Zdieľajte článok:

Pestovateľ Majo Molnár radí: Čerstvo vysadené ovocné stromy polievajte celú zimu

Obsah článku:

Starostlivosť o ovocný strom nekončí pri výsadbe. Otázkou je, čo s ním, keď už ho mám zasadený v zemi.

Mal by som ho polievať počas zimy? Ako ho správne ostrihať či ochrániť pred škodcami? Na všetky vaše otázky odpovedá v rozhovore skúsený pestovateľ Majo Molnár, ktorý má vo svojej vlastnej záhradke až okolo 1050 druhov rastlín.

Je známy najmä zo záhradkárskych skupín, kde si po jeho odporúčania chodia stovky ľudí. Vyhľadáva neopozerané spôsoby pestovania, experimentuje a prináša nové poznatky do sveta záhradkárov každý deň.

zber jabĺk do drevenných sudov

Zdroj: pixabay

Čo prvé spraviť pri stromčekoch po ich zasadení?

Záhradkársky klub FEREX

Ako prvé by som určite dal stromčeku oporu a poriadne ho polial, ideálne dažďovou vodou. Dažďová voda je vždy 100 % najkvalitnejšia. Tesne po vysadení stačí polievať každý tretí deň, keďže jeseň zvykne byť daždivá.

U voľnokorenných stromov hneď po zasadení, treba samozrejme zostrihať korunku, aby bola rovná veľkosti koreňovej sústavy. Iba tak ju dokážu korene vyživiť.

Stačí ponechať stromu tri-štyri hlavné halúzky z ktorých sa vytvoria kostrové haluze. Záleží však od odrody alebo od tvaru v akom ho chceš pestovať.

Keď ho chceš pestovať napríklad ako kotlovitú korunu, tak si necháš štyri haluze, ktoré idú do bokov. Keď ho chceš ako štíhle vreteno, tak necháš jednu haluz, ktorá rastie dohora a 3-4 haluze necháš rásť do bokov, pričom sa zrežú na rovnakú výšku. A podľa toho ako veľmi kolmo nahor rastú, urobíme rez za vonkajším alebo dovnútra smerujúcim očkom a následne začiatkom leta skorigujeme.

Veľa ľudí nechá po zasadení voľnokorenného stromčeka všetky, aj bočné halúzky, ktoré má narastené a taktiež neskrátia korunku. To má za následok to, že nadzemná časť stromu je väčšia ako koreňová sústava a nedokáže ho teda dostatočne zásobiť. Preto strom začne chradnúť.

polievanie ovocných stromov záhradnou hadicou

Zdroj: pexels.com

Pokiaľ je strom v črepníku a má bohatú koreňovú sústavu, môže sa nechať korunka a iba haluze zostriháte na jednu výšku. Treba ho však pravidelne zalievať, ak je suchá zima.

Suchá zima je aj vtedy, keď napadne sneh. Voda sa cez zamrznutú zem dostane ťažšie ku koreňom a taktiež je toho snehu obvykle tak málo, že nedokáže poskytnúť stromom dostatočné množstvo vody.

Prvý rok by som inak strom ani nehnojil len by som po zostrihaní pozoroval jeho rast.

Ako pripraviť mladé ovocné stromy na zimu?

Ako prvé mi napadlo, keď bývate niekde na lazoch, obaliť strom pletivom, aby ho neožrali srnky. Inak naše štandardné ovocné stromy netreba pred zimou nijako chrániť.

Exotickejšie ovocné stromy stačí zabaliť do textílie až pri prvých silných mrazoch.

Tie čo sú exotickejšie ako napríklad figy, hurmikaki, granátové jablká a podobne sa im zvyknú, keď sú čerstvo vysadené, lístím izolovať korene a baliť do netkanej bielej textílie. Nie som však veľmi zástancom toho, aby sa stromy balili už počas jesene.

Je to úplne zbytočné z toho dôvodu, že sa tam dostane pleseň, rozličný škodcovia, húsenice tam budú prezimovávať a podobne.

zasnežené jablko na jabloni

Zdroj: pixabay.com

Namiesto toho by som odporučil sledovať predpoveď počasia a deň predtým keď zahlásia, že bude – 10°C oblečiete bundu, vyjdete von, obalíte stromček do bielej netkanej textílie a necháte ho tak až dokým neprestanú silné mrazy, cca koncom februára alebo v polovici februára. Vtedy sa stromčeky odbalia, aby pri slabších mrazoch ešte vymrzli všetci škodcovia a choroby, ktoré sa dostali pod textíliu počas zimného obdobia.

To, že ovocné stromy všetci obaľujú príliš skoro spôsobuje, že prežívajú škodcovia ako napríklad listomôľka figovníková.

Pri tropických rastlinách ešte môžeme preventívne ochrániť korene takým spôsobom, že okolo kmeňu nakopcujeme zeminu a aj v prípade vymrznutia nadzemnej časti vyrastú rastliny opäť z ušľachtilého vrúbľovaného miesta alebo pukov, ktoré boli zeminou chránene.

Ochraňuješ mladé ovocné stromy pred škodcami?

Pri mladých stromčekoch odporúčam čo najviac stromy postrekovať, aby mali čo najmenej škodcov a mohli energiu investovať do rastu, nie do boja so škodcami. Keď je strom už veľký, veľakrát si so škodcami poradí aj sám alebo si s ním poradia napríklad lienky, ktoré zožerú vošky a podobne.

Napríklad keď máš pri sebe slivky a broskyne, celé leto máš vošky na slivkách. Na zimu prechádzajú vošky na broskyne, kde si v koncoch halúzok vytvoria miesto na prezimovanie. Na jar, keď je opäť teplejšie si ešte pochutia na broskyni a potom zasa prejdú, preletia alebo ich odnesú mravce naspäť na slivky.

vošky parazitujúce na rastline

Zdroj: pixabay.com

Väčšinou teda striekam v predjarí slivky a broskyne. Keď vidím, že sa vošky premnožili, tak stromy postrekujem dokedy mi to dovoľuje situácia – ešte pred dozretím plodov. Samozrejme, netreba zabudnúť poodstrihávať konce halúzok kde vošky prezimovávajú. Najlepšie je tieto miesta vidieť na broskyniach a nektárinkách, kde sa na koncoch haluzí nachádza zdeformované miesto so „slizom“.

Ostatné ovocné stromy by som striekal až keď sa prejavia škodcovia. Snažím sa čo najmenej striekať, no často je to nutnosť ak chcete dopestovať úrodu.

Na ostatných škodcov fungujú počas sezóny lepové pásy ako napríklad na vrtivky čerešňové, slivkové či orechové. Tie je najlepšie aplikovať v počtoch podľa návodu.

Lepové pásy na kmene však nepoužívam, keďže mám na dvore a v záhrade tak veľa stromov, že sa jeden druhého dotýkajú. Preto napríklad vošky, mravce aj samičky piadivky jesennej vedia prejsť po korunách stromov, krov či po okrasných rastlinách a nezastavili by ich ani lepové pásy na kmene.

Je potrebné polievať čerstvo vysadené ovocné stromy v záhrade počas zimy?

Rozhodne je, pokiaľ nie je daždivá zima.

Za celú zimu keď u nás na západe Slovenska nasneží pol metra snehu, to je v skutočnosti len 5 cm vody.

Čestvo vysadené ovocné stromy je nutné polievať aj cez zimu, aby nevyschli.

A 5 cm vody na takomto kúsku ako je plocha sadených koreňov je vlastne len 1-2 litre vody. Tak si predstavte, že za celú zimu by ste poliali stromček len litrom vody. Ten strom počas zimy nie vymrzne, ale vyschne.

Polievať však treba iba stromy, ktoré sú čerstvo vysadené na jeseň. Pokiaľ máte staršie stromčeky, majú už rozvinutú koreňovú sústavu a vedia si preto efektívne čerpať vodu zo zeme sami.

Začne ovocný strom rodiť už nasledujúci rok pokiaľ bol zasadený na jeseň?

Keď máte ovocný strom v kvetináči, už prvý rok sa môžu nechať nejaké tri-štyri plody (maximálne) na ochutnávku.

Keď je to voľnokoreň, jednoznačne prvé minimálne dva roky je potrebné zrušiť už kvety, aby strom nevysiľovali.

Hoci budete mať aj prvý aj druhý rok úrodu, no keď ju necháte narásť, na ďalšie roky budete mať veľmi slabú úrodu lebo energia, ktorú mal investovať strom do rastu, investoval do plodov.

Náhodou sa ešte na strom dostanú škodcovia kvôli jednému plodu, nebudete môcť strom kvôli plodu striekať, dostanete sa do začarovaného kruhu a strom nebude rásť.

mokré jablko na jabloni

Zdroj: pxhere.com

Keď už príde čas na to, aby som si plody na ovocnom strome nechal, je nutné robiť ich prebierku?

Áno, je to vhodné. Ako príklad si môžeme uviesť jabloň. Tým, že z piatich vedľa seba rastúcich plodov odstrihnem tri, ďalšie dva narastú plnohodnotne veľké a chutné. Keby nechám všetkých päť, narastú omnoho menšie.

Taktiež je to dobré aj z toho dôvodu, že keď jedno jablko priláka škodcu, červík sa ním prehryzie a znehodnotí ho, to až tak nevadí. No keby bolo narastených päť jabĺk tesne vedľa seba a červík si spraví okruh cez všetky, mám poškodené všetky jablká

Prebierka je zostrihávanie plodov na stromoch, ktoré rastú na jednej vetve tesne pri sebe.

jablká narastené tesne pri sebe

Zdroj: pixabay.com

Prebierku teda treba jednoznačne robiť. Ja som nedávno skúšal na hurmikaki nechať všetky plody zo zvedavosti, koľko ich bude. Má ich vyše štyristo, no sú malé. Za normálnych okolností, keby urobím prebierku, tak sú oveľa väčšie.

Niektorí robia prebierku už pri kvetoch, no to je nebezpečné z toho dôvodu, že ti môže práve tie dva kvety, ktoré si nechal na strome včela neopeliť a nebudeš mať žiadnu úrodu. Preto sa prebierka robí až keď začnú rásť plody a máš teda istotu, že bol kvet opelený.

Zhrnutie

  Ako prvé po zostrihaní je nutné ovocné stromy dostatočne poliať a ostrihať.

  Klasické ovocné stromy netreba pred zimou chrániť, exotickejšie stačí obaliť netkanou bielou textíliou pri silnejších mrazoch.

  Mladé ovocné stromy je dobré striekať čo najviac, aby nevenovali energiu do boja so škodcami, ale do rastu.

  Pokiaľ nie je daždivá zima, treba čerstvo vysadené ovocné stromy v záhrade pravidelne zalievať.

  Pri kvetináčovaných ovocných stromoch môžete nechať na ochutnávka 3-4 plody prvý rok po zasadení, pri voľnokorenných treba zrušiť prvé dva roky už kvety, aby strom nevysili.

  Vždy je dôležité robiť prebierku plodov.

záhradkársky klub FEREX


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a najradšej pestuje v záhrade rastliny, pri ktorých sa každému zapletie jazyk, ako napríklad fejchoa či jaboticaba.

Publikované: 26.10.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Pestovateľ Majo Molnár radí: Ovocné stromy si kupujte podľa času zrenia, nie podľa mena

Pestovateľ Majo Molnár radí: Ovocné stromy si kupujte podľa času zrenia, nie podľa mena

Pestovanie ovocných stromov od ich výberu, cez sadenie, strihanie, zber plodov či ochranu pred škodcami, si vyžaduje od záhradkárov pozornosť aj... Čítať ďalej 

Veľký rozhovor s vinárom: Aký proces sa ukrýva za výrobou domáceho bieleho vína?

Veľký rozhovor s vinárom: Aký proces sa ukrýva za výrobou domáceho bieleho vína?

Vinohradníctvo je alchýmia. Dopestovať pekné, zdravé hrozno a spracovať z neho prvotriedne víno znamená venovať vinohradu veľmi veľa času a... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí