Zdieľajte článok:

Lis na PET fľaše vám efektívne pomôže ušetriť miesto v koši aj recyklovať

:

Spotreba plastových (PET) fliaš rastie šialene z roka na rok. Každú minútu končí v moriach viac ako 1,4 milióna plastových fliaš. Ústretových krokov pre nakladanie s plastovými fľašami je viacero. Od zodpovedného triedenia plastov, cez znižovanie spotreby plastov až po malé činnosti, akou je stláčanie plastových fliaš pred ich vhodením do žltej nádoby na plasty. Pre rýchle, komfortné a jednoduché stlačenie použitých plastových fliaš výborne poslúži lis na PET fľaše. Vďaka nemu sa ušetrí miesto v nádobe na separovanie plastov a tiež energie, ktoré sa používajú pri ich výrobe z primárnych zdrojov.

priebeh lisovania pet fľaše

Lis na PET fľaše

Lisy na PET fľaše sú ideálnym riešením pre pohodlné, jednoduché, efektívne a rýchle lisovanie akýchkoľvek druhov plastových (PET) fliaš z alkoholických a nealkoholických nápojov.

Lis na fľaše využijete kdekoľvek

Veľmi dobre ich využijete v domácnosti, vo firme, v banke, v gastro prevádzke, hoteli, penzióne, športovom areáli, či inej prevádzke, kde sa stretávate s plastovými fľašami akéhokoľvek druhu.

Kombinácia kovu a plastu pre ľahkú manipuláciu s lisom na PET fľaše

Na výrobu lisu na PET fľaše ECOPRESS sa používa kombinácia materiálu – kov a plast, ktorá veľmi účelne podporuje jeho základnú lisovaciu funkciu a komfortné používanie.

Rýchla inštalácia lisu na fľaše

Lisy na PET fľaše ľahko upevníte na voľné miesto na stene v akejkoľvek miestnosti, čím je vyriešený problém s ich skladovaním. Montážna sada na upevnenie lisu je súčasťou balenia.

Slováci recyklujú 50% PET fliaš, Európa len 30%

Jednoduché a rýchle lisovanie PET fliaš

Plastovú fľašu jednoducho vložíte do lisu na uvedené miesto, zatiahnete pákou a PET fľaša je stlačená v priebehu pár sekúnd a bez väčšej námahy.

Pomocou dômyselného pákového mechanizmu sa zmenší objem fľaše až o 80 % jej pôvodnej veľkosti, čím ušetrí miesto v odpadkovom koši a zároveň pomôže pri prvom kroku recyklácie.

Dodanie lisu na PET fľaše k vám domov alebo na prevádzku

Pri objednávke prostredníctvom internetového obchodu dostanete lis na PET fľaše priamo domov alebo na adresu vašej firmy, či prevádzky, čím zároveň šetríte svoj čas aj peniaze.

Lis na PET fľaše pomôže pri recyklácii

Lis na PET fľaše je skutočne komfortným a jednoduchým riešením, aby ste nielen šetrili miesto v žltých nádobách na triedenie plastov, ale aj znižovali uhlíkovú stopu, ktorá vzniká pri ich výrobe, skládkovaní alebo spaľovaním.

Recyklácia plastových fliaš

Na Slovensku dnes recyklujeme asi 50 % PET fliaš.

Podľa štatistík sa v Európe recykluje 30 % plastového odpadu (teda len 1/3) a 70 % sa spaľuje alebo ukladá na skládky (údaj z roku 2018). Slovensko patrí k tým lepším krajinám, čo sa týka recyklácie plastov, keďže Slováci recyklovali plasty v 52 % prípadov (údaj Eurostat 2017).

Proces recyklácie začína stlačením. Potom pokračuje na dotrieďovacej linke, kde sa triedia nevhodné druhy plastov, prípadne iné druhy odpadu. Následne sa dostávajú použité PET fľaše na drvenie a pranie, kde sa oddeľujú jednotlivé časti fliaš – etikety, telo fľaše a vrchnáčiky. Postupným sušením a optickou kontrolou vznikajú prané vločky. Tie sa balia do veľkých vriec a sú pripravené na ďalšie spracovanie a výrobu produktov.

znak recyklácie vyrobený z pet fliaš

Recyklované PET fľaše sa používajú hlavne na výrobu:

  • nových PET fliaš
  • technických vláken (biele vlákna sa použijú v textilnom alebo kozmetickom priemysle, napr. na výrobu detských plienok alebo dámskych hygienických vložiek, čierne vlákna sa používajú v automobilovom priemysle)
  • viazacích pások
  • obalov a blistrov na elektroniku a fólie
  • vlákien na výrobu tkanín alebo nábytku

Väčšina plastových fliaš na vodu sa vyrába z plastov, ktoré nie sú určené na opätovné použitie, aj keď sa ich ľudia snažia znovu použiť. Ide predovšetkým o riziko ich bakteriálneho zanesenia.

Niekedy je skutočne zložité vyhnúť sa nákupu potravín a nápojov v plastových fľašiach, lebo iná alternatíva neexistuje.

V takom prípade môžeme znížiť našu uhlíkovú stopu tým, že budeme plastové fľaše poctivo a dlhodobo triediť do žltých nádob na zber separovaného odpadu a pred ich vhodením do nádob na separovanie ich ručne stlačíte alebo použijete ručný lis na PET fľaše.

5 krokov pre zníženie spotreby PET fliaš

V smernici EÚ 2019/904 o znižovaní vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie, jednoducho povedané plastovej katastrofe, sa nachádza aj časť o triedenom zbere a požiadavkách na navrhovanie plastových fliaš.

Touto smernicou sa stanovil cieľ zberu 90 % plastových fliaš na recykláciu do roku 2029 (s priebežným cieľom 77 % do roku 2025).

Zároveň majú tieto fľaše pri výrobe obsahovať aspoň 25 % recyklovaných plastov do roku 2025 (pre PET fľaše) a 30 % do roku 2030 (pre všetky fľaše).

Aj v našom každodennom živote vieme urobiť kroky, ktoré povedú k znižovaniu plastovej ekologickej katastrofy. Možno postačí pár malých zmien, ktoré dlhodobým a poctivým realizovaním zredukujú našu osobnú spotrebu plastov a ovplyvnia v používaní plastov ďalších ľudí z nášho okolia, taktiež smerom k znižovaniu nákupu plastových fliaš:

1. Ak nosíte so sebou fľašu s vodou, robíte dobre. Vôbec si nekupujte stále novú fľašu minerálky. Na trhu je množstvo štýlových a trendových „reuse“ fliaš, ktoré môžete používať stále dokola, šetriť životné prostredie a aj svoju peňaženku.

2. Pijete vodu z vodovodu? Zase robíte dobre – sebe aj životnému prostrediu. Výroba 1 litra balenej vody nás stojí omnoho viac ako 1 liter vody z vodovodu. Nehovoriac o možných nebezpečných látkach, ktoré sa do balenej vody dostávajú z jej obalu a množstvu spotrebovaných energií, ktoré majú vplyv na klímu počas produkcie, dopravy a po spotrebovaní vody v plastových obaloch.

3. Ak sa neviete zbaviť pitia minerálnych vôd, osladených malinoviek alebo piva, kúpte si radšej balenie vo vratných sklenených fľašiach. Vaša peňaženka aj planéta sa vám poďakuje.

4. Káva so sebou a do vlastného hrnčeka – trend, životný štýl a možnosť ako sa nakopnúť energiou, ulahodiť sebe, svojmu rozpočtu aj prírode.

5. Že si fakticky neviete odoprieť nápoj, ktorý dostať kúpiť len v plastovej fľaši? Tak si ho kúpte vo väčšom balení, aby ste aspoň takto prispeli k znižovaniu používania plastových fliaš a nepriaznivým dopadom ich výroby na klímu.

9 tipov ako inak využiť plastové fľaše v domácnosti

Zachytili ste už nový zákon o zálohovaní PET fliaš? Podľa zákona o zálohovaní nápojových obalov z dielne envirorezortu prijatého ešte v roku 2019 sa od 1. januára 2022 spustí zálohovanie plastových PET fliaš a plechoviek v rámci Slovenska.

Slovensko bude prvou krajinou v strednej Európe, ktorá zavedie zálohovanie plastových fliaš a plechoviek. Právna norma počíta s výškou zálohy 12 centov za plastovú fľašu a 10 centov za plechovku. Táto povinnosť bude platiť pre obchody a prevádzky s rozlohou väčšou ako 300 m2. Ministerstvo však predpokladá, že mnohé menšie obchody časom systém preberú.

Podľa Ministerstva životného prostredia je hlavným cieľom zálohovania zásadné zníženie množstva voľne pohodených plastových nápojových obalov. V súčasnosti sa ročne uvedie na slovenský trh miliarda PET fliaš, z čoho približne 400 miliónov fliaš končí na skládkach alebo v horšom prípade voľne pohodená v prírode, riekach alebo pri cestách.

Jedna plastová fľaša sa v prírode rozkladá viac ako 700 rokov. Množstvo používaných plastových fliaš si môžete všimnúť aj na najkrajších svetových plážach – na Filipínach, v Indonézii, v Thajsku, v Číne, či na Bali. Všade sa boria s plastovým odpadom.

Už teraz sa môžete podieľať na znižovaní množstva plastových fliaš na skládkach alebo voľne pohodených v prírode. Zapojte kreativitu a určite nájdete mnoho spôsobov, ako znovu využiť použité PET fľaše priamo u vás doma:

mladé výhonky vyrastajúce zo starých pet fliaš

ako kvetináče alebo stojany na kvetináče

ako stojany na ceruzky a iné drobnosti v domácnosti

ako ozdobné lampy

ako hračky do exteriéru

ako kŕmidlo pre vtáky

ako solárne svetlo

ako metlu

ako mozaiku z vrchnáčikov

ako rozprašovač vody do záhrady

Až po odmietnutí, zredukovaní spotreby a znovu použití použitej fľaše si vyberte jej stlačenie a odhodenie do žltej nádoby na separovaný zber odpadu.

Používajte lis na PET fľaše a pomôžte pri recyklácii

Vždy je niekoľko možností správania sa. A platí to aj v prípade nakladania s použitými plastovými fľašami.

Prvou možnosťou je zamerať svoje eko správanie k znižovaniu spotreby PET fliaš v domácnosti, vo firme, v organizácii.

Ak si však neviete predstaviť život bez nápojov z plastových fliaš, potom hľadajte možnosti ich alternatívneho využívania. Zlatou strednou cestou je pravidelné a dlhodobé separovanie, ku ktorému pridáte malý krok v podobe stlačenia fľaše - rukou, nohou alebo lisom na fľaše – pred jej vhodením do nádoby na plasty.

Lis na PET fľaše si rýchlo objednáte v e-shope: www.ferex.sk, vrátane ďalších nádob na triedenie odpadu.

Zaujímavé štatistiky a informácie o dianí v oblasti životného prostredia a možností na zmenu správania smerom k ekológii a „eko-bio“ správaniu nájdete v našom Magazíne.


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 05.05.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni... Čítať ďalej 

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí