Zdieľajte článok:

Kuka nádoba alebo plastová nádoba? Výhody nádob na triedený odpad

Smetné nádoby na odpad sú bežnou i nevyhnutnou súčasťou domácností, firiem, miest a obcí. Výber správnych a vhodných nádob na odpadky môže priniesť niekoľko otázok a nepresností. Pri výbere ideálnych smetiakov pre vašu domácnosť, mesto a obec vám isto pomôžu tipy a rady, ktoré vychádzajú z našej viac ako 20-ročnej výroby plechových smetných košov a z predaja plastových smetných nádob. Základné znaky a výhody plechových i plastových smetných košov vám vaše rozhodnutie isto uľahčia aj urýchlia.

ferex kuka nádoba na triedený zber plastov

4 základné kritériá pri výbere smetnej nádoby a kontajnera na smeti

Pri výbere smetnej nádoby, ktorá vám bude dobre a efektívne slúžiť, berte do úvahy tieto kritériá:

1. druh materiálu – v súčasnosti prevládajú 2 druhy materiálov na výrobu smetiakov na odpadplastkov. Každý z nich má svoje výhody. V minulosti boli vyrábané a používané najmä tradičné plechové kuka nádoby. Pred pár desaťročiami prišli na trh plastové smetné nádoby, ktoré do istej miery nahradili tradičné kuky.

2. objem nádoby na odpad – viac obyvateľov, viac členov domácnosti, viac zamestnancov vyprodukuje aj viac odpadu;

3. kvalitu spracovania a prevedenia smetnej nádoby ako základný predpoklad dlhej životnosti;

4. cenu odpadkovej nádoby, ktorá poteší vašu peňaženku.

Ako si správne vybrať smetnú nádobu podľa objemu

V domácnostiach sa na zber komunálneho odpadu i na zber triedeného odpadu najčastejšie používajú smetné nádoby s objemom 110 l, 120 l a 240 l.

Tradičné plechové kuka nádoby majú objem 110 litrov. Plastové nádoby sú dostupné v objemoch 120 litrov a 240 litrov.

Pri výbere vhodného objemu vašej nádoby na odpad sa riaďte počtom členov vašej domácnosti, množstva a druhov produkovaného odpadufrekvencii odvozu odpadu vo vašom meste alebo obci.

Keďže množstvo produkovaného odpadu aj v domácnostiach z roka na rok rastie, pri odvoze odpadu 1 raz za 14 dní vám 1 nádoba na odpad asi stačiť nebude. Namiesto jednej nádoby s objemom 110 l alebo 120 l si môžete zaobstarať hneď 2 takéto nádoby alebo rovno 1 plastovú nádobu s objemom 240 l.

Ak pravidelne triedite odpad, vaša zbierka nádob na separovanie odpadu je akiste väčšia - žltá (na plasty), modrá (na papier), hnedá (na bioodpad), zelená (na sklo), červená (na kovy), prípadne oranžová (tetrapaky) a tradičná čierna na zmesový komunálny odpad. Je isté, že ak separujete odpad, potom vám bude stačiť na komunálny odpad len 1 plechový alebo plastový smetiak.

7 predností plechovej smetnej nádoby a kontajnera

Prvými hromadne používanými smetnými nádobami u nás boli tzv. kuky, čiže kovové smetné nádoby s objemom 110 litrov.

1. 30-ročná tradícia výroby kuka nádob

Tradičné plechové smetné koše vyrábame ako jediný výrobca týchto smetných nádob na Slovensku.

Aktuálne sú 2 varianty plechových smetných košov s objemom 110 l:

a) z pozinkovaného plechu hrúbky 0,8 mm

b) z pozinkovaného plechu hrúbky 1 mm

2. Výhody kuka nádob na odpad

Najväčšími výhodami plechových smetných nádob je ich pevnosť, odolnosť (i pri nešetrnom zaobchádzaní) a dlhá životnosť.

3. Využitie plechových smetiakov v mestách a obciach s kúrením tuhým palivom

Plechové smetné nádoby sú veľmi obľúbené najmä v oblastiach, kde sa kúri predovšetkým tuhým palivom, pretože im neuškodí ani horúci popol.

4. Recyklovateľný materiál a slovenský výrobca plechových smetných nádob

Plechové kuka nádoby sa vyrábajú z recyklovateľného materiálu a ich nákupom robíte ústretový krok voči prírode a zodpovedný krok voči životnému prostrediu. Na druhej strane podporujete regionálneho slovenského výrobcu, a tým aj slovenskú ekonomiku.

ferex kuka nádoba na triedený zber skla

5. Dva druhy objemu plechových smetiakov

Plechové smetné nádoby vyrábame v objeme 110 litrov, ktoré sú ideálne pre domácnosti.

Pre potreby slovenských miest a obcí sú výborným riešením odpadkové kontajnery z plechu s objemom 1100 litrov. Tie sú zároveň povrchovo upravené zinkovaním, čo zaručuje ich dlhú dobu používania.

6. Ľahká manipulácia s plechovým smetiakom

Pre jednoduchšiu a ľahšiu manipuláciu si môžete kúpiť verziu plechového smetiaka s dvomi pojazdnými kolieskami a verziu 1100-litrového plechového kontajnera so štyrmi kolieskami, pričom dva z nich majú brzdu.

7. Plechová odpadková nádoba pre triedenie odpadu

Plechovú nádobu na odpad veľmi ľahko upravíte na odpadkový kôš pre separovaný zber odpadu. Stačí, keď si vyberiete alternatívu s farebne odlíšenými poklopmi podľa farby druhu triedeného odpadu.

Podľa požiadaviek zákazníkov je možné na poklop plechového kontajnera umiestniť vhadzovacie otvory pre vhadzovanie odpadu bez nutnosti otváranie celého poklopu.

Typické znaky kvalitných plastových smetných nádob a kontajnerov

3 hlavné výhody plastovej smetnej nádoby

K hlavným výhodám plastových nádob a kontajnerov pre zber odpadu (aj triedeného) zaručene patrí:

1. nižšia hmotnosť,

2. jednoduchá manipulácia vďaka dvom kolieskam,

3. nižšia cena.

Kvalita materiálu plastových smetiakov pre pevnosť, pružnosť a odolnosť

Na výrobu plastových smetných košov a kontajnerov sa používa HDPE plast s nízkym podielom recyklátu. To zabezpečuje, že plastové nádoby na odpad sú skutočne pevné, pružné, odolné a majú dlhú životnosť.

Plastové smetiaky 120 l a 240 l pre domácnosti

Pre potreby domácností a s ohľadom na množstvo vyprodukovaných odpadkov sa používajú plastové smetné nádoby s objemom 120 litrov alebo plastové smetiaky s objemom 240 litrov, kde sa dvojnásobný objem premieta do výhodnej ceny.

Obidva typy plastových smetných nádob si môžete kúpiť farebne odlíšené podľa jednotlivých druhov separovaného odpadu – žltá, modrá, zelená, hnedá, oranžová, červená, čierna.

Určite oceníte aj nízku hlučnosť pri vysýpaníergonomické rukoväte pre jednoduchšiu a ľahšiu manipuláciu.

Plastové smetné nádoby 1100 l pre firmy, obce a mestá

Pre riešenie odpadov vo firmách, mestách a obciach sú ideálne 1100-litrové plastové kontajnery.

Pre ľahkú manipuláciu s nimi slúžia 4 kolieska, pričom 2 z nich majú brzdu. Odtok prebytočných kvapalín z nádoby zabezpečuje špeciálny otvor v nádobe.

V portfóliu plastových kontajnerov na odpad nájdete klasické kontajnery s oblým vekomplastové kontajnery s plochým vekom (cenovo výhodnejšie). Podľa špecifických požiadaviek zákazníkov sa dajú upraviť o vhadzovacie otvory pre jednoduchšie vhadzovanie odpadov.

Farebné plastové kontajnery sa vyrábajú pre všetky bežne používané farby na separovaný zber odpadu.

hnedý smetiak PREMIUM na bioodpad 240 litrov

 

Plechové a plastové smetiaky na jednom mieste

Jednotlivé typy plechových i plastových smetných nádob do domácnosti, do firmy, pre mesto a obec pre zber komunálneho odpadu i triedeného odpadu si detailne pozrite v našom internetovom obchode: www.ferex.sk.

Široké portfólio druhov, prevedení a dizajnov splní i netradičné a špecifické zákaznícke požiadavky.

Vašu objednávku plechových i plastových smetných nádob urobíte z pohodlia domova, kancelárie alebo úradu a my ich doručíme priamo k vám. Tým ušetríte čas i náklady spojené s dopravou.

Výberom správnych exteriérových i interiérových nádob na (triedený) odpad robíte ďalšie ústretové kroky k životnému prostrediu i k znižovaniu vašej uhlíkovej stopy.

záhradkársky klub FEREX


Autor článku:
Terézia Bieliková
Terézia Bieliková

Terka je človek technicky zručný. Záhadný návod ku skrinke z Ikey dokáže rozlúsknuť rovnako rýchlo ako severské krimi, ktoré sú jej srdcovkou.

Publikované: 10.02.2021
Zdieľajte:
Mohlo by vás tiež zaujímať
Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Krmítko pre vtáky: Ako správne vybrať a umiestniť, aby prežili zimu?

Kŕmidlo pre vtáky je skvelý spôsob, ako prilákať do záhrady vtáčiky, ktoré cez zimu neodlietajú do teplých krajín a potrebujú vašu pomoc. Oni... Čítať ďalej 

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Na čo všetko vám poslúži elektrický šrotovník?

Šrotovník by mal mať vo výbave každý hospodár. Je nenahraditeľným pomocníkom pri mletí a kŕmení hospodárskych zvierat. Prečítajte si o jeho... Čítať ďalej 

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

Ako si vybrať záhradný gril, ktorý splní vaše očakávania?

K letu neodmysliteľne patria grilovačky s rodinou a priateľmi. Podľa čoho si vybrať vhodný gril?  Zdroj: Canva Čítať ďalej 

30 rokov
pre Vás
Platby
na faktúru
Rýchle
dodanie tovaru
Garancia
vrátenia peňazí