Zdieľajte článok:

Odpad z papiera: Čo patrí a nepatrí do modrej nádoby?

:

Aj napriek dominantnému postaveniu plastov v našom každodennom živote, spotreba papiera stúpa z roka na rok. Triedenie papiera do modrých nádob, jeho recyklácia a výroba produktov z recyklovaného papiera má význam pre lesy, pre ochranu vodných zdrojov a tiež pre znižovanie spotreby energií. Využívať efektívne kroky znižovania spotreby papiera sú ideálnou cestou pre zmenšovanie podielu papierového odpadu.

žltý papier zahodený v odpadkovom koši

Podiel papiera predstavuje približne 14 % z celkového odpadu, z ktorého sa 70 % recykluje a použije na výrobu nových produktov. Keď hovoríme o jeho objeme, zastupuje 2 miesto z celkového objemu komunálneho odpadu, hneď po bioodpade.

Prečo je správne a efektívne triediť papier

Papier sa vyrába zo stromov – to vie už takmer každý predškolák. Obrátenou stranou výroby papiera je množstvo stromov a častí lesov, ktoré sa v papierenskom priemysle spotrebuje a tiež použité množstvo energií s druhotným dopadom na životné prostredie.

Aj to sú fakty, ktoré vplývajú na uprednostňovanie triedenia použitého papiera a jeho ďalšie spracovanie recykláciou. Triedením papiera šetríme nielen naše lesy, ale tiež vodné zdroje a energie.

Každá 1 tona recyklovaného papiera ušetrí 17 stromov. Pri recyklácii, v porovnaní s primárnou výrobou, sa zároveň ušetrí 70 % energií.

Papier je možné recyklovať 5 až 8-krát, pričom opakovanou recykláciou sa skracujú celulózové vlákna a takýto papier sa dá kompostovať.

Napriek rôznym predsudkom práve z recyklovaného papiera vznikajú najkvalitnejšie výrobky v papierenskom priemysle. Viete, že práve novinový papier, väčšina toaletných papierov, ale aj obaly na vajíčka sa vyrábajú takmer výhradne z recyklovaného papiera?

Ako správne triedime papier do modrých nádob

Presné inštrukcie, čo do zberu papiera patrí, nájdete uvedené priamo na modrých zberných nádobách a kontajneroch na papier.

Recyklačné symboly pre triedenie papiera

Papier vhodný na triedenie a recykláciu je číselne označený:

  • PAP 20 - vlnitá lepenka
  • PAP 21 - hladká lepenka
  • PAP 22 - papier
  • PAP 23 – 39 - ostatný papier

Čo patrí do modrých nádob na papier

Do nádob označených modrou farbou vhadzujeme: noviny, časopisy, zošity, listy, kancelársky papier, papierové vrecká, lepenku, krabice z tvrdého papiera, kartóny, obálky, letáky, katalógy, telefónne zoznamy, plagáty, pohľadnice, zakladače, baliaci a krepový papier, papierový obal a pod.

Papierové a lepenkové obaly, ktoré vhadzujeme do odpadkových košov, je dobré stlačiť kvôli šetreniu miesta v každej nádobe na papier a tiež odstrániť z nich akékoľvek kovové alebo plastové časti (sponky, spinky, diely plastovej väzby a pod.).

Čo nepatrí do modrých nádob na triedenie papiera

Pri triedenom zbere do papiera nevyhadzujeme:

  • obaly od nápojov, tzv. tetrapaky,
  • papierové obaly obsahujúce zvyšky jedál,
  • voskovaný papier, ani papier od lepiacich štítkov,
  • dvoj- a viaczložkové obaly, napr. z dezertov, ktoré majú vnútorný oddeľovač na bonbóny z plastu,
  • použité hygienické potreby ako vreckovky, plienky, servítky, dámske vložky alebo odličovacie tampóny,
  • ani knihy.

Starým a nepoužívaným knihám nájdite domov v knižniciach, komunitných organizáciách alebo materských centrách. Môžete ich darovať, ponúknuť na predaj v bazári alebo na burze kníh či vymeniť v stále populárnejších swapoch.

papierové noviny na veľkej kope

10 tipov pre znižovanie spotreby papiera

Na Slovensku sa spotrebuje 85 kg papiera na osobu. To je ešte pomerne nízke číslo v porovnaní s vyspelými európskymi krajinami, kde je to až 180 kg na obyvateľa (údaj z roku 2019).

Ako môžeme priamo ovplyvňovať a znižovať rastúcu spotrebu papiera? Ide o jednoduché kroky a zodpovedný prístup každého z nás.

Zozbierali sme niekoľko efektívnych tipov:

1. Šetrne používať každý list kancelárskeho papiera – použiť celú plochu, obidve strany, papier potlačený z 1 strany použiť ako šmirák.

2. Minimalizovať tlač dokumentov, mailov a podkladov.

3. Znižovať používanie papiera bieleného chlórom alebo chlórovými zlúčeninami a naopak uprednostniť tzv. total chlor free produkty.

4. Uprednostniť textilné vreckovky pred papierovými.

5. Používať opakovane voskované obaly na potraviny v domácnosti (obaly na desiaty, na pečivo) namiesto jednorázových papierových servítok.

6. Pri nákupe pečiva, ovocia a zeleniny uprednostniť vlastné obaly z textílií namiesto papierových obalov.

7. Celkovo uprednostniť nákup produktov z recyklovaného papiera.

8. Ak si neprajete dostávať reklamné letáky, označte svoju poštovú schránkuNevhadzovať reklamné materiály“.

9. Pokiaľ je to možné, vyhýbať sa používaniu jednorázových plienok a zistiť si iné možnosti.

10. Informovať svojich známych a okolie, ktoré produkty sú z recyklovaného papiera a poukazovať na dôvody, prečo nakupovať práve tie.

V tomto zozname by sme mohli pokračovať ďalej. Určite poznáte a realizujete vlastné možnosti pre znižovanie spotreby papiera.

Nádoby, kontajnery a koše na separovanie papiera

Nadmerná spotreba papiera a hlavne úbytok lesov má veľký dopad na životné prostredie. Využívaním produktov z recyklovaného papiera a triedením papiera môžeme odštartovať naše aktivity k zlepšeniu prostredia teraz a aj do budúcnosti.

Aj vám sa začiatok školského roku spája s povinným zberom papiera? Súťažami medzi jednotlivcami aj triedami, kto donesie viac papiera s možnosťou malých výhier? Význam zberu papiera poznáme už niekoľko desaťročí, aj keď teraz je situovaný priamo do našich domácností, firiem a organizácií. Pokračujú v ňom naďalej aj školy.

Dokonca sú možnosti vymeniť starý papier za recyklovaný toaletný papier. Využívate túto službu aj vy?

I krátka prechádzka lesom plným obrovských stromov možno vaše myšlienky privedie k nevyhnutnosti triedenia papiera.

Smetné koše a kontajnery pre zber triedeného odpadu vrátane interiérových aj exteriérových odpadkových nádob na papier sú v našom sortimente stále na sklade.

Pre rýchle doručenie priamo k vám (do 2 dní) využite náš internetový obchod: www.ferex.sk.

Poznáte porekadlo: „Pre stromy nevidí les?“ Jeho význam je síce odlišný od cieľa tohto textu, ale my si ho pokojne môžeme upraviť na: „Vďaka recyklovanému papieru vidí les.“ 


Autor článku:
Dominika Boďová
Dominika Boďová

Dominika je človek starostlivý. O zákazníkov e-shopu sa stará s radosťou a láskou ako o svoje deti. Stará sa aj o prírodu, a preto vždy pri behaní v lese pozbiera odhodené odpadky.

Publikované: 01.10.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
5 spôsobov kompostovania, ktoré vás prekvapia. Poznáte ich?

5 spôsobov kompostovania, ktoré vás prekvapia. Poznáte ich?

Proces kompostovania bol už rozpísaný v mnohých článkoch, v ešte viac receptoch a postupoch. Poďme sa však dnes pozrieť na metódy kompostovania... Čítať ďalej 

Kam vyhodiť obal od pizze? Prinášame praktické rady ako triediť odpad

Kam vyhodiť obal od pizze? Prinášame praktické rady ako triediť odpad

Triedenie odpadu je pevnou súčasťou našich životov. Triedite odpad správne? Praktické rady vám   pripomenú ako triediť špecifický odpad ,... Čítať ďalej 

Návod na kompostovanie: Ako si založiť prvý kompost

Návod na kompostovanie: Ako si založiť prvý kompost

Chcete kompostovať, no neviete ako na to? Prinášame vám kompletný návod  ako si založiť kompost. Staňte sa pánom vlastnej záhrady a vyrábajte si... Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí