Zdieľajte článok:

Chcete sa naučiť správne kompostovať? Zistite, ako na to

:

Biologický odpad tvorí 45 % z celkového komunálneho odpadu. Jeho uskladnenie na skládkach alebo spaľovanie v spaľovniach má výrazne nežiaduce vplyvy na životné prostredie, hlavne pôdu a ovzdušie. Pre nakladanie s biologickým odpadom existuje veľmi efektívna a výhodná cesta – zriadenie záhradného kompostéra a kompostovanie kuchynského odpadu. Stačí si vybrať spôsob kompostovania, vhodnú nádobu na kompostovanie a tvorba kompostu v domácnosti môže začať.

Zdroj: pexels.com

Možno, že spôsob triedenia biologického odpadu je pre vás už dávno vyriešená vec. Máte k dispozícii smetné koše pre jeho pravidelný zber a odvoz. Alebo máte zriadený vlastný kompostér v domácnosti, na balkóne alebo na vašom sídlisku.

záhradkársky klub FEREX

5 dôvodov pre kompostovanie v domácnosti

Na začiatok si upravme naše vnímanie biologického odpadu a zmeňme ho na zdroj pre výrobu kompostu.

Kompostovaním označujeme prírodný proces, kedy dochádza k rozkladu organických odpadov pôsobením mikroorganizmov, vody a kyslíka na humusové látky.

Hlavné dôvody, prečo využívať kompostovanie, sú:

1. ekonomické – znižovanie množstva odpadu, znižovania nákladov spojených s jeho likvidáciou,

2. ekologické – predchádza vznik bioodpadu, ktorý končí na skládkach alebo v spaľovniach,

3. osobné – bývame v dome, sme záhradkári, sme prívržencami bio-eko zmýšľania,

4. pre pôdu - zlepšuje vlastnosti pôdy, dodáva jej živiny, prevzdušňuje ju a znižuje riziko vysychania,

5. pre výsledok - v podobe zdravých plodov zeleniny, ovocia a nádherne kvitnúcich kvetov vašej okrasnej záhrady.

Kompost ako výsledok procesu kompostovania je kvalitné organicko-minerálne hnojivo, ktoré dodáva pôde dôležité živiny a vďaka vysokej hodnote pH zabraňuje okysličovaniu pôdy.

Ako využiť kompost:

  • na zeleninové záhony kvôli zlepšeniu vlastností pôdy,
  • pri zakladaní nových zeleninových záhonov,
  • roztrúsiť do okolia ovocných alebo okrasných stromov a kríkov,
  • do črepníkov pri presádzaní exteriérových aj izbových rastlín,
  • pri jarnom a jesennom mulčovaní trávnikov pre doplnenie potrebných živín,
  • pri zakladaní nových trávnikov.

Kompostovania zdatní záhradkári a pestovatelia poznajú určite aj ďalšie možnosti efektívneho využívania kompostu pre vašu záhradu. Poraďte sa s nimi.

Ako kompostovať bioodpad v domácnosti

„Kompostovanie je ako varenie. Aby ste získali pravú chuť jedla, už vopred viete, aké suroviny potrebujete, ako ich pripravíte, ako ich nakrájate. Tiež v akom pomere ich do hrnca pridáte a ako dlho ich musíte variť.“

Táto citácia pochádza z odborného článku o kompostovaní a my ju použijeme ako inšpiráciu pre priblíženie základných pravidiel kompostovania, ktoré súvisia s kvalitou vyprodukovaného kompostu.

Čo patrí do záhradného kompostéra?

Naša kuchyňa a záhrada sú základom pre kvalitné prírodné hnojivo s minimálnymi nákladmi.

Hlavnými zložkami je tzv. hnedý – uhlíkatý a zelený – dusíkatý odpad, ktorý sa do kompostéra mieša v pomere 1:1.

Hnedý odpad tvoria konáre, lístie, štiepka, slama, škrupinky z orechov, papier, kartón, popol.

Zelený odpad tvoria zvyšky z kuchynského bioodpadu, pokosená tráva, zvyšky rastlín, burina, ale aj výkaly, srsť či perie hospodárskych zvierat.

Do kompostéra môžeme vkladať aj škrupiny z vajíčok, zvyšky kávy, rolky z toaletného papiera, opotrebovanú zeminu z kvetináčov, zvyšky jedál alebo potraviny po záručnej lehote.

Do kompostu nepatria živočíšne produkty a výrobky z nich, varené jedlá vo veľkom množstve alebo rastliny s vyzretými semenami a rozmnožujúce sa koreňovou sústavou.

Zdroj: pixabay.com

3 hlavné spôsoby kompostovania biologického odpadu

Spôsob kompostovania súvisí do istej miery s rozhodnutím, kde bude kompost umiestnený. V záhrade, na poli, v záhradkárskej oblasti, alebo priamo na sídlisku medzi panelákovými domami?

Potom prichádza na rad rozhodnutie o spôsobe kompostovania. Na výber máme minimálne tieto 3 možnosti:

1. Neriadené kompostovanie

To pozná hádam každý: na „tú kopu nosíme“ všetok odpad z kuchyne a záhrady a necháme to tak. Aj takto jednoducho sa dá označiť neriadené kompostovanie, ktoré mnohí poznáme z čias našich starých otcov ako hnojisko. 

Je to zároveň najjednoduchšia forma kompostovania, pri ktorej sa veľký podiel práce necháva na prírode a je vhodná vtedy, ak nepotrebujete mať kompost hotový rýchlo.

Na druhej strane treba zvážiť názor susedov, možnosti prístupu pre zver a tiež skutočnosť, že časom sa bude strácať kompost vyplavovaním a prichádzate o podstatu kompostovania.

riadené kompostovanie

2. Riadené kompostovanie

K dispozícii je jeden alebo viacero kompostérov a vy sa stávate majstrom kompostovania, lebo aktívne riadite proces rozkladu bioodpadu a tvorby kompostu, teda pomáhate prírode.

Môžete si vybrať z rôznych druhov zásobníkov na tvorbu kompostu - plastové, drevené, kovové vyrobené z betónu, kameňov, pletiva alebo dokonca rotačné.

„Dodržiavanie 4 zásad kompostovania je alfou a omegou pri riadenom kompostovaní,“ takto jasne, stručne a zrozumiteľne charakterizujeme tento druh kompostovania.

vermikompostovanie pomocou dážďoviek

Zdroj: pixabay.com

3. Vermikompostovanie

Vyšším stupňom riadeného kompostovania je tzv. vermikompostovanie. Za týmto zvláštnym a odborným názvom sa skrýva úplne prirodzená vec z kolobehu prírody, ktorou je tvorba kompostu pomocou dážďoviek.

4 základné pravidlá kompostovania stanovené pri riadenom kompostovaní, sa mierne upravujú, aby mali novodobí domáci miláčikovia tie najlepšie podmienky na rozmnožovanie sa a spracovávanie bioodpadov.

Tento spôsob je o niečo náročnejší ako riadené kompostovanie, keďže tu pribúda aj starostlivosť o dážďovky a ich počiatočné obstaranie vo väčšom množstve.

Užitočné informácie k vermikompostovaniu nájdete vo vybraných zdrojoch a určite sa k nemu vrátime aj my v niektorom z nasledujúcich príspevkov.

4 pravidlá tvorby kvalitného kompostu v domácnosti

Aby bolo kompostovanie úspešné a mohli sme o nejaký čas využívať obohacujúce prírodné hnojivo, je dobré dodržiavať tieto 4 zásady pri „kŕmení“ kompostéra:

1. Veľkosť materiálov - jednotlivé zložky vkladané do kompostéra krájame, sekáme, striháme, drvíme, pučíme, režeme, štiepime na menšie časti, ideálna je veľkosť „ako palec“;

2. Zloženie a pomer materiálov – zelené a hnedé časti miešame v pomere 1:1;

3. Vlhkosť – pravidelne kontrolujeme a udržiavame správnu vlhkosť v kompostéri;

4. Prístup vzduchu – pravidelne kopeme, prehŕňame, prevzdušňujeme a otáčame.

Zamerajte sa na tieto 4 nevyhnutné veci a vašou odmenou bude „čierne“ prírodné zlatoprázdna nádoba na triedenie biologického odpadu.

Plastový kompostér pre vašu záhradu

Pre nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom si vyberte ekologický plastový kompostér, ktorý ľahko umiestnite vo vašej záhrade a budete si vyrábať vlastný kompost.

Rozmanité portfólio, moderný dizajn a ľahká manipulácia pre vaše komfortné varenie „čierneho“ zlata v záhrade.

Prevedenie záhradných kompostérov a ich vybavenie otvormi či ventilačnými systémami spĺňajú požiadavky na zabezpečenie vlhkosti a pravidelného vetrania.

Jednotlivé druhy a typy plastových kompostérov si detailne prezrite v záhradnom portfóliu na www.ferex.sk.

záhradkársky klub FEREX

 


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 21.09.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
5 spôsobov kompostovania, ktoré vás prekvapia. Poznáte ich?

5 spôsobov kompostovania, ktoré vás prekvapia. Poznáte ich?

Proces kompostovania bol už rozpísaný v mnohých článkoch, v ešte viac receptoch a postupoch. Poďme sa však dnes pozrieť na metódy kompostovania... Čítať ďalej 

Kam vyhodiť obal od pizze? Prinášame praktické rady ako triediť odpad

Kam vyhodiť obal od pizze? Prinášame praktické rady ako triediť odpad

Triedenie odpadu je pevnou súčasťou našich životov. Triedite odpad správne? Praktické rady vám   pripomenú ako triediť špecifický odpad ,... Čítať ďalej 

Návod na kompostovanie: Ako si založiť prvý kompost

Návod na kompostovanie: Ako si založiť prvý kompost

Chcete kompostovať, no neviete ako na to? Prinášame vám kompletný návod  ako si založiť kompost. Staňte sa pánom vlastnej záhrady a vyrábajte si... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí