Ktorá brúska je najlepšou voľbou?

Brúska je užitočným pomocníkom pri úprave rôznych povrchov, či už ide o drevo, kov, alebo plast. Ako si ju vybrať a na aké parametre treba dávať pri výbere pozor sa dočítate v článku.

pílenie plechu

Základné typy brúsok

Brúska je užitočným pomocníkom pri úprave rôznych povrchov, či už ide o drevo, kov, alebo plast. Na trhu existujú rôzne typy brúsok. Ak už ste profesionál alebo len hobby majster, my vám poradíme ako si vybrať tú najlepšiu.

Uhlové brúsky

Uhlové brúsky známe tiež ako flexy, karbobrúsky alebo tiež rozbrusovačky. Využívajú rýchlo sa otáčajúce brúsne a rezné kotúče. Podľa typu použitého kotúča ( brúsny alebo rezný) je možné uhlovú brúsku použiť na hrubé brúsenie alebo rezanie materiálu. Uhlová brúska zvládne brúsiť a rezať drevo, kov, plasty, murivo aj betón. Je vhodná na delenie obkladov a dlaždíc, rezanie kovových rúrok, brúsenie kovov, odstraňovanie hrdze.

Užitočné informácie pri výbere uhlovej brúsky: 

Priemer kotúča 

 • Od priemeru kotúča sa odvíja hĺbka rezu – s väčším kotúčom nemusíte rezať na dvakrát. Čím väčší kotúč brúska má, tým vyšší máva príkon, hmotnosť aj cenu. 
 • Obvyklé priemery kotúčov sú 115 mm, 125 mm, 150 mm a 230 mm.
 • Najrozšírenejšie sú modely s priemerom kotúča 125 a 230 mm. 
 • Uhlová brúska s priemerom kotúča 230 mm je ideálna napríklad na rezanie zámkovej dlažby, betónu a rezanie aj brúsenie veľkých kovových profilov.
 • Uhlová brúska s priemerom kotúča 125 mm je ideálna napríklad na rezanie tenkých rúrok a plochých profilov.

Hmotnosť

 • Brúsky s kotúčom do 150 mm vážia 1,5 - 3 kg.
 • Brúsky s kotúčom 230 mm vážia 5 - 7 kg. 

Počet otáčok

Brúsky s väčšími kotúčmi majú nižšie otáčky. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi s rovnakým priemerom kotúča sú minimálne. V prípade 125 mm brúsok sa rýchlosť pohybuje v rozmedzí 10 000  13 000 ot./min, v prípade 230 mm modelov okolo 6 500 ot./min. 

Užitočné vlastnosti

 • Elektronické zabezpečenie konštantných otáčok  brúska udržiava stabilné otáčky bez ohľadu na intenzitu zaťaženia.
 • Elektronická ochrana proti preťaženiu  zabezpečí pozvoľný nábeh do otáčok (chráni pred výpadkom ističov).
 • Dobehová brzda  urýchli zastavenie kotúča po ukončení práce.
 • Antivibračná rukoväť  spríjemní najmä dlhšie trvajúcu prácu.
 • Ochrana proti opätovnému zapnutiu  zaistí, že sa brúska v prípade krátkodobého výpadku prúdu znova sama nespustí.
 • Elektronická regulácia otáčok  umožní znížiť otáčky kotúča (napríklad pri práci s nehrdzavejúcou oceľou a betónom alebo pri brúsení a leštení kameňa).

Kotúče do uhlových brúsok

 • Brúsne kotúče sa používajú na opracovanie plôch kovových a antikorových materiálov. Sú ideálne pri obrusovaní zvarov, zrážaní hrán a pod. Štandardne sa vyrábajú v hrúbkach od 4 mm do 8 mm. 
 • Rezné kotúče sa používajú na delenie obrobkov z kameňa, ocele, liatiny, hliníka a plastov. Tenšie kotúče s hrúbkou od 0,8 mm sú určené predovšetkým na rezanie tenkostenných plechov, hrubšie kotúče do 3,2 mm sa hodia na rezanie silnejších materiálov a profilov.
 • Diamantové kotúče do uhlových brúsok sa používajú na rezanie a brúsenie veľmi tvrdých, väčšinou stavebných, materiálov  betón, tehly, mramor či prírodný kameň. Cenovo sú najdrahšie.
 • Lamelové kotúče sú brúsne kotúče, ktorých povrch je tvorený brúsnym papierom (šmirgľom). Sú určené predovšetkým na odstraňovanie starých náterov, čistenie kovových predmetov od hrdze, alebo na odstraňovanie nerovností na povrchu. Pomocou lamelových kotúčov je možné brúsiť rôzne materiály  kov, drevo, ale aj omietku či tehly.
 • Univerzálne kotúče do uhlových brúsok sa hodia v situáciách, kedy potrebujete často striedať rezanie a brúsenie a nechcete sa zdržiavať výmenou. Nemajú však také kvalitné vlastnosti, ako majú kotúče určené priamo na rezanie alebo brúsenie.

 

Pásové brúsky

Pásové brúsky používajú na brúsenie pásy brúsneho papiera rôznej veľkosti a zrnitosti, ktoré sa točia. Pásové brúsky sú najvhodnejšie na brúsenie veľkých, rovných plôch a tmelených povrchov.

Užitočné informácie pri výbere pásovej brúsky:

Výkon brúsky 
Výkon brúsky je jedným z najdôležitejších parametrov, ktorý treba brať do úvahy pri výbere brúsky. Platí, že čím väčší výkon, tým je brúsenie efektívnejšie a rýchlejšie. Tým pádom môžete brúsiť väčšie aj menšie plochy bez stáleho sa vracania na to isté miesto. Taktiež platí, že čím väčší výkon, tým sa brúska menej namáha. 

Regulovateľná rýchlosť pásu 
Regulácia rýchlosti pásu vám umožňuje optimálnu reguláciu pásu pri brúsení rôznych materiálov a tiež plynulé brúsenie až k okraju. Môže byť elektrická pomocou vypínača s integrovaným kolieskom alebo manuálna pomocou gombíka.

Veľkosť brúsneho papiera
Na brúsenie väčších plôch ( ako napr. trámy, drevené tabule, dosky a preglejky) sú ideálne rozmery pásu nad 100 mm. Na malé plochy (ako napr. dvere, ploty, dosky skríň a pod.) stačia brúsne pásy okolo 75 mm.

Funkcie 
Väčšina pásových brúsok navyše disponuje funkciami, ako je odsávanie prachu vzniknutého pri brúsení. Brúsky sú vybavené vakom, do ktorého sa prach zachytáva, alebo sa pripojí externá hubica vysávača a prach sa jednoducho vysaje.

Vibračné brúsky

Vo vibračnej brúske motor rozkmitá brúsnu dosku, na ktorej je pripevnený brúsny papier. Vibračné brúsky sú ideálne predovšetkým na brúsenie dreva, jemných hrán a rovných plôch. Dobre odstránia staré nátery lakov a farieb. Výsledok brúsenia možno ovplyvniť správnym výberom použitého brúsneho papiera, prítlakom, rýchlosťou posunu a pri niektorých modeloch aj voľbou počtu kmitov. Kvalita brúsneho papiera sa meria zrnitosťou. Zrnitosť rozlišujeme podľa rôznych stupňov - od hrubej 40 po najjemnejšiu 400. Čím vyššia zrnitosť, tým vyšší brúsny úber. Dierované brúsne papiere umožňujú odsávanie a odvod prachu.

Užitočné informácie pri výbere vibračnej brúsky:

Príkon motora
Vibračné brúsky majú príkon motora v rozmedzí 50 až 330 W. Slabšia brúska môže dobre brúsiť s jemnými papiermi, s hrubšími si nemusí poradiť a môže sa prehrievať. Vyšší príkon prístroja neznamená lepšie výsledky, dôležitý je pomer výkonu a veľkosti brúsnej plochy.

Tvar a rozmer brúsnej dosky
Brúsna doska má väčšinou obdĺžnikový a štvorcový tvar. Trojuholníková delta doska sa dostanete aj do ťažko prístupných rohov. Čím väčšia je plocha brúsnej dosky, tým väčší by mal byť príkon motora. Optimálny pomer je 200 - 250 W pre plochu brúsnej dosky približne 160 cm2.

Upínanie brúsnych papierov 
Brúsne papiere sa upínajú pomocou kovových svoriek (sú potrebné dlhšie brúsne papiere) alebo pomocou suchých zipsov (hospodárnejšie, nutnosť použitia špeciálnych papierov). 

Hmotnosť
Hmotnosť brúsky býva 1 - 5 kg. Čím je brúska ľahšia, tým ľahšie sa s ňou manipuluje. Pri horizontálnom brúsení na brúsku, ktorá váži viac, nemusíte toľko tlačiť.

Typ uchopenia
Brúsky môžu byť obojručné alebo jednoručné. Obojručné brúsky sú ideálne na prácu vo vodorovnej polohe, s jednoručnými sa ľahšie manipuluje v rôznych uhloch.

Regulácia kmitov
Regulácia kmitov môže pomôcť k optimálnejším výsledkom. Úber materiálu je tiež môžné regulovať prítlakom na brúsku. 

Zberný kôš
Zberný kôš pomáha udržiavať pracovné prostredie čisté. Zbiera sa do neho obrúsený materiál. Adaptér na pripojenie vysávača taktiež napomôže k čistote pracovného prostredia.

Excentrické brúsky

Excentrické brúsky sú vhodné najmä na brúsenie zaoblených povrchov. Brúsna doska kmitá a súčasne aj rotuje po malej kružnici. Vďaka tomu nie sú vidieť stopy po brúsení. Excentrickú brúsku využijete najmä na brúsenie prehnutých alebo vypuklých povrchov, brúsenie dreva a lakovaných povrchov, brúsenie laku alebo odstraňovanie hrdze z karosérie auta, začisťovanie materiálov po hrubšom brúsení. 

Užitočné informácie pri výbere pásovej brúsky:

Príkon motora

Excentrické brúsky majú príkon motora 250 až 750 W. Slabšia brúska môže dobre brúsiť s jemnými papiermi, s hrubšími si nemusí poradiť a môže sa prehrievať. 

Počet brúsnych kmitov

Počet brúsnych kmitov sa pohybuje medzi 22 000 - 32 000 kmitov/min.

Priemer brúsneho kotúča

Excentrické brúsky majú štandardne priemer brúsneho kotúča 125 a 150 mm a rôzne stupne zrnitosti - od hrubej 40 po najjemnejšiu 400.

Typ uchopenia 

Obojručné excentrické brúsky sú vhodné na prácu vo vodorovnej polohe. Jednoručné sú ideálne na manipuláciu v rôznych uhloch.

Hmotnosť

Hmotnosť excentrických brúsok býva zvyčajne 1 - 5 kg. Čím je brúska ľahšia, tým ľahšie sa s ňou manipuluje. Pri horizontálnom brúsení na brúsku, ktorá váži viac, nemusíte toľko tlačiť.

Možnosť výmeny brúsnych dosiek

Zvyšuje variabilitu použitia.

Regulácia otáčok 

Pomôže k optimálnym výsledkom. Nie je však hlavná, úber môžete regulovať prítlakom na brúsku.

Zberný kôš

Zbiera obrúsený materiál a udržuje čisté pracovné prostredie. Možnosťou je tiež adaptér na pripojenie vysávača. 


Publikované: 16.01.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni... Čítať ďalej 

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí