananás aj začiatočník v pestovaní exotického ovocia.

Pestovanie ananásu je o veľkej dávke trpezlivosti, lebo rastie pomaly a prvý kvet môžeme zbadať až po 16 až 20 mesiacoch od zasadenia, niekedy až po 3 rokoch.

Plod ananásu je v podstate zdužinatelá stonka. Zrelý je vtedy, keď zožltne a má výraznú vôňu.

Požiadavky na rast ananásov

Pre dobrý rast a vyzretie plodu ananásu je nevyhnutné slnko, ale nie priamo úpek. Preto ho umiestnite ďalej od presklenej plochy, ale stále s dostatkom svetla. Dobre sa mu darí pri priemernej teplote prostredia 25 °C a pre prezimovanie 14 až 18 °C.

ananás rastúci v prírode

Pôda a polievanie ananásov

Aby bolo pestovanie ananásov úspešné, pripravte substrát s pH 4,6 až 6,2 zložený zo zmesi rašeliny, kompostu a piesku v pomere 3:1:1.

Počas vegetačného obdobia sa ananás polieva raz až dvakrát do týždňa mäkkou vodou a nechá sa medzi zálievkami dobre preschnúť. Nezabúdame poliať aj do stredu ružice. Podobne ako pri banánovníku, aj tu rosíme listy dva razy týždenne mäkkou vodou.

V zime sa zalieva menej – raz do týždňa alebo i menej.

Hnojenie ananásov

Ananásom pomôže tekuté hnojivo v čase tvorby plodov raz týždenne.

Rozmnožovanie ananásov

Pri ananásoch platí, že po dozretí prvého plodu a jeho odrezaní ho môžeme pestovať aj ďalej, ale ďalší plod už bude podstatne menší. Preto sa používa pestovanie novej rastliny z dcérskych roziet vyrastených na materskej rastline alebo z vrcholovej rozety.

Veľmi účinným spôsobom pestovania ananásu je zakorenenie vrcholovej ružice zo zakúpeného plodu ananásu už v spomínanom supermarkete.

V polykarbonátovom skleníku sa bude dobre dariť aj figovníku, granátovníku, kiwi či hruškám naschi.

Ak ste sa rozhodli doplniť do svojej záhrady i exotický kútik, siahnite po polykarbonátových alebo sklenených skleníkoch, či zimných záhradách v našom internetovom záhradnom centre: www.ferex.sk.

Na začiatok vám bude postačovať skleník s rozlohou do 5 m2. Pre pestovanie bohatej úrody uhoriek, paradajok a papriky a ďalších druhov biozeleniny sa vám bude hodiť skleník väčších rozmerov.

Pevné a odolné materiály, dlhá životnosť a ľahká montáž viac ako 100 skleníkov vám bude dostatočnou inšpiráciou či splneným snom.

záhradkársky klub FEREX


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 16.08.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sladké figy u vás doma? Vypestujte si ich v záhrade či v kvetináči

Sladké figy u vás doma? Vypestujte si ich v záhrade či v kvetináči

Sladké figy sa darí vypestovať už aj na Slovensku. A nie len v južných oblastiach. Zmeny klímy a šľachtené odrody prinášajú do našich záhrad i... Čítať ďalej 

Ako si vytvoriť ovocnú záhradku na malom priestore? Poradíme vám

Ako si vytvoriť ovocnú záhradku na malom priestore? Poradíme vám

Ani malý priestor v okolí vášho domu nie je prekážkou pre dopestovanie vlastnej a bohatej úrody ovocných stromov a kríkov. Treba na to len viac... Čítať ďalej 

Granátové jablko vypestujete aj u vás v záhrade. Ako na to?

Granátové jablko vypestujete aj u vás v záhrade. Ako na to?

Granátové jablko je extické ovocie, ktoré obohatí jedálniček, doplní vitamíny na podporu imunity a v lete príjemne osvieži. Možno sa vyhýbate... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí