Zdieľajte článok:

Veľké porovnanie skleníkov a fóliovníkov. Do čoho sa vám oplatí investovať?

Obsah článku:

Skleník a fóliovník by sme mohli považovať za produkty, ktoré k sebe majú blízko, a to nielen využitím, ale aj vlastnosťami. Nie sú však úplne rovnaké a práve to spôsobuje mnohým ľuďom dilemu: Čo si vybrať, skleník či fóliovník? Po dočítaní tohto článku budete, pevne veríme, rozhodnutí.

skleník alebo fóliovník

Fóliovník v záhrade

V záhradách ho mali už naši starí rodičia a do dnešných dní sa teší obľube. Fóliovník slúži na pestovanie zeleniny, ovocia, ale aj okrasných rastlín. Poslúži nám napríklad aj na sušenie tekvicových jadierok, ktoré sa rozložia na veľké sitá a v teple fóliovníka sa usušia. Poďme sa však pozrieť na to, prečo sa oplatí fóliovník zakúpiť. 

fóliovníky shelterlogic

Výhody, ktoré vám prinesie kúpa fóliovníka

Sú lacné

Teraz sa možno spýtate, je to naozaj tak? Možno sa vám zdá cena vysoká, no oproti skleníkom sú skutočne lacnejšie. Cena sa, samozrejme, pohybuje vzhľadom na vývoj trhu a ďalšie faktory, no je lacnejšou verziou pri prvotných nákladoch ako skleník. 

Sú ľahšie a flexibilnejšie

Medzi ďalšiu nepochybne skvelú výhodu patrí práve konštrukcia fóliovníka. Jeho kostra sa zvyčajne skladá z oceľových trubiek, ktoré sa do seba nasúvajú. Základňa sa dáva do vopred vyhĺbených základov a prihŕňa sa zemou, aby fóliovník v prípade silného vetra neprevrátilo. 

Fóliovník je na sezónne pestovanie ako stvorený.

Plachta z polyetylénu sa upevní na danú konštrukciu, zemná zástera sa zapracuje do zeme a máte hotovo. 

Premiestnite ich kam potrebujete

Možno si poviete, načo mi je taká výhoda? Nuž, môže sa stať, že si vopred neodpozorujete tieň z okolitých budov či stromov. Taktiež sa ale môže stať, že vám nebude vyhovovať jeho umiestnenie po prerábke záhrady a podobne. Práve v takýchto situáciách oceníte, že sa dá váš fóliovník jednoducho presunúť inam. 

Dopestujete pod nimi takmer všetko

Hlavným poslaním fóliovníka bolo v minulosti uskladniť veľké stroje pod prístreškom. Keďže do budovy sa traktor bežne nevošiel, farmári si vymysleli takúto jednoduchú stavbu, ktorá im vynikajúco poslúžila, aby ukryli stroje pred nepriazňou počasia. 

Po čase však zistili, že fóliovník predstavuje ideálne miesto na pestovanie, a tak sa začali vyrábať práve za týmto účelom. Fóliovník je na sezónne pestovanie ako stvorený. Môžete začať už po troch zamrznutých a končiť na jeseň.

fóliovník SHELTERLOGIC

Vetranie a sieťka proti hmyzu

Tak ako všetko, aj fóliovníky mali svoj vývoj. Moderné fóliovníky zvyknú mať po obvode okná na vetranie so sieťkou proti hmyzu a rolovacie dvere, ktoré viete otvárať a zatvárať podľa potrieb. 

Pri niektorých fóliovníkoch ako napríklad SHELTERLOGIC viete vyrolovať dokonca boky fóliovníkov, čo dáva ešte väčší priestor na vetranie a pohyb vzduchu vo fóliovníku počas horúcich letných dní. 

Nedostatky fóliovníkov

Bolo by skvelé keby mali fóliovníky iba výhody, no samozrejme, nájdu sa aj slabšie stránky, ktoré musíte poznať pokiaľ chcete spraviť uvedomelý nákup. Nenazývame ich nevýhodami, pretože fóliovníky sú zámerne vyrábané s cieľom byť lacnejšie, dostupnejšie a flexibilnejšie. Na nedostatky poukazujeme z dôvodu, aby ste si vedeli jednoduchšie vybrať medzi skleníkom a fóliovníkom.

veľký záhradný fóliovník

Kratšia životnosť

Nižšia obstarávacia cena si vypýta svoju daň najmä na životnosti fóliovníkov. Aj keď v súčasnej dobe výroba neustále napreduje a fóliovníky sa robia čoraz viac odolné. Preto si netreba predstavovať, že do roka bude váš fóliovník zničený, to vôbec nie. 

Na fóliovníkoch sa zvykne najviac opotrebovávať plachta, ktorá je dlhodobo vystavená vonkajším vplyvom, ale aj napríklad chemickým postrekom či mechanickým poškodeniam. V prípade našich fóliovníkov SHELTERLOGIC, ktoré majú plachtu z trojvrstvového tkaného polyetylénu s hmotnosťou 155g/m² sa ich zvyčajná životnosť pohybuje v období 5 rokov. Môže to byť však aj výrazne dlhšie, záleží od vonkajších vplyvov.

Cez zimu vo fóliovníku úrodu nedopestujete

Fóliovník vám poslúži ako skvelý pomocník v čase sezóny, kúsok pred ňou a kúsok po nej. Zima je však obdobie kedy musí ísť fólia dole, aby ju nepoškodil ťažký sneh či mráz. 

Neposkytuje takú ochranu ako skleník

Fóliovník má nižší level ochrany rastlín ako skleník. Polyetylénová plachta je čiastočne odolná UV žiareniu a určite je vynikajúcim ochrancom pri nepriaznivom počasí. Skleník však udrží teplotu vo vnútri stabilnejšie ako fóliovník. 

Preto sa pri fóliovníkoch odporúča začať sadiť až po troch zamrznutých. Vynaliezaví ľudia však prišli na to, že pokiaľ rozmiestnia po fóliovníku zapálené sviečky, minimalizujú sa straty na úrode pri prípadných mrazoch. 

Pokiaľ však chcete ísť s úrodou na istotu, pestovať môžete začať až po 14. máji.

Vzhľad fóliovníka

Hoci toto nie je kľúčovým prvkom pri výbere produktu, estetika je dôležitou súčasťou našich záhrad. Je dôležité si uvedomiť, že na fóliovník sa budeme pozerať celé roky, preto by sme mali byť stotožnený s jeho vzhľadom.

lacný hobby fóliovník

Naše odporúčanie: pre koho je fóliovník ideálny?

Pokiaľ hľadáte lacnejšiu alternatívu, pod ktorou ale stále bezpečne dopestujete zeleninu, ovocie aj okrasné rastliny v čase sezóny, fóliovník je pre vás. Začiatočné náklady sa môžu navýšiť po niekoľkých rokoch používania, ak bude potrebná výmena plachty. 

Fóliovník vám umožní väčšiu flexibilitu s jeho presúvaním. Ak plánujete na záhrade veľké zmeny, tiež by sme vám odporučili siahnuť po fóliovníku. 

Fóliovník je ideálnou voľbou pre začínajúcich pestovateľov, ktorí si chcú “vyskúšať” či ich táto forma pestovania bude baviť. Hodí sa aj pre nenáročných záhradkárov, ktorí si chcú dopestovať klasickú zeleninu, ktorá nevyžaduje špeciálne podmienky.

Naopak, keď hľadáte stabilnejšiu, dlhotrvácnu alternatívu, ktorá vás nelimituje pri pestovaní nielen klasických plodín v akomkoľvek ročnom období, ale aj exotického ovocia, myslíme si, žeby ste mali pokukovať skôr po skleníku.

veľký zväzok reďkoviek zo skleníka

Zdroj: pixabay.com

Skleník v záhrade

Druhou možnosťou, ktorú si môžete vybrať do záhrady je skleník. Najčastejšie sa skleníky vyrábajú v dvoch prevedeniach a to s polykarbonátovými doskami a so sklom. 

vnútorné priestory skleníka Palram Balance 8x12 silver

Výhody, ktoré vám prinesie kúpa skleníka

Dlhá životnosť

Skleník je pevná stavba, ktorá vám bez problémov vydrží desiatky rokov. Hoci je drahší na kúpu, čas a úroda vám vrátia peniaze, ktoré investujete. 

Skleníky vyrobené z kvalitného dvojkomôrkového polykarbonátu značky VITAVIALanitplast či Palram zabezpečujú: 

vysoká priepustnosť slnečného žiarenia

optimálny rozptyl dopadajúceho svetla

značná odolnosť proti vetru a snehu

vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti

Celoročné využitie skleníka

Vďaka materiálu, ktorý je použitý na skleníku, a to či už polykarbonát alebo sklo, ho môžete využívať od skorých jarných mesiacov. Používať skleník však môžete na rozdiel od fóliovníkov aj počas zimy. 

Keďže skleník je možné vykurovať, chutná zelenina zo záhrady po celý rok sa ľahko môže stať realitou aj u vás doma. 

Ak však chcete nechať skleník počas zimného obdobia oddychovať, so sadením doň môžete začať už v januári. 

skleník DOMIK počas zimy

Okrem pestovania klasických plodín, môžete v skleníkoch skúsiť dopestovať aj exotické ovocie, ktorému by sa v našom klimatickom pásme inak nedarilo.

Tepelno-izolačné vlastnosti polykarbonátu

Hoci sme to spomenuli už aj vyššie, je to jeden z najväčších rozdielov, ktoré nájdete medzi skleníkmi a fóliovníkmi, preto mu venujeme pozornosť aj osobitne. 

Práve tepelno-izolačné vlastnosti kvalitného dvojkomôrkového polykarbonátu prinášajú možnosť pestovať aj počas zimy, neobávať sa chladných nocí a podobne. Polykarbonát udržuje v skleníku teplotu, ktorú je samozrejme nutné regulovať pri horúcich letných dňoch vetraním.

Viac svetla a rovnomerný svetelný rozptyl

Skleníky prepúšťajú slnko, no zároveň sú ochránené voči UV žiareniu. Rozsah svetla závisí od toho, či máte polykarbonátový alebo sklenený skleník. Sklo prepúšťa 100 % slnečného svetla. Preto je vhodné zaobstarať si do skleníka aj tieniacu textíliu, ktorá uchráni rastliny pred horúčavou.

Vetranie a automatický otvárač okien

Každý skleník má vetracie okienka vďaka ktorým vie veľmi efektívne cirkulovať vzduch. Zároveň má dvere buď z jednej alebo oboch strán. Vetranie je tu o čosi jednoduchšie ako pri fóliovníkoch. 

Pokiaľ záhradkár nemá čas na to, aby ručne otváral a zatváral okná na skleníku, je možné si ako doplnkový produkt zakúpiť automatický otvárač okien, ktorý spraví túto prácu za vás.

Estetický vzhľad

Tak ako sme podotkli už aj pri fóliovníkoch, vzhľad je jednou z menej podstatných vecí, ktoré by sa mali riešiť pri výbere, no u viacerých ľudí zohráva dôležitú úlohu. Predsa len je to rozhodnutím na celé roky, a preto je dobré vybrať si produkt, ktorý sa nám páči a budeme s ním na svojom pozemku stotožnený.

Stabilita a pevnosť

Poslednou výhodou, ktorú si priblížime je pevnosť, ktorou sa skleníky rozhodne vyznačujú. Okrem kvalitného polykarbonátu či skla je ich kostra tvorená z eloxovaných hliníkových profilov alebo z oceľových pozinkovaných profilov. Skleník sa stavia na pevnú podmurovku, čo len podčiarkuje jeho stabilitu a dlhotrvácnosť.

pestovanie v skleníku

Nedostatky skleníkov

Tak ako sme spomínali aj pri fóliovníkoch, skleníky majú taktiež svoje nedostatky alebo obmedzenia.

skleník zo skla Vitavia Venus

Minimálna flexibilita

Ak už si raz skleník kúpite a postavíte, je veľmi náročné s ním hýbať a premiestňovať ho. Preto odporúčame vopred si premyslieť kam chcete skleník umiestniť a či tam môže celé roky bez problémov stáť. 

O tom, aké chyby robíme pri výbere miesta pre skleník si môžete prečítať aj v našom článku.

Vyššia nákupná cena

Skleníky sa odlišujú od fóliovníkov vo veľkej miere aj v cene. Tá je, samozrejme, vyššia, no v prepočte na roky prevádzky skleníka a minimálnej údržby je to investícia, ktorá sa oplatí.

Drahšia oprava

Hoci sú skleníky vyrábané tak, aby vydržali dlho bez poškodenia, môže sa stať, že skleník bude poškodený. Oprava vás vyjde drahšie ako pri fóliovníku.

Pokiaľ by ho poškodilo krupobitie, pri skleníkoch VITAVIA máte 10 ročnú záruku na nerozbitnosť krupobitím. 

Náročnejšia inštalácia

Ku skleníkom je nutné postaviť aj podmurovku, a preto ich stavba zaberie viac času ako pri fóliovníkoch. Opäť to však treba vnímať aj z dlhodobého hľadiska. Aj keď stavbe skleníka venujete celú sobotu, slúžiť vám bude ďalšie desiatky rokov.

inštalácia skleníka

Naše odporúčanie: pre koho je skleník správna voľba?

Skleník je stabilnejšia a pevnejšia stavba, ktorá lepšie hospodári s teplom. Skleník by sme odporučili v prvom rade všetkým, ktorí vedia, kde svoj skleník chcú mať umiestnený, keďže sa rozhodujú na roky vopred. 

Taktiež je skleník skvelou voľbou pre zapálených záhradkárov, ktorí chcú pestovať od skorej jari do neskorej jesene, či aj počas zimy. 

Pestovatelia exotických druhov plodín by mali taktiež siahnuť po skleníku, v ktorom budú môcť nastaviť ideálne podmienky pre ich rast. 

Skleník by sme neodporúčali naopak ľuďom, ktorí chcú iba skúsiť záhradkárčenie alebo ľuďom, ktorí ešte nie sú rozhodnutí pre výsledný vzhľad ich záhradky. 

Čo to bude? Skleník alebo fóliovník?

Dúfame, že sme vám pomohli rozhodnúť sa a už poznáte svojho víťaza. Nech už ste sa rozhodli akokoľvek, v našej ponuke produktov nájdete kvalitné skleníky aj fóliovníky od renomovaných výrobcov. 

Stačí kliknúť na banner a vyberať.

baner


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 10.03.2022
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Sprievodca výberom striešky nad dvere: Ktorá je pre vás tá pravá?

Domov je pre nás miesto, kde si priestor vytvárame a zdobíme tak, aby sme sa tam cítili, čo najlepšie. Zabúdať by sme však nemali ani na... Čítať ďalej 

Ako si vybrať správny kotlík na guláš? Poradíme vám

Ako si vybrať správny kotlík na guláš? Poradíme vám

Zvažujete kúpu kotlíka , no neviete ako na to? Rozhodli sme sa pre vás spísať užitočné informácie, ktoré vám pomôžu vybrať si ten pravý pre... Čítať ďalej 

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Ako vybrať stojany na bicykel do mesta či obce?

Cestovanie na bicykli prospieva telu aj mysli. Tento ekologický spôsob prepravy sa čoraz viac dostáva do povedomia aj na Slovensku. Ako vybrať... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Vernostný
systém
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí