Zdieľajte článok:

Ako si vybrať správny kotlík na guláš? Poradíme vám

Obsah článku:

Zvažujete kúpu kotlíka, no neviete ako na to? Rozhodli sme sa pre vás spísať užitočné informácie, ktoré vám pomôžu vybrať si ten pravý pre vás.

guláš varený v smaltovanom kotlíku na prenosným ohniskom

Zdroj: pixabay.com

Kotlík či kotlinu? 

Každý z nás už ochutnal lahodný, čerstvo uvarený kotlíkový guláš. Oddych vonku na terase, v záhrade či na chate, stretnutie priateľov a rodiny - to všetko sa nám spája s varením kotlíkového gulášu. 

Pokiaľ si chcete aj vy počas teplých jarných večerov a horúcich letných nocí spríjemniť posedenie gulášom, je na čase vybrať si ten najlepší kotlík podľa vašich potrieb.

gulášová polievka

Zdroj: pixabay.com

Kotlík na guláš

Aký kotlík na guláš si vybrať? Záleží od viacerých faktorov. V prípade zakúpenia kotlíka rátajte s tým, že budete potrebovať trojnožku, na ktorú kotlík zavesíte a taktiež ohnisko

Nemusíte si však kvôli ohnisku zakladať na záhrade oheň. Jednoduchým riešením je kúpa prenosného ohniska, ktoré vám poslúži nielen na prípravu kotlíkového guláša, ale aj na opekanie špekačiek a alternatív tomu podobných. 

Kotlík sa hodí každému, kto neplánuje variť len doma, ale chcel by si ho vziať aj s ohniskom na cesty ako napríklad na stanovačky, chatovačky, rybačky či ďalšie aktivity spojené s pobytom v prírode. 

Pokiaľ varíte guláš v kotlíku nad ohňom, netreba zabúdať na opatrné zaobchádzanie napríklad pri miešaní, keďže stabilita zaveseného kotlíka je nižšia ako v prípade stabilnej kotliny. 

Kotlina na varenie gulášu 

Druhým riešením je zakúpiť si kotlinu. Kotlina si bude vyžadovať stále miesto na vašej záhrade, dvore či v iných priestoroch. Rozmerovo je o čosi väčšia a tým pádom menej skladná. 

S kotlinou však máte istotu, že sa váš guláš uvarí nad kontrolovaným ohníkom. Keďže kotlina funguje pri zakurovaní podobne ako kachle, je mimoriadne jednoduché nad ňou uvariť guláš. 

kotlina

Pokiaľ si zakúpite kotlinu, nebudete musieť bojovať s problémom ako je neporiadok z popola. Taktiež sa vám kotlík pri miešaní nebude kývať a dym pôjde von z komína, takže vás od neho nebudú štípať oči.

Pokiaľ chcete kotlík s kotlinou v jednom balení odporúčame siahnuť napríklad po kotlíkovom sete Gulášový kotlík Activa Stew. Súčasťou tohto setu je nerezová naberačka a odnímateľný popolník.

Ako si vybrať materiál kotlíka?

Ďalším aspektom pri výbere vhodného kotlíka je rozhodne jeho materiál. Aké výhody a nedostatky má smaltovaný, nerezový, liatinový, medený či železný kotlík? 

guláš variaci sa v kotlíku nad ohniskom

Zdroj: pixabay.com

Nerezový kotlík na guláš 

Nerezový kotlík sa vyznačuje najmä odolnosťou materiálu. To znamená, že pokiaľ vám padne, pravdepodobne sa mu nič nestane. Nerez je veľmi odolný materiál, a preto sa stáva čoraz viac obľúbeným materiálom nielen v kuchyni.

Lákavá je aj nižšia obstarávacia cena, ktorú nerezové kotlíky zaručujú. 

Varenie v nerezovom kotlíku je pohodlné, no odporúčame častejšie guláš miešať, keďže nerez má väčšiu náchylnosť na pripálenie jedla. Povrch kotlíka je nelepivý a vďaka tomu bude jeho čistenie jednoduchou záležitosťou. 

Nerezový kotlík sa taktiež vyznačuje ľahkosťou. Preto keď naplníte kotlík gulášom, nebude taký ťažký na prípadnú manipuláciu ako to môže byť napríklad v prípade smaltovaného kotlíka.

Výhody

 • nelepivý povrch
 • nižšia obstarávacia cena
 • ľahká manipulácia
 • jednoduché čistenie
 • odolný materiál proti pádom

Nedostatky 

 • väčšia náchylnosť k pripáleniu jedla pri nepravidelnom miešaní

Smaltovaný kotlík na guláš

Prvou voľbou domácností často býva práve smaltovaný kotlík. Je to slovenská klasika overená rokmi. Smaltovaný kotlík býval drahším tovarom, no momentálne sú obstarávacie ceny takmer na rovnakej úrovni s nerezovými kotlíkmi.

Smalt je výnimočný v tom, že je odolný voči priháraniu. Nemusíte sa preto báť, žeby váš guláš nedopadol podľa vašich predstáv. Čistenie smaltovaného kotlíku je taktiež jednoduchou záležitosťou. 

Pozor si však treba dávať pri manipulácii s kotlíkom. Pády znáša menej dobre ako nerez a ľahko by sa mohlo stať, že sa váš kotlík poškodí a nebude vhodný na ďalšie používanie. 

Výhody 

 • kvalitný materiál
 • jedlo v ňom neprihorí
 • zdravotne nezávadný materiál
 • jednoduché čistenie

Nedostatky

Liatinový, medený a železný kotlík na guláš

Liatinový aj medený kotlík sú taktiež vynikajúcou voľbou, no výrazne si pri nich priplatíte.

Železné a liatinové kotlíky sa čistia jednoducho, no sú náchylné k hrdzaveniu.

Medený kotlík vám vydrží v domácnosti po generácie. Jeho slabou stránkou je čistenie, ktoré je náročnejšie ako pri ostatných materiáloch.

Ako si vybrať objem kotlíka?

Ďalším faktorom, ktorý rozhoduje pri výbere kotlíka je jeho objem. Záleží od toho koľko ľudí budete hostiť avšak vo všeobecnosti odporúčame vziať kotlík s väčším objemom ako potrebujete. Prečo?

Vždy je lepšie mať kotlík, v ktorom uvaríte guláš pre viac ľudí a ešte vám v ňom ostane rezerva, ako keby ste mali malý kotlík a nevedeli by ste naraz uvariť dostatok gulášu pre každého. 

Pre lepší prehľad sme pre vás vytvorili túto infografika, na základe ktorej sa budete vedieť jasnejšie rozhodnúť, ktorý kotlík bude pre vás ten pravý. 

tabuľka objemu kotlíkov

Ako si vypočítať, koľko porcií viem uvariť v kotlíku?

Stačí vám jednoduchá matematika. Počet litrov kotlíka napr. 8 litrov si vydeľte 0,5, čo predstavuje priemernú porciu pre jedného človeka. Nezabudnite, že kotlík nebude naplnený až povrch, takže je treba odpočítať - 1 liter

 • 7 litrov : 0,5 litra porcia = 14 porcií

Záleží však aj od viacerých faktorov ako je stavba samotného kotlíka, obsah gulášu a podobne, takže tieto čísla sú iba hrubým náčrtom pre lepšiu predstavu.

Aké príslušenstvo si vybrať ku kotlíkom na guláš?

Máte už vybratý kotlík? Super. Tak potom nám zostáva ešte jedna dôležitá vec. Poďme sa pozrieť na “must have” príslušenstvo, pokiaľ chcete variť guláš v kotlíku: 

 •  Naberačka

Jednoznačne dôležitý doplnok. Potrebujete predsa niečím túto skvelú pochúťku nabrať, no nie? Dvíhať kotlík a nalievať guláš do tanierov priamo veľmi neodporúčame. Preto radšej siahnite po naberačke. 

 • Ohnisko pod kotlík

Pokiaľ ste sa nerozhodli pre kotlík s kotlinou, ideálnym doplnkom bude prenosné ohnisko, ktoré si budete môcť rýchlo a bezpečne zapáliť kdekoľvek, bez vyrábania prírodného ohniska.

 • Trojnožka na kotlík

Ak chcete investovať do klasického kotlíka bez kotliny, potrebovať budete aj stojan na kotlík, na ktorý ho bezpečne zavesíte.

 • Drevené uhlie, drevo, brikety

V kotline musíte niečím prikúriť, aby ste úspešne založili oheň. Na to vám vynikajúco poslúži drevo, uhlie či brikety. 

 • Pokrievka na kotlík

Ako udržať guláš teplý? Dokúpte si ku kotlíku pokrievku, ktorá ho nielen ochráni pred rýchlym vychladnutím, ale aj rôznym topiacim sa hmyzom či prípadnými nečistotami.

 • Servírovací kotlík

Ako vkusne naservírovať guláš? Aj na to máme odpoveď. Servírovací kotlík s uškom a objemom 0,8 litra sa o to postará. Kotlík bude zavesený na stojančeku, takže sa nemusíte obávať toho, že budete musieť položiť horúci kotlík na stôl.

servírovací kotlík na podávanie gulášu

 • Lyžičky, nože, varešky

Čím nakrájať mäso, zamiešať alebo zjesť guláš? Netreba zabudnúť ani na takéto detaily, ktoré sú však mimoriadne potrebné pri varení či konzumovaní jedál. Ak vám niečo z toho chýba, v našom e-shope nájdete všetko potrebné. 

Vyberte si kotlík vysokej kvality

Nech už ste sa počas čítania článku rozhodli akokoľvek, v našom e-shope nájdete kotlíky rôznych veľkostí aj materiálov, z ktorých si rozhodne vyberiete. 

Stačí kliknúť na banner a vyberať.

banner na kotlíky


Autor článku:
Bianka Verešová
Bianka Verešová

Bianka je človek marketingový. Okrem pestovania sociálnych sietí vo voľnom čase pestuje snáď všetky druhy izbových rastlín a byliniek.

Publikované: 19.04.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Domov je pre nás miesto, kde si priestor vytvárame a zdobíme tak, aby sme sa tam cítili, čo najlepšie. Zabúdať by sme však nemali ani na... Čítať ďalej 

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Cestovanie na bicykli prospieva telu aj mysli. Tento ekologický spôsob prepravy sa čoraz viac dostáva do povedomia aj na Slovensku. Ako vybrať... Čítať ďalej 

Veľké porovnanie skleníkov a fóliovníkov. Do čoho sa vám oplatí investovať?

Veľké porovnanie skleníkov a fóliovníkov. Do čoho sa vám oplatí investovať?

Skleník a fóliovník by sme mohli považovať za produkty, ktoré k sebe majú blízko, a to nielen využitím, ale aj vlastnosťami. Nie sú však úplne... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí