Zdieľajte článok:

Čo si vybrať do záhrady: Pergolu alebo altánok? Poradíme vám

Obsah článku:

Chceli by ste využiť potenciál vašej záhradky naplno, no neviete sa rozhodnúť, ktoré riešenie je pre vás to pravé? Pergola alebo altánok? Potom je tento článok ako stvorený pre vás.

pergoly vs altánky

Pergola – moderný doplnok do vašej záhrady

Začnime s pergolami. Tým v posledných rokoch popularita neustále stúpa, a tak sa stávajú celebritami medzi záhradnými stavbami.

Často ich môžete vidieť aj na titulkách magazínov o modernom bývaní. Ak teda chcete doma jednu takúto celebritu, ktorá dodá vašej záhrade ten správny ráz a moderný vzhľad, prezrite si ponuku pergol.

pergola pri bazéne

Pre tých čo však nevedia, čo presne pergola je, prinášame aj krátku, vlastnoručne vytvorenú definíciu:

Pergola môže byť voľne stojacaterasová alebo bioklimatická. Stojí na 4 alebo 2 nosných stĺpoch a sprostredkúva majiteľom priestor na oddych v príjemnom tieni.

Pred tým než sa však rozhodnete pre jej kúpu spoznajte jej vlastnosti.

Čo vie ponúknuť pergola vašej záhrade?

1. Cenovo dostupné riešenie

Ceny majú tendenciu stúpať každým rokom, no pergolu stále môžeme vnímať ako zlatú strednú cestu v cene.

Napríklad voľne stojacu hliníkovú pergolu LANITPLAST SOLO 33 nájdete v našej ponuke od 433 €.

pergola lanitplast solo 33

2. Širšie možnosti dizajnu

Ako sme spomínali už aj v našej krátkej definícii, existujú rôzne druhy pergol. To otvára aj širšie možnosti pri výbere.

Viete si vybrať voľne stojacu pergolu, ktorú môžete umiestniť kdekoľvek v záhrade. Druhou voľbou, mimoriadne obľúbenou u zákazníkov, je terasová pergola, ktorú si jednoducho pristavíte k domu.

Poslednou možnosťou, je bioklimatická pergola. Tá sa zasa hodí všetkým, ktorý chcú byť pánmi v spravovaní počasia.

Pergola má totiž desiatky otáčavých lamiel, ktoré si viete regulovať alebo úplne uzatvoriť v prípade dažďu.

3. Kvalitná hliníková konštrukcia a nežltnúci polykarbonát

Pergoly v našej ponuke sú vyrobené z odolného hliníku, ktorý nehrdzavie. Strecha, pokiaľ vynecháme bioklimatické pergoly, je vyhotovená zo silného sendvičového polykarbonátu so 100 % UV ochranou.

Polykarbonát už dávno zo seba striasol mýty od nedôverčivých ľudí. Jeho odolnosť a príjemný vzhľad sú naopak vítanou zmenou po rôznych nedostatočných strechách, ktoré časom strácajú svoj „lesk“.

vyberateľný polykarbonát

Strešné panely vám nielenže prepustia 90 % svetla, no postarajú sa aj o ochranu vášho sedenia a celej terasy pred dažďom, krúpami či snehom. Sú odolné voči vysokému zaťaženiu. Pokiaľ ich však napríklad v zime nechcete nechávať vystavené mrazu a snehu, strešné panely viete jednoducho vytiahnuť a uskladniť v interiéri vašej garáže.

vyberateľný polykarbonát

4. Nastaviteľná výška nôh pergoly a doplnky

Niektorí ľudia si pergolu nekupujú na oddych, ale na praktické účely, akými sú napríklad aj parkovanie auta. Namiesto garáže, či prístrešku na auto, využijú flexibilitu nôh pergoly a prispôsobia si ju tak, aby ho ochránila pred dažďom, snehom či prudkým slnkom.

Pergolu si viete vylepšiť aj rôznymi doplnkami ako sú napríklad bočná stena, vďaka čomu sa z nej stane viac uzatvorená stavba. Ďalej si viete zadovážiť prepojovací kit, pokiaľ si chcete vyskladať dlhšiu pergolu, kryciu zástenu či osvetľovací systém.

bočná stena k pergolám

5. Skrášlenie záhrady či domu

Nemôžeme opomenúť jednoduchý, čistý a veľmi vkusný dizajn pergol. Práve tento bod zohráva dôležitú úlohu pri výbere vhodnej stavby na záhradu.

Pokiaľ ste teda fanúšikom minimalizmu a jednoduchosti, pergola je pre vás to pravé orechové.

Prečo sa rozhodnúť pre pergolu?

Pergola je veľmi príjemným a praktickým doplnkom k domu aj do záhrady. Nevyžaduje si takmer žiadnu starostlivosť, jej cena sa pohybuje už od 433 eur, no vie sa vyšplhať aj k 3000 eurám.

Viete si vybrať či ju chcete mať ako súčasť domu alebo len voľne stojacu v záhrade. Zároveň si môžete nastaviť jej výšku, pri bioklimatických pergolách nastaviť lamely a tým regulovať svetlo a podobne.

pergola z profilu

Komu sa teda pergola hodí? Každému, kto hľadá v stavbe na záhrade flexibilitu. Pergola ponúka mnoho možností a vie reagovať na potreby majiteľov pružnejšie ako altánok. Zároveň má moderný, minimalistický vzhľad, čo ocenia ľudia preferujúci jednoduchú, čistú architektúru.

Altánok – multifunkčný prístrešok do záhrady

 Druhou alternatívou, ktorú si v nasledujúcich riadkoch priblížime je altánok. Pod pojmom altánok si predstavíme zrejme každý niečo iné, keďže niekto si vizualizuje altánok, ktorý spĺňa požiadavky japonskej architektúry s vežičkami a zahnutými rohmi. Ďalší si zas predstaví altánok ako drevený hexagon s posedením a s ohniskom uprostred.

Naše altánky sú však jednoduchším variantom s vkusne ladeným dizajnom a vysoko praktickým využitím.

altánok v noci s podsvietením

Čo vie ponúknuť hliníkový altánok vašej záhrade?

1. Trvácny vzhľad

Altánok vyrobený z hliníkových profilov na rozdiel napríklad od drevených altánkov nepodlieha korózií, nehrozí mu napadnutie škodcami a vydrží akékoľvek počasie.

Altánok vám teda dlhodobo vydrží v takom vzhľade, v akom ste ho kupovali.

2. Jednoduchá montáž

Altánok, či už ho chcete dať na pevný podklad alebo trávu, je jednoducho postaviteľný. Jeho montáž zvládnu dvaja zruční ľudia v priebehu dňa.

3. Minimálna starostlivosť

Našou obľúbenou vlastnosťou pri altánkoch je ich bezúdržbovosť. Žiadne zdĺhavé lakovanie dreva, žiadne ošetrovanie voči škodcom. Altánok z hliníkových profilov jednoducho postavíte a užívate si jeho výhody.

altánok s posedením

Ak ho predsa len chcete nejako očistiť, postačí vám na to čistá voda a handrička. Prípadné nečistoty veľmi ľahko vyčistíte aj bez invazívnych čistiacich prostriedkov.

4. Ventilácia a odvádzanie dymu pri grilovaní

Veľkou vychytávkou pri našich altánkoch je ventilačný otvor. Sami viete, že z grilovania vie byť poriadny dym, ktorý vám dráždi oči, páli na koži a zalieva vás horúčava.

Tieto nepríjemné pocity môžete veľmi ľahko eliminovať vďaka funkcii altánkov odvádzať dym z grilovania cez ventiláciu.

5. Siete proti hmyzu a závesy

Altánky v našej ponuke môžete doplniť o moskytiéry, a tak sa zbaviť otravného hmyzu, ktorý pôjde za chutnými vôňami šíriacimi sa z vašich jedál cez deň a v noci komárov, vyhľadávajúcich hostinu.

siete proti hmyzu

V ponuke taktiež nájdete závesy, ktoré pomôžu regulovať doobedné či poobedné slnko, aby ste tak mohli bez problémov sedieť v altánku od rána do večera.

6. Multifunkčné využitie

Altánok vám poslúži ako miesto na posedenie s priateľmi či s rodinou, umiestniť si doň môžete kaďu či vírivku na kúpanie, gril, ale aj miesto na majstrovanie.

Jeho využitie je len na vás.

Čo si vybrať do záhrady - pergolu alebo altánok?

 Rozdiel medzi pergolami a altánkami je len minimálny, a preto je otázka čo si zvoliť, vecou vkusu. Pergoly vám prinášajú väčšiu flexibilitu, zatiaľ čo altánky prinášajú stabilitu a odolnosť na dlhé roky.

Oba prístrešky však slúžia na poskytnutie tieňa v záhrade, oddych a využitie vašej záhrady naplno. Nech už si vyberiete akokoľvek, je dôležité, aby produkt spĺňal vaše nastavené praktické aj estetické podmienky.

Ponuku pergol si môžete prezrieť po kliknutí na nasledovný banner. 

banner pergoly

Ponuku altánkov nájdete po kliknutí na banner.

banner altanky


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 30.05.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Domov je pre nás miesto, kde si priestor vytvárame a zdobíme tak, aby sme sa tam cítili, čo najlepšie. Zabúdať by sme však nemali ani na... Čítať ďalej 

Ako si vybrať správny kotlík na guláš? Poradíme vám

Ako si vybrať správny kotlík na guláš? Poradíme vám

Zvažujete kúpu kotlíka , no neviete ako na to? Rozhodli sme sa pre vás spísať užitočné informácie, ktoré vám pomôžu vybrať si ten pravý pre... Čítať ďalej 

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Cestovanie na bicykli prospieva telu aj mysli. Tento ekologický spôsob prepravy sa čoraz viac dostáva do povedomia aj na Slovensku. Ako vybrať... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí