Zdieľajte článok:

Ako si vybrať rebrík? Prinášame vám 11 tipov, ako na to

Obsah článku:

Rebrík je síce starou klasikou základnej výbavy záhradníka, domáceho majstra a remeselníka, ale aj tak považujeme za efektívne zamyslieť nad jednotlivými parametrami, výhodami a bezpečným používaním tohto hobby či profesionálneho pomocníka. Isto je dobré poznať, podľa čoho si vybrať správny rebrík, aby spĺňal vaše očakávania komfortného, stabilného a bezpečného používania. Prezradíme aj základné dôvody, prečo sa rozhodnúť pre nákup jedného z viac ako 40 typov rebríkov v našom sortimente pre dom, záhradu a stavbu.

drevený rebrík rozložený

S kvalitným rebríkom dosiahnete tam, kde potrebujete, ale narazili ste na výškové limity. Rebríky oceníte či už doma, v záhrade alebo pri vykonávaní rôznych remeselných a stavbárskych prác. Pomôžu pri práci a zabezpečia komfort, stabilitu a potrebnú výšku s ohľadom na vašu bezpečnosť.

Nie je rebrík ako rebrík

Základné kategórie rozdelenia rebríkov pre jasnejšiu a presnejšiu predstavu celého nášho portfólia rebríkov:

1. Schodíky – najnižšia forma rebríkov, ktoré majú namiesto priečok schodíky a môžu byť jednostranné aj obojstranné, sú najmenšie rozmerom.

2. Rebrík – jednoduchý rebrík s nemennou dĺžkou, ktorý potrebuje zvislú oporu, aby sa zabezpečila jeho stabilita.

3. Teleskopický rebrík – jeho jednotlivé diely sa zasúvajú vedľa seba a je možné ľahko meniť potrebnú výšku, v závislosti od realizovaného úkonu.

4. Kĺbový rebrík – rebrík so zaujímavou variabilitou a možnosťou vytvoriť z neho aj plošinu, a prispôsobiť sa rozličnej práci vo výške.

5. Viacdielny rebrík – skladá sa z dvoch alebo troch dielov a je to najobľúbenejší typ rebríkov vôbec pre svoju variabilitu.

6. Štafle – veľmi klasická forma rebríkov s priečkami alebo schodíkmi, na ktorých sa dá pracovať aj obkročmo.

7. Mostík – môže ísť o samostatnú formu rebríka alebo ako jedna z možností multifunkčného rebríka, kedy sa dá využiť ako mostík alebo plošina.

Naše skúsenosti s predajom rebríkov potvrdzujú, že aj pri výbere rebríka sa oplatí porozmýšľať a dopredu si prejsť aktivity, pri ktorých ho budete používať. Až následne sa pustite do prezerania a výberu vhodného produktu, druhu, prevedenia a materiálu.

7 hlavných dôvodov pre nákup rebríka u nás

Hobby a profesionálne drevené, hliníková a teleskopické rebríky na  www.ferex.sk pre stabilitu a bezpečnosť vašich prác vo výškach.

1. Široké portfólio rebríkov = máte si skutočne z čoho vyberať

Z ponuky viac ako 40 druhov drevenýchhliníkových a teleskopických rebríkov si hravo vyberie domáci kutil, záhradkár aj remeselník.

Jednotlivé rebríky sa líšia materiálom, prevedením (rebrík, štafle, viacdielny rebrík), výškou, počtom priečok, príslušenstvom a pod.

Presné informácie sú pri každom rebríku v jeho detailnom popise a pokryjú väčšinu najčastejších otázok. Ak máte iné dotazy, radi vám odpovieme na chate alebo iných kontaktoch.

hliníkový rebrík v hale

2. Stabilita a pevnosť rebríkov vďaka materiálom a konštrukcii

Kvalitný materiál (drevo a hliník) a pevná konštrukcia sú prioritnou požiadavkou všetkých produktov z tejto kategórie. Ich cieľ je jednoduchý – stabilita, pevnosť, istota a bezpečnosť majiteľov rebríkov pri všetkých prácach vo výške.

Nosnosť rebríkov je štandardná – 150 kg.

3. Bezpečnosť rebríkov pre dom, záhradu i stavbu

Všetky rebríky spĺňajú európske normy STN EN 131 charakterizujúce hlavné rozmerové štandardy a požiadavky na bezpečnosť rebríkov.

Vybrané druhy rebríkov majú bezpečnostný zaisťovací mechanizmus a stabilizačnú tyč opatrenú protišmykovými plastmi.

4. Kvalitné spracovanie rebríkov

Kvalita spracovania a prepracované detaily sú tiež výrazným prvkov, ktoré deklarujú kvalitu rebríkov v našom portfóliu.

Oblé hrany, pevné a komfortné posúvanie posúdite individuálne pri jednotlivých druhoch rebríkov a materiáloch, z ktorých sú zhotovené.

5. Všestranné použitie hobby a profesionálnych rebríkov

Jednotlivé typy rebríkov využijú hobby záhradkári, domáci majstri a tiež profesionálni stavbári, maliari a iní remeselníci.

starý drevený rebrík využitý ako dizajnový doplnok

6. Slovenský výrobca rebríkov

S cieľom podpory a prezentácie produktov zo Slovenska pochádzajú rebríky od overených slovenských výrobcov. Ich nákupom podporíte regionálny slovenský trh aj vy.

7. Nákupom rebríkov online šetríte čas a peniaze

Rebríky si jednoducho a rýchlo objednáte z pohodlia vášho domova alebo kancelárie a my vám ich dodáme priamo na vami uvedenú adresu čo najskôr (štandardne do 2 dní, ak sú na sklade). Týmto spôsobom šetríte váš čas a peniaze spojené s ich nákupom a dopravou.

ROČNE predáme VIAC ako 350 rebríkov, čo je jasným dôkazom, že naši zákazníci – záhradkári, majstri, stavbári - si u nás majú skutočne z čoho vybrať. A so svojou voľbou sú veľmi spokojní.

Práce, ku ktorým potrebujete rebrík, idú ruka v ruke s pracovným alebo záhradným náradím, ktoré pri nich používate. Aby ste sa vyhli zbytočným opakovaným nákupom, prezrite si aj záhradné vybavenie a doplňte si vaše zásoby včas.

11 parametrov dôležitých pri výbere dobrého rebríka

Pred kúpou rebríka si položte hneď niekoľko otázok: Na čo ho budem používať? Budem ho používať skôr vo vnútri alebo vonku? Budem ho opierať o budovy, stromy alebo potrebujem samostatne stojaci? Do akej výšky sa potrebujem pomocou rebríka dostať?

Aj na základe odpovedí na tieto otázky si môžete vybrať rebrík, ktorý bude spĺňať vaše očakávania a predídete sklamaniu.

Zároveň venujte pozornosť nasledujúcim 11 parametrov, ktoré berte isto do úvahy pri zvažovaní nákupu nového rebríka:

1. Veľkosť rebríka

Ak hovoríme o veľkosti rebríkov, stretávame sa s tromi dôležitými údajmi - dĺžka rebríka, pracovná výška a oporná výška.

Dĺžka rebríka je len orientačná, lebo ju nikdy nevyužijete celú, pretože ak rebrík opierate o múr, vždy ho tam prikladáte pod určitým uhlom, nestojíte až na poslednej priečke. 

Oporná výška je cca o 10 až 20 cm nižšia ako predchádzajúca hodnota. Ide o miesto - výšku, kde sa rebrík dotkne oporného múra (bodu). Rebrík sa opiera o opornú stenu (múr) pod uhlom 75 ° – 80 °.

Pracovná výška je výška, kam dosiahne priemerne vysoký človek, ak stojí na 3. priečke od vrchu rebríka. Táto pozícia je z hľadiska komfortu a bezpečnosti ideálna.

muž nesie drevený rebrík na pleciach

2. Účel rebríka

Podľa toho, ako sa rebrík využíva, ich môžeme rozdeliť do 2 základných kategórií.

a)      Hobby rebríky – ide o bežné a občasné používanie rebríkov pri prácach v záhrade alebo v domácnosti.

b)      Profesionálne rebríky – ide o každodenné používanie počas špecifických prác, kde sú veľmi vhodné multifunkčné prevedenia s výsuvnými mechanizmami. Práve profesionál dokáže plne využiť všetky možnosti, ktoré tieto rebríky poskytujú. 

 3. Počet priečok na rebríku

Častokrát sa práve toto kritérium stane jedným z tých najdôležitejších pri určovaní úžitkovej hodnoty rebríka. Môže byť však aj veľmi zavádzajúcim, keďže Európska norma EN 131 povoľuje vzdialenosť jednotlivých priečok v rozsahu 25 - 30 cm.

Hobby rebríky majú vzdialenosť medzi priečkami 25 cm.

Profesionálne rebríky od 28 cm do 30 cm.

4. Hmotnosť rebríka

Hmotnosť rebríka súvisí s použitým materiálom a jeho dĺžkou, pričom ovplyvňuje pevnosť rebríka. Tie najľahšie modely majú váhu v rozmedzí od 10 do 20 kg.

Profesionálne rebríky môžu mať váhu dokonca 50 kg.

Je potrebné zohľadniť, na aké vzdialenosti budete rebrík prenášať, či bude potrebné s ním vystupovať aj po schodoch, alebo postačí iba krátky presun v rámci domácnosti. 

5. Nosnosť rebríka

Štandardná nosnosť rebríka je od 120 kg do 150 kg.

elektrikár na rebríku

6. Materiál rebríka

Na trhu nájdete rebríky z dreva, hliníka, ocele alebo plastu.

Hliník je dnes najpoužívanejším materiálom na výrobu rebríkov. K prednostiam hliníkových rebríkov patrí:

  • nízka hmotnosť,
  • odolnosť proti poškriabaniu,
  • vysoká variabilita druhov a prevedení.

Drevené rebríky a ich benefity: 

  • vhodné predovšetkým do domácností a záhrad,
  • zásadnou výhodou je nízka cena.

Na druhej strane sú drevené rebríky obmedzené malou možnosťou variantov a modelov a ich vyššia hmotnosť (napr. oproti hliníkovým rebríkom).

Oceľové rebríky majú podobné vlastnosti ako hliníkové, avšak majú ešte aj ďalšie špecifiká: 

  • vyššiu hmotnosť,
  • jednoduchšie opraviteľné aj v domácich podmienkach,
  • robustnejšie,
  • stabilnejšie.

Pri práci s elektrickým prúdom, v chemickom, farmaceutickom alebo vodárenskom priemysle nájdu svoje uplatnenie rebríky z plastu.

7. Kvalita spracovania a odolnosť rebríkov

Kvalita a odolnosť rebríka sa rozoznáva podľa zabrúsených tvarov bez ostrých hrán, pevného a ľahko kĺzavého posuvného mechanizmu. Rovnako vyššia váha súvisí s vyššou stabilitou rebríka.

Rebríky na slovenskom trhu musia zodpovedať štandardom európskej normy STN EN 131 (1-3). Podľa nej musí byť napr.: hrúbka materiálu minimálne 1,2 mm, prierez priečok aspoň 20 x 20 mm alebo nosnosť jednej priečky 150 kg a ďalšie.

8. Skladnosť rebríkov

Pri rebríkoch musíte dbať na dĺžku v zloženom stave, aby ste ho mali kam uskladniť a umiestniť tak, aby nedochádzalo k jeho poškodeniu. Drevený rebrík by nemal byť umiestnení dlhodobo v exteriéri. Občasné zmoknutie ho neohrozí, avšak permanentné miesto v exteriéri, pod vplyvom počasia, by urýchlilo rozklad dreva. 

Hliníkové rebríky sú odolné voči prehrdzaveniu, ľahké a aj vzhľadom na ich pevnosť, nie je nutné, aby boli tak konštrukčne robustné, ako sú drevené rebríky. Preto sú veľmi prakticky skladovateľné

9. Možnosti nastavenia výšky a tvaru rebríka

Toto kritérium sa neposudzuje pri drevených rebríkoch, ktoré sa jednoducho nedajú nastaviť a ich rozmer je daný z výroby. 

Ideálne pre prácu v rôznych výškach sú teleskopické a niekoľkodielne druhy. Vybrané druhy z týchto typov zložíte ako rovný rebrík, do štaflí, do písmena M alebo do tvaru plošiny a mostíka. Takto variabilné rebríky umožňujú prispôsobenie širokémuspektrupoužitia pri rôznych profesiách, elektrikárisadrokartonistitesári a iní, nedajú na týchto pomocníkov dopustiť. 

10. Cena vs. úžitok nového rebríka

Zvážte si, ako často budete rebrík potrebovať, pri akých najčastejších činnostiach. Pre občasnú hobby prácu okolo domu je zbytočné veľa investovať do profesionálnych špecializovaných rebríkov, ktoré ocenia najmä majstri, pre ktorých sa pri dennodennej práci každý gram a vylepšenie počíta a vyplatí. 

11. Príslušenstvo k rebríkom

Môžete si prejsť aj možnosti príslušenstva, ktoré sa dá dokúpiť k danému typu rebríka pre ešte pohodlnejšiu a praktickejšiu prácu na ňom – nášľapné plošinky, oceľové stabilizačné hrotykolieskaodkladacie plošinky a pod.

Príslušenstvo pre rebríky najviac ocenia profesionáli, ktorí si tak môžu prispôsobiť rebrík svojim predstavám a očakávaniam. 

archtitekt kresliaci nákres vedľa rebríka

Na záver pripájame 10 pravidiel pre vaše bezpečné stúpanie po rebríkoch:

1. Vždy postavte rebrík na pevný protišmykový povrch.

2. Správne a bezpečne zaprite jednoduchý rebrík. Oprite sa oň a vyskúšajte stabilitu.

3. Dávajte si pozor na pošmyknutie, resp. obujte si protišmykové topánky.

4. Používajte stabilizačné hroty pre zapichnutie do zeme.

5. Nevešajte a neklaďte náradie priamo na rebrík, radšej využívajte odkladacie plošinky.

6. Nelezte na rebrík za nepriaznivého počasia.

7. Dodržiavajte maximálnu povolenú záťaž rebríka.

8. Pri dlhodobejšej práci vo výške zvážte použitie lešenia.

9. Zabráňte jednostrannému zaťaženiu rebríka.

10. Pri vystupovaní a zostupovaní sa otočte vždy tvárou k rebríku.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 03.12.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Umelá kvočka - čo to je a kedy je potrebná?

Počuli ste už niekedy o umelej kvočke? Nie je to žiadny robot z budúcnosti. Nahrádza však funkciu skutočnej kvočky. Čítať ďalej 

Čo si vybrať do záhrady: Pergolu alebo altánok? Poradíme vám

Čo si vybrať do záhrady: Pergolu alebo altánok? Poradíme vám

Chceli by ste využiť potenciál vašej záhradky naplno , no neviete sa rozhodnúť, ktoré riešenie je pre vás to pravé?  Pergola alebo altánok?... Čítať ďalej 

Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Domov je pre nás miesto, kde si priestor vytvárame a zdobíme tak, aby sme sa tam cítili, čo najlepšie. Zabúdať by sme však nemali ani na... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí