Zdieľajte článok:

Vy a vaše deti v záhrade: Spolupráca na nezaplatenie

Obsah článku:

Zoznam potrebných prác a oddychových aktivít v záhrade je poriadne dlhý a skutočne máme čo robiť celý rok. Do prác v záhrade môžete veľmi efektívne a hravo zapojiť i vaše deti – menšie aj väčšie. 5 dôvodov pre zapojenie detí do prác v záhrade a 7 aktivít, ktoré si s deťmi v záhrade naozaj užijete, budú pre rodičov – záhradkárov výbornou inšpiráciou pohodlného a užitočného času stráveného vonku. Záhradné náradie pre deti či drevený domček a ihrisko do záhrady tento čas ešte viac spríjemnia.

dieťa v záhrade snažiace sa zdvihnúť zo zeme poleno

5 dôvodov, prečo zapojiť deti do prác v záhrade

1. Budujeme vzťah (navzájom aj k záhrade)

Ak je záhrada a ochrana životného prostredia vašou srdcovou záležitosťou, je veľmi pravdepodobné, že vybudujete tento spôsob života aj vo vašich deťoch. Stačí ich zapojiť, nechať ich pracovať s vami a sami budete prekvapení, čo naozaj dokážu a čo si o tom všetkom myslia.

2. Chcem byť vonku

Čo môže byť lepšie, ako trávenie času vášho dieťaťa vonku na čerstvom vzduchu? Či to bude bezcieľne hranie sa, naháňanie sa, práca v záhrade alebo len pozorovanie kvetín, rastlín alebo vás pri práci v záhrade, aktivít sa nájde vždy dostatok.

3. Poznávanie rastlín, prác v záhrade a života

Čím viac zmyslov zapájame, tým viac sa učíme. Informácie, ktoré získajú deti o jednotlivých druhoch zeleniny a ovocia, spôsobe ich pestovania, či účinkoch konzumácie pre naše telo, budú mať zároveň doplnené vlastnou skúsenosťou. Sú to predsa malé špongie, ktoré neustále nasávajú vedomosti. A ako sa môžu rýchlejšie učiť ako spôsobom, keď si to všetko aj zažijú a odskúšajú na vlastnej koži?

4. Ohýbaj ma mamko, pokiaľ som ja Janko

Takto hovorí slovenské porekadlo. A koľko je v ňom pravdy, keďže dieťa sa učí aj formou pozorovania a následného kopírovania správania svojich rodičov. Čo sa naučí teraz, bude postupne rozvíjať. Časom to bude poriadny parťák a plnohodnotne vás zastúpi pri akejkoľvek práci v záhrade.

A čo keď to nebude tak precízne, akoby ste to robili sami alebo to bude trvať dlhšie? Naozaj nevadí.

5. Sme spolu a je to zábava

Trávite čas s dieťaťom, ste s ním tu a teraz zaujatí do zmysluplnej aktivity. Možno to teraz nechápe ani ono, ani vy. Čas opäť prinesie silu hodnoty, ktorú mu dávate už teraz.

otec vozí dieťa vo fúriku

7 aktivít v záhrade, kde zapojiť deti

Vaše deti môžete jednoducho zapojiť do všetkých prác a aktivít v záhrade. Začnite tými najjednoduchšími a postupne budete pridávať. Slovo nuda sa pri práci v záhrade nevyskytuje.

Skôr budete pozorovať radosť, prirodzenú zvedavosť, kopec otázok, zafúľané oblečenie, ruky aj tvár, zanietenie pre aktivitu a veľa úsmevov. Ak sa k jednotlivým prácam v záhrade pridá dôraz na bezpečnosť, trpezlivosť, odľahčenie a úprimná ústretovosť zo strany rodičov, bude z toho spolupráca na nezaplatenie.

Aj tu platí, že deti radi pozorujú správanie a konanie svojich rodičov. To potom kopírujú, napodobňujú a sami sa učia.

Postrčte ich. Objavujte spolu úžasný svet premeny semena alebo sadenice na rastlinu, ktoré prinesú úrodu v podobe zdravej zeleniny. Ukážte im, ako z dosák vznikne útulný prístrešok pre rodinu alebo drevený domček na hranie pre dieťa.

1. Sadenie semienok zeleniny aj byliniek

Začneme pekne od začiatku. Okrem spolupráce pri príprave záhonu na sadbu a samotného sadenia rastlín, bude mať vaše dieťa hneď zážitkové učenie - z čoho vyrastie cibuľka alebo mrkva a ako sa tento zázrak prírody udeje?

Pokojne môžete v rámci vašich záhonov vyčleniť malý kúsok (1 x 0,5 m), ktorého majiteľom a výsostným pánom sa stane mladý záhradkár. Uvidíte, akú to urobí zmenu v starostlivosti, keď to bude iba jeho zeleninová hriadka.

2. Polievanie kvetín a záhonov

Vodu a s ňou spojené hry deti jednoducho milujú. Keď im dáte vlastnú nádobu na polievanie, vaše záhony, kvetiny a ovocné stromčeky budú dokonale pozalievané a vy nebudete stíhať ich tempu chôdze medzi studňou a záhonom, ktorý treba poliať.

A je isté, že mokré nebudú len rastlinky, ale aj oblečenie a topánky.

záhradkársky klub FEREX

3. Kosenie trávy a plnenie kompostéra

Aj pri starostlivosti o váš exkluzívny trávnik môžete spolupracovať s deťmi. Dajte im na starosť odnášanie trávy a plnenie kompostéra alebo zabezpečte vlastnú ručnú kosačku a spoločne upravte trávnik, aby bol stále vašou záhradnou pýchou.

4. Hrabanie trávy

Vôňa pokosenej trávy, šušťanie schnúceho sena, zvuk cvrlikajúcich cvrčkov – aj to sú veci, ktoré si mnohí z nás pamätajú z detstva. Hrabanie sena je taktiež aktivita, do ktorej sa deti radi zapoja. Obracanie sena alebo zhrabávanie postupne zvládnu. Síl majú dosť. Možno až toľko, že padnú za obeť aj hrable.

5. Hrabanie lístia

S príchodom jesene a hromadenia padajúceho lístia pod stromami je priestor aj na ďalšiu prácu v záhrade – hrabanie lístia. Niekedy sa deti zapoja len nosením lístia z jednej kopy na druhú. Niekedy statočne zhrabujú lístie.

Inokedy je pre nich najlepšou aktivitou vozenie sa na fúriku, či vozíku, ktorým odvážate pohrabané lístie do kompostéra. Verte, aj pri tejto práci v záhrade strávite pekné chvíle so svojimi deťmi.

6. Stavby v záhrade

Ak sa chystáte vašu záhradu obohatiť o novú stavbu na záhradezáhradný domček, drevený altánok, pergolu, prístrešok, miestnosť na pracovné náradie či drevený domček pre deti, deti vám pri tom môžu asistovať.

Na začiatok bude stačiť jednoduché - podrž, dones, pohľadaj. Postupne podľa veku a záujmu detí ich môžete zapojiť aj do zložitejších staviteľských prác a budovať u nich manuálnu zručnosť.

A ak práve nemôže zatĺkať klince do vašej stavby, môže ich zatĺkať do zvyšku z drevenej dosky, ktorú už nevyužijete. Zatĺkanie ako zatĺkanie. Len nech robím to, čo oco.

7. Zbieranie zeleniny a oberanie ovocia

Každý nám dá určite za pravdu, že toto je tá najlepšia práca v záhrade - ochutnávanie dobrôt, čo sme dopestovali. Od jari do jesene môžeme trhať, zbierať, vyberať, oberať, uskladňovať a hlavne jesť sladké, kyslé, šťavnaté, chrumkavé, mäkučké aj tvrdé plody domácej zeleniny a ovocia.

A vôbec nemusí ísť len o záhradu, či záhradku. Vybrané aktivity je možné robiť aj na balkóne alebo terase bytu, medziposchodí paneláku, či pred vchodom do bytového domu.

dievčatko stojace v záhrade

Účelné a kvalitné záhradné náradie do záhrady pre vás aj pre vaše deti

Efektívne práce v záhrade si vyžadujú kvalitné pracovné nástroje a pomocníkov. Ak ide o pracovné nástroje a spoluprácu s dieťaťom, je isté, že vaše dieťa bude chcieť mať presne taký istý fúrik, kladivo, motyku alebo hrable, ako máte vy. Samozrejme, môžete mu ich požičať v rámci vašej dôvery a s ohľadom na bezpečie vášho dieťaťa.

Ďalšou možnosťou je, že bude mať vlastné nástroje a náradie, ktoré bude používať a starať sa o ne. Pre inšpiráciu uvádzame niekoľko konkrétnych tipov: fúrik pre deti, sada náradia pre deti, hrabličky, plastová krhla alebo hrabličky na lístie.

Všetky podrobnosti k produktom do záhrady pre deti, ako aj kvalitné záhradné náradie pre vás si prezrite v našom internetovom záhradnom centre: www.ferex.sk. Všetky produkty si objednáte z pohodlia domova a do 2 dní vám ich doručíme priamo domov. Tým šetríte čas i peniaze spojené s dopravou a prechádzaním kamenných obchodov.

Trávte čas s vašimi deťmi v záhrade a užívajte si túto spoluprácu na nezaplatenie.


Autor článku:
Lukáš Časta
Lukáš Časta

Lukáš je človek všestranný. Počas bežného dňa pomáha kolegom, kontroluje sklad, komunikuje so zákazníkmi a medzitým v hlave vymýšľa nové nápady pre e-shop. Je otcom na plný úväzok a v záhrade najradšej pestuje rastliny, ktoré deti zjedia skôr ako dozrejú :)

Publikované: 22.08.2020
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Ako ochrániť úrodu pred škodcami? Poradíme vám

Záhradkárska sezóna je v plnom prúde, no v plnom prúde je aj rozmnožovanie a útoky škodcov na vašu zeleninu, ovocie či okrasné rastliny. Ako... Čítať ďalej 

Ako si vybrať kurín?

Ako si vybrať kurín?

Aj vy si predstavíte pod kurínmi chlieviky pozbíjané zo starých lát, prekryté plechovou strechou v ktorých je tma, prach a špina? Dnes to už... Čítať ďalej 

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

3 bylinky, ktoré vám pomôžu vyliečiť prechladnutie

Chrípková sezóna je v plnom prúde. Pomôcť pri liečení nám môžu okrem liekov aj bylinky. Ktoré? Obrázok od Mojca-Peter z... Čítať ďalej 

30 rokov
pre vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Nákup
na splátky
Garancia
vrátenia peňazí