Zdieľajte článok:

Sladké figy u vás doma? Vypestujte si ich v záhrade či v kvetináči

Obsah článku:

Sladké figy sa darí vypestovať už aj na Slovensku. A nie len v južných oblastiach. Zmeny klímy a šľachtené odrody prinášajú do našich záhrad i nové druhy exotického ovocia. Chutné a zdravé figy si skutočne môžete odtrhnúť z vášho figovníka, ktorý si zasadíte voľne v záhrade, do skleníka či do kvetináča na balkón a terasu. Na plody fíg sa môžete tešiť už v druhom roku pestovania figovníka. Idete na to?

dozretá figa rozkrojená na polovicu

Pestovanie figovníka na Slovensku

Exotický figovník má svoj domov v subtropických oblastiach východnej a západnej Ázie. V Stredomorských oblastiach sa s ním stretneme temer na každom kroku ako súčasť mnohých okrasných záhrad.

Ker figovníka dorastá do výšky 3 až 5 metrov, v prirodzených podmienkach môže dosiahnuť až 2-násobnú výšku. Figovník tvorí nepravidelná koruna a kožovité, tmavozelené, 3-laločné listy.

Je zaujímavosťou, že v našich podmienkach plodí väčšina figovníkov bez opelenia. Plody, resp. súplodie – figy dozrievajú u nás od augusta do konca októbra. Figovník začína rodiť pomerne skoro - už v druhom roku po vysadení. Rodí každoročne a väčšina pestovaných odrôd v 2 vlnách. Prvá úroda dozrieva na vlaňajších výhonkoch začiatkom leta, druhá úroda sa tvorí na letorastoch a dozrieva neskoro na jeseň.

Figy môžu byť chlpaté (divoké figovníky) alebo hladké (vyšľachtené druhy), po dozretí tmavofialovej, žltozelenej až čiernej farby.

Niekedy sa figovníky pestovali vonku len v teplých oblastiach južného Slovenska, ale dnes sa figovníky rozšírili aj do ďalších regiónov, kde veľmi dobre prospievajú i v kvetináčoch, plechových alebo plastových nádobách v záhradách, na terasách aj balkónoch.

Spôsoby pestovania figovníka

Na Slovensku poznáme 3 základné možnosti pestovania figovníka:

1. Pestovanie v nádobách v interiéri, v bytoch a v zimných záhradách

Pri tomto spôsobe pestovania sa figovníky prenášajú v lete na balkóny a terasy, v zime sa umiestňujú v chladných miestnostiach, kde prezimujú.

Nevýhodou tohto spôsobu pestovania je nízka úroda a nevyužitý rodivý potenciál figovníka.

2. Pestovanie v studených skleníkoch a fóliovníkoch

Tento spôsob pestovania figovníka zabezpečí vyššiu úrodu fíg vďaka dobrej kombinácii voľnej pôdy a chráneného miesta. Na druhej strane to však môže byť na úkor pestovania iných druhov rastlín a zeleniny v skleníku či fóliovníku.

3. Pestovanie vo voľnej pôde a v záhrade

Najlepšie podmienky pre tento spôsob pestovania figovníkov sú hlavne v južných (vínnych) oblastiach Slovenska. V posledných rokoch sa však začína táto hranica posúvať smerom na sever. I vo vzdialenejších častiach Slovenska sa už dajú dopestovať chutné figy vonku a v hojnom počte.

Podmienky pre pestovanie figy

Rastlinky figovníka si najjednoduchšie zaobstaráte kúpou v záhradníctve, v záhradníckych obchodoch či na záhradníckych výstavách. Tu kúpite i dvoj-, trojročné rastliny pestované v kvetináčoch a kontajneroch, ktoré sú vhodné na presadenie do voľnej záhrady.

Druhým spôsobom zaobstarania si rastliny figovníka je jeho rozmnožovanie odrezkami. O tom sa dozviete v texte nižšie.

Pre úspešné pestovanie figovníka je dôležité slnečné, vyhriate stanovište chránené pred studeným vetrom, orientované na juh, najlepšie pri južnej stene budovy.

Figovník sa v našich podmienkach opeľuje sám. Rodiť môže až v dvoch vlnách a jeden ker prinesie úrodu aj niekoľko sto kusov fíg.

Dobre sa mu bude dariť v piesčito-hlinitej, mierne vápnitej a výživnej pôde. Ideálny substrát pre figovník tvorí záhradná pôda, kompost a piesok v pomere 2 : 1 : 0,5.

Mladé, 1-ročné rastliny pestujeme najprv v kontajneri alebo v nádobe z plechu či plastu. Od konca mája do októbra ich vynesieme do záhrady a po opadaní listov ich prenesieme do svetlej miestnosti s teplotou nad 0 °C.

Do voľnej pôdy v záhrade vysadíme 2- až 3-ročné rastliny, pričom prezimovanie v nádobe odporúčame robiť aspoň 3 roky.

Sadenie figovníkov do voľnej záhrady

Apríl a máj sú už dostatočne teplé mesiace, aby ste figovník vysadili do voľnej záhrady. Najlepšie urobíte, keď zasadíte 3-ročnú rastlinu, ktorá má už dobre vyzreté drevo a je odolná voči zamrznutiu.

Postup sadenia je veľmi jednoduchý:

1. Vykopte jamu podľa veľkosti koreňového obalu.

2. Skyprite dno jamy, pridajte mykorhízne huby a dobre zalejte.

3. Po vsiaknutí vody do pôdy vložte rastlinu do jamy a prihrňte ju pôdou.

4. Pôdu okolo rastliny utlačte a polejte, prípadne vytvorte okolo kra misu na závlahu.

Pre lepšiu ochranu počas zimy môžete ker figovníka zasadiť o 10 až 20 cm hlbšie, ako bol zasadený v kontajneri.

Presádzanie figovníkov v kvetináčoch

Figovníky pestované dlhodobo v kvetináčoch presádzame každé 4 roky. Ker vyklopíme z kvetináča, časť koreňov po odvode zrežeme, doplníme čerstvý substrát a opäť zasadíme.

V kvetináčoch sa dajú pestovať aj špeciálne figovníky, určené pre pestovanie len ako izbové rastliny. Patria sem figovník lesklý, figovník kaučukový alebo figovník lýrovitolistý. Je pre ne typické, že nemajú radi zmenu prostredia a hneď po prenesení na iné miesto začnú zhadzovať listy. Tiež si vyžadujú ďalšie špecifické podmienky pestovania a starostlivosti.

Polievanie figovníka

1. Zálievka figovníkov pestovaných v kvetináči si vyžaduje zvýšené dávky hlavne v období vegetácie a v letných mesiacoch.

2. Figovníky pestované voľne v prírode zalievajte podľa potreby a zálievku prispôsobte miestnym zrážkam či dňom sucha (vtedy si vyžaduje pravidelné polievanie).

3. Figovníky zvyknú v zime uschnúť, lebo nie sú polievané a zimy bez snehu sú suché. Preto je potrebné ich poliať raz za čas aj cez zimu (platí pre všetky rastliny).

4. Kontajnerovo pestované figovníky prihnojíme počas vegetačného obdobia vhodným hnojivom raz za 14 dní.

5. Kry figovníkov vo voľnej pôde hnojíme špeciálnym hnojivom dostupným v záhradníctve najlepšie na jeseň. Hnojivo rozsypeme po celom obvode kra.

Hnojenie figovníka

1. Kontajnerovo pestované figovníky prihnojíme počas vegetačného obdobia vhodným hnojivom raz za 14 dní.

2. Kry figovníkov vo voľnej pôde hnojíme špeciálnym hnojivom dostupným v záhradníctve najlepšie na jeseň. Hnojivo rozsypeme po celom obvode kra.

Dôležitý rez figovníkov

Pre pevnosť a dobre rozloženú kostru kríka figovníka je dôležitý každoročný rez. Vôbec sa neobávajte i hlbším zásahom do kra, lebo figovníky rez dobre znášajú a výborne opäť obrastajú.

Už v prvom roku pestovania sa na jar skracuje hlavný výhonok na 5-6 púčikov, aby sa vytvorili aj bočné konáriky. Tie sa na nasledujúci rok opäť skrátia na 3-5 púčikov. Výhonky, ktoré zvyknú rásť do vnútra tvarovanej koruny, sa tiež odrežú.

Rez figovníka je nevyhnutný aj kvôli bohatej úrode. Po zbere úrody sa preto odrodené vetvy odrežú, aby sa podporila tvorba nových výhonkov.

Pre figovníky je typické „ronenie“ mliečnej lepkavej tekutiny pri akomkoľvek poranení kríka. Buďte preto opatrní a pri reze, zbere odrezkov zo zeme, ale aj pri zbere plodov použite radšej ochranné záhradné rukavice. Vyhnete sa nepríjemnému podráždeniu pokožky a sliznice.

zelené figy rastúce na strome

Rozmnožovanie figovníkov odrezkami

Zárukou dobrej odrody figovníka a bohatej úrody je zasadenie novej rastlinky z odrezkov kra figovníka, ktorý sa už týmito vlastnosťami vyznačuje. Ako rozmnožiť figovník odrezkami?

1. Najlepšie v januári pri plusových teplotách. Figovníky je však možné odrezkami rozmnožiť až do neskorej jesene.

2. Z koruny kríka odrežte dvojročné výhonky. Na odrezky vyberte ich strednú časť s priemerom približne 1,5 cm a s 3-4 púčikmi.

3. Rez ošetrite stimulátorom rastu a nechajte vysušiť pri teplote 10 °C. Tento bod však môžete preskočiť, keďže aj bez sušenia sa zvykne ujať väčšina odrezkov.

4. Odrezky napichajte do nádoby so substrátom tak, aby vyčnieval posledný púčik.

5. Do 4 až 6 týždňov pri miernom vlhčení a teplote 20 až 25 °C sa zakorenia.

6. Umiestnite do polotieňa a postupne ich privykajte na priame slnko.

Nevyhnutné zazimovanie figovníka

Mrazom až do –21 °C odolávajú staršie rastliny figovníkov s priemerom kmeňa 6 až 7 cm.

Pri silnejších mrazoch môžu konce výhonkov zmrznúť, počas veľmi chladných zím môže rastlina celá vymrznúť až po zem. Na jar však z koreňa vypučia mladé výhonky, ktoré prinesú úrodu už o rok.

Figovník neznáša premokrenie pôdy, plody môžu vtedy praskať či opadávať.

Počas zimy sa odporúča ochrana figovníkov prihrnutím pôdy, krytom z trstiny, vrecoviny alebo čečinou. U mladých rastlín spojte výhony do jedného trsu, zviažte ich a obaľte vhodným materiálom. Staršie rastliny stačí obaliť v spodnej časti.

Niekedy však figovník po zime nezačne pučať vôbec. Dajte mu však ešte šancu. Prekvapiť vás môže novými výhonkami pokojne aj začiatkom leta. Vymrznuté výhonky zrežte až na živé drevo a rany zatrite voskom alebo špeciálnym stromovým balzamom. Potom ho nechajte v pokoji rásť, až kým sa nevytvoria nové výhonky.

figy pestované v záhrade, rastúce na strome

Odrody figovníkov

Celosvetovo je známych viac ako 600 odrôd figovníkov, no nie všetky sú vhodné pre pestovanie u nás.

Pri rozhodovaní o vhodnej odrode berte do úvahy hlavne tieto 2 črty:

1. Minimálna teplota, ktorú daná odroda znesie. Figovníky sú veľmi náchylné na mrazy, preto si vyberajte odrody odolné voči mrazom pod -15 °C.

2. Opeľovanie figovníkov zabezpečuje drobná osička, ktorá sa u nás nevyskytuje, preto je dobré zvoliť odrody, ktoré nevyžadujú opelenie. Tieto odrody sa nazývajú partenokarpické.

3. Figovník prináša v ideálnych podmienkach dve úrody do roka. Ak chcete úrodu dvakrát do roka aj vy, ideálne je pozrieť sa po okolí a nájsť niekoho kto figovníky pestuje. Zistite si odrodu (veľa závisí od nadmorskej výšky) a poprípade poproste o odrezok.

Ak chcete pestovať figy u nás, siahnite po niektorej z týchto odrôd:Brown Turkey, Peretta, Melanzana, Kadota, Francuesco, Brogiotto Nero, Brogiotto Blanco, Verdino, Dottato.

Choroby figovníkov a možní škodcovia

Veľmi dobrou informáciou je, že v našich podmienkach sa figovníkom choroby vyhýbajú a škodcovia ho napádajú len v minimálnej miere.

Ojedinele sa môžete stretnúť s tzv. hrdzou figovníkov (hnedočervené škvrny na listoch), ktorá sa objavuje v chladnom a vlhkom prostredí. Môže spôsobiť opadanie listov, oslabenie rastliny a malú úrodu. Vhodným je ošetrenie prípravkami používanými pri takomto ochorení iných ovocných stromov a odstránenie a spálenie všetkých napadnutých listov.

Na praskajúcich plodoch počas dozrievania fíg môžu robiť škody mravce a osy.

Najznámejší škodca figovníkov je listomôľka figovníková, ktorá sa objavuje stále viac. Listomôľka je malá húsenička, ktorá vyžiera listy a pokrýva ich pavučinkami. Zvykne sa objavovať dva razy do roka a to začiatkom leta a na jeseň. Preto treba byť pripravený a nedať listomôľke šancu figovníky zničiť.

škodca fíg listomôľka figovníková

Ďalšou chorobou, ktorej sa pravdepodobne nevyhnete je vírusová mozaika. Pokiaľ si všimnete na listoch svetlé, ohraničené škvrny, ktoré pripomínajú mozaiku alebo deformáciu listov – spozornite.

Toto ochorenie má čoraz viac stromov v zahraničí a aj na Slovensku sa tento vírus rozširuje. Pokiaľ mozaika postihne aj váš figovník je nutné ho zo záhradky odstrániť skôr ako napadne aj ostatné stromy.

Na jeseň odporúčame natrieť kmeň figovníka bielym bionáterom, čím predídete možnému vniknutiu baktérií alebo plesní do drevených trhlín kmeňa a zároveň ochránite aj kôru pred prasknutím.

Pre pestovanie fíg vo vašej domácnosti sa veľmi účinne a efektívne hodia plechové alebo plastové nádoby s objemom až do 90 litrov.

Všetky druhy a prevedenia týchto nádob a ďalšie záhradné náradie pre úspešné pestovanie figovníkov nájdete v našom internetovom záhradnom centre www.ferex.sk.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a najradšej pestuje v záhrade rastliny, pri ktorých sa každému zapletie jazyk, ako napríklad fejchoa či jaboticaba.

Publikované: 15.09.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám

Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám

Skleníky z polykarbonátu a skla poskytujú vybraným druhom exotického ovocia ideálne podmienky pre rast a dobrú úrodu. Chuť exotického ovocia ako... Čítať ďalej 

Ako si vytvoriť ovocnú záhradku na malom priestore? Poradíme vám

Ako si vytvoriť ovocnú záhradku na malom priestore? Poradíme vám

Ani malý priestor v okolí vášho domu nie je prekážkou pre dopestovanie vlastnej a bohatej úrody ovocných stromov a kríkov. Treba na to len viac... Čítať ďalej 

Počuli ste už o mykorhíznych hubách? Objavte ich čaro vo vašej záhrade

Počuli ste už o mykorhíznych hubách? Objavte ich čaro vo vašej záhrade

Mykorhízne huby sú pôdne huby, ktoré sa aplikujú priamo ku koreňom rastlín. Používanie mykorhíznych húb pri starostlivosti o akékoľvek rastliny... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí