Zdieľajte článok:

Ako si vytvoriť ovocnú záhradku na malom priestore? Poradíme vám

:

Ani malý priestor v okolí vášho domu nie je prekážkou pre dopestovanie vlastnej a bohatej úrody ovocných stromov a kríkov. Treba na to len viac premýšľania, kombinovania a fantázie. Solitérne, stĺpovité či zakrpatené ovocné stromy a efektívne umiestnené drobné ovocie vytvorí z vašej mini záhrady miesto plné šťavnatých plodov, ktoré budete zbierať a konzumovať celé leto aj jeseň.

maliny rastúce v záhrade

Ešte pred vysadením ovocných stromov v malej záhrade

záhradkársky klub FEREX

Aj v tej najmenšej záhradke sa dajú dopestovať šťavnaté jablká i sladké jahody. Pôdne a klimatické podmienky či nadmorskú výšku vášho domova neovplyvníte. Keď budete rešpektovať nároky ovocného druhu, pestovateľské podmienky stanovišťa a termín dozrievania, isto sa môžete tešiť na úrodu i na vašom malom kúsku záhrady.

Ideálna kombinácia solitérneho stromu, stĺpovitých odrôd ovocia, kríkov drobného ovocia, jahôd a čučoriedok v črepníkoch, či černíc na plote mini záhrady.

Následne treba zvážiť vaše fyzické možnosti a množstvo času, ktorý chcete a môžete venovať ovocným stromom a kríkom. A samozrejme ich dozrievajúcim plodom.

Ovocné stromy vyžadujú vašu trpezlivosť

Je jasné, že prirodzená rodivosť stromov sa urýchliť nedá. Ovocné stromy sa vysádzajú na viac rokov a mnohé z nich majú prvé plody o 3 až 5 rokov.

Berte preto do úvahy, že stromčeky ovocia zasadené dnes, budú pár rokov bez, resp. s menšou úrodou.

Chutné plody v malej záhrade počas celej sezóny

Určite očakávate, že plody vo vašej záhradke budete mať takmer počas celého leta a jesene a jednotlivé stromy sa budú v dozrievaní plodov striedať. A vy potrebujete istý časový fond na ich konzumáciu a spotrebovanie zaváraním, mrazením alebo sušením.

Z tohto dôvodu vyberajte stromy aj do vašej pár metrovej záhradky s rôznym obdobím dozrievania plodov.

Počet stromov v malej ovocnej záhrade

Počet stromčekov, ktoré sa vysádzajú do malej ovocnej záhrady, závisí od veľkosti plochy záhradky, veľkosti ovocného druhu, veľkosti podpníka pestovateľského tvaru.

V takejto záhrade sa uplatnia hlavne zákrpky, štíhle vretená, stĺpovité tvary a nízkokmenné odrody. Na stromy s vysokými kmeňmi a rozložitou korunou v tomto momente zabudnite.

Odporúčaná zostava ovocných stromov a kríkov pre malú záhradu

1. Jadroviny – základ ovocnej záhradky: 1 letná odroda, 1 -2 jesenné odrody, 2 – 3 zimné odrody

2. Kôstkoviny – 1 skorá odroda a 1 – 2 neskoré odrody

3. Drobné ovocie - 4 kry/stromčeky ríbezlí, 2 – 3 egreše, 10 ks malín, 2 ks černíc a 30 jahôd

4. Škrupinoviny – len pre teplejšie oblasti

Aj napriek trendom okrasných relaxačných záhrad, najlepšie bezúdržbových, s malým trávnikom, s hojdačkou alebo malým bazénom si môžete taktiež dovoliť luxus úžitkovej minizáhradky a malej ovocnej záhrady.

Ideálne je, keď ich zakomponujete už do prvotných plánov výstavby domu a jeho okolia, napríklad na slnečné stanovište za domom či v rohu pozemku.

Solitérny strom v drobnej ovocnej záhrade

Klasické ovocné stromy našich záhrad tvoria korunu a zaberú väčšiu či menšiu plochu, ktorú v pár metrovej záhradke musíme šetriť. Výber jedného solitérneho stromu do malej záhradky je dobrou voľbou ako súčasť okrasnej záhrady, dominanta trávnika či dobrý tieň pre altánok.

Pre tento účel sa veľmi dobre hodia samoopelivé odrody, napríklad sliviek, čerešní na slabo rastúcom podpníku alebo skutočne okrasný ebenovník.

Do malých ovocných záhrad sa nehodia orechy, gaštany alebo moruše.

Stĺpovité ovocné stromy do vašej mini záhrady

Pokiaľ hovoríme o potrebnej veľkosti plochy pre stromy v malej ovocnej záhrade, orientujte sa na stĺpovité odrody, ktoré netvoria koruny a rastú do výšky. Ich dominantná stredová os je pokrytá krátkymi výhonmi a plodonosným obrastom.

Dnes je už na trhu široký sortiment odrôd jabloní na „stĺpiku“. Pri ich výbere dávajte pozor na to, aby boli zaštepené na stredne silno rastúcom podpníku pre ich dokonalú stabilitu a samonosnosť.

Experimentujte a kombinujte klasické ovocie s netradičnými druhmi, ktoré ozvláštnia vašu mini záhradku i váš jedálniček.

Taktiež si vyberte aspoň 2 – 3 odrody, keďže jablone sú cudzoopelivé. Z konkrétnych odrôd sú to napríklad Gatis, Inese, Ostankino, Nataliuška, Vasiugan, Zane či Valiuta.

Zakrpatené ovocné stromy do vašej mini záhrady

Skôr pre okrasné účely ako kvôli úrode sa zvyknú do malých ovocných záhrad sadiť zakrpatené odrody ovocných stromov. Vyznačujú sa pomalším rastom, krátkymi stonkovými časťami a drobnou korunou.

Z ovocných druhov sa stretnete najčastejšie so zakrpatenými odrodami broskýň a nektáriniek, alebo aj sliviek, hrušiek, jabloní, marhúľ, čerešní a višní.

jablká na strome

Drobné ovocie do malej záhradky

Tri odrody jahôd kdekoľvek v záhrade

Pre pestovanie v malých ovocných záhradkách sa odporúčajú jahody, ktoré vyžadujú minimum priestoru, nízke požiadavky na starostlivosť a dokonca sa dajú kombinovať so zeleninou.

Môžete ich pestovať i ako súčasť zeleninových hriadok, vyvýšených záhonov, na okrajoch záhradky či v niekoľkých kvetináčoch alebo v tvárniciach účelne usporiadaných v záhrade.

Ďalšou výhodou jahôd je bohatá rodivosť už v prvom roku vysadenia. Pri správnej kombinácii odrôd môžete zbierať sladké jahody aj 6 až 7 týždňov. Vyskúšajte namixovať 3 odrody veľmi skorej, stredne skorej a neskorej odrody jahôd.

Kyslomilné brusnice a čučoriedky do okrasnej záhrady

Priestor v malej záhradke vám isto ušetria ako kyslomilné čučoriedky a brusnice, ktoré môžete pokojne vysadiť aj do okrasných alebo vresoviskových záhonov. Tu budú veľmi efektným doladením záhonov a tiež vám prinesú chutnú a zdravú úrodu. Čučoriedky je tiež možné pestovať aj v nádobách na terase alebo na zámkovej dlažbe na dvore rodinného domu.

maliny rastúce na kríku

Maliny a černice na plote a múre mini záhrady

Chutné plody černíc, malín či malinočerníc si dopestujete aj na nevyužitom múre alebo plote vášho pozemku, ktorý sa u vás isto nájde. Tak docielite dvojitú výhru - nevzhľadný múr či plot premeníte na zelenú stenu plnú chutných plodov.

Pokiaľ ide o maliny, zvyknú sa veľmi rýchlo rozrásť. Preto im pripravte záhony, ktoré sú do hĺbky cca 40 cm oddelené od okolia.

Ríbezle a egreše povinne do ovocnej minizáhrady

Do minizáhrad rozhodne patria ríbezle a egreše. Sú nenáročné na údržbu a prinášajú bohatú úrodu s rozmanitým použitím plodov. Vo vašej malej záhradke ich môžete mať vo forme kríkov alebo ako malé stromčeky.

9 tipov pre šetrenie priestoru v malej ovocnej záhrade

1. Prvé vyberte druhy veľkého ovocia ako kostru záhrady.

2. Aby solitér čo najmenej tienil ostatných stromom a kríkom v mini záhrade, zasaďte ho do severnej strany záhrady.

3. Vyberajte ploché, prísne tvarované formy stromov (kordóny alebo palmety), ktoré si budú vyžadovať opornú konštrukciu (plot alebo múr).

4. Stavte na 2 odrody ovocia na 1 strome - na jednom podpníku sú naštepené dve rozdielne odrody.

5. Zo stĺpovitých stromov siahnite po jablkách, keďže ostatné si vyžadujú špeciálny rez a starostlivosť.

6. Drobné ovocie vysádzajte po 2 – 3 druhy do jednej jamy.

7. Jahody pestujte pod jabloňami alebo v črepníkoch a nádobách zavesených na plotoch a stenách.

8. Oživte svoju mini záhradu netradičnými druhmi, ako sú brusnice, drieň, zemolez kamčatský či arónia čiernoplodá.

9. Na jednoduchej a ľahkej konštrukcii sa bude dariť viniču, aktinídii alebo schizandre. Veď fantázii sa ani tu medze nekladú.

Starostlivosť, ktorú si vaša drobná ovocná záhrada bude vyžadovať, veľmi hravo zvládnete s kvalitným a ergonomickým záhradným náradím. Z portfólia viac ako 200 druhov si vyberte podľa vašich potrieb a požiadaviek v našom internetovom záhradnom centre www.ferex.sk.

Pre ochranu vašej úrody v mini záhradke sa vám budú výborne hodiť sieťky proti škodcom. A vaša úroda bude sama skákať do multifunkčných záhradných košov Uniqubo.

Všetky produkty si objednáte z pohodlia domova a za 2 dni ich už môžete užitočne používať vo vašej záhrade, ktorú ste dokázali vykúzliť na pár metroch.

záhradkársky klub FEREX


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 29.07.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sladké figy u vás doma? Vypestujte si ich v záhrade či v kvetináči

Sladké figy u vás doma? Vypestujte si ich v záhrade či v kvetináči

Sladké figy sa darí vypestovať už aj na Slovensku. A nie len v južných oblastiach. Zmeny klímy a šľachtené odrody prinášajú do našich záhrad i... Čítať ďalej 

Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám

Ako si vypestovať exotické ovocie v skleníku? Poradíme vám

Skleníky z polykarbonátu a skla poskytujú vybraným druhom exotického ovocia ideálne podmienky pre rast a dobrú úrodu. Chuť exotického ovocia ako... Čítať ďalej 

Granátové jablko vypestujete aj u vás v záhrade. Ako na to?

Granátové jablko vypestujete aj u vás v záhrade. Ako na to?

Granátové jablko je exotické ovocie, ktoré obohatí jedálniček, doplní vitamíny na podporu imunity a v lete príjemne osvieži. Možno sa vyhýbate... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí